więcej


Transport

Europejski Tydzień Mobilności (10052)

2010-08-12

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'W dniach 16-22 września w całej Europie obchodzony będzie po raz kolejny Europejski Tydzień Mobilności (ETM). Odbędą się wtedy liczne imprezy promujące bardziej ekologiczne formy transportu. Do udziału w tegorocznej edycji ETM zgłosiło się już 31 polskich miast - m.in. Warszawa, Łódź, Gdynia i Puławy, ale kolejne mogą jeszcze to zrobić do 13 sierpnia! Kampanię wspiera Komisja Europejska.
Europejski Tydzień Mobilności zainicjowany został przez Komisję Europejską w 2002 roku. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców miast i miejskich aglomeracji do zmiany ich sposobu podróżowania poprzez wybór alternatywnych, bardziej zrównoważonych sposobów transportu, takich jak: jazda rowerem, chodzenie pieszo i korzystanie z komunikacji miejskiej.

Wydarzenie to stanowi także zachętę dla władz lokalnych do tworzenia bardziej proekologicznych polityk transportowych, a także do inicjowania inwestycji infrastrukturalnych tworzących warunki dla bardziej zrównoważonych form transportu.

Co roku, kulminacją Europejskiego Tygodnia Mobilności, która przypada na 22 września, jest Europejski Dzień bez Samochodu. W tym dniu, w wielu miastach i miasteczkach część ulic jest zamykana dla samochodów osobowych.

Odbywają się na nich pikniki rodzinne i festyny, podczas których zaangażowani w przedsięwzięcie - policja i straż miejska - zachęcają kierowców do rezygnowania z jazdy samochodem, zwłaszcza na krótkich dystansach i korzystania ze środków komunikacji miejskiej - autobusu, tramwaju, metra. Akcja ta wspierana jest bardzo aktywnie przez krajowe media.

Tradycyjnie już, w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności wyłonione zostanie europejskie miasto, które w sposób wzorcowy realizuje zasady zrównoważonego transportu. Zwycięskie miasto promowane będzie w całej Europie w formie filmu video prezentującego jego osiągnięcia w tym zakresie. W roku 2009 finalistą konkursu zostało szwedzkie miasto Gävle.

Koordynatorem Europejskiego Tygodnia Mobilności w Polsce jest Departament Edukacji Ekologicznej Ministerstwo Środowiska. Miasta zainteresowane wzięciem udziału w ETM proszone są o dokonywanie zgłoszeń do 13 sierpnia.

Czy wiesz, że:
  • Samochody są dziś jedną z głównych przyczyn pogarszania się jakości życia w miastach.
  • W ciągu godziny średnie drzewo liściaste wytwarza ok. 1200 litrów tlenu, człowiek zużywa ok. 30 litrów, a samochód 6000 litrów zamienia w spaliny.
  • Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że liczba ofiar śmiertelnych spalin samochodowych wyraźnie przekracza liczbę ofiar wypadków.
  • Co roku w Polsce ginie w wypadkach około 7-8 tysięcy osób, a 20 tys. zostaje inwalidami.
  • Ponad 30% ludności w krajach Unii Europejskiej jest narażone na hałas, który powoduje zaburzenia zdrowotne.
  • Masowa motoryzacja przyczynia się do m.in. otyłości, raka, alergii, nerwic i stresu.
Więcej informacji na temat Europejskiego Tygodnia Mobilności, w tym szczegółowe informacje na temat jego obchodów w Polsce na stronie:
www.mobilityweek.eu/cities/participants.php?country=Poland&id_country=PL

źródło: © Unia Europejska, 1995-2010, fot. www.sxc.hu
www.ec.europa.eu

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej