więcej


Transport

Francuzi opracowali prototyp podwodnej łodzi na pedały (10056)

2010-08-08

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Francuscy inżynierowie opracowali prototyp łodzi podwodnej napędzanej siłą ludzkich mięśni – podała w czwartek agencja Reutera. Scubster to jednoosobowa żółta łódź podwodna o długości 3,5 metra, wyposażona w pedały i dwa wirniki.
Mini-łódź rozwija maksymalną prędkość 8 km na godzinę, jeśli jej pilot jest w dobrej formie, i zanurza się na głębokość 6 metrów. 

Wynalazek, który wygląda jak jeden z gadżetów Jamesa Bonda, został w tym tygodniu poddany pierwszej próbie na Lazurowym Wybrzeżu. Łódź zanurzyła się na godzinę. W szczelnie zamkniętej kabinie pilot oddychał przez maskę powietrzem z butli. 

Czy jednoosobowa łódź podwodna stanie się hitem? To dopiero się okaże, jednak pomysłodawca projektu Stephane Rousson liczy, że wynalazek przyciągnie uwagę miłośników łódek. 

Scubstera będzie można zobaczyć w przyszłym roku podczas Międzynarodowych Wyścigów Łodzi Podwodnych w Stanach Zjednoczonych, w których zamierza wystartować Rousson.

źródło: PAP - Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl  

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej