więcej


Zielona gospodarka

Dodatkowe uprawnienia dla nowych instalacji - komentarz firmy CONSUS S.A. (10306)

2010-08-09

Drukuj
Unijna Komisarz ds. Klimatu, Connie Hedegaard, wraz z końcem lipca formalnie potwierdziła informację o dodatkowych uprawnieniach, które mają zostać wydane dla polskich instalacji. Sprawa dotyczy prawie 15 tys. MW w nowych elektrowniach, których budowa, zgodnie z literą prawa budowlanego, już się rozpoczęła.
Ustne potwierdzenie Komisarz wydała już miesiąc temu. Rynek bardzo negatywnie zareagował na tę informację, pokazując, że darmowe uprawnienia oznaczają spadek cen. Uczestnicy rynku carbon dostali wyraźny sygnał podażowy, który bardzo mocno zdyskontował cenę zarówno uprawnień EUA, jak i CER. Cena uprawnień EUA systematycznie spadała od początku maja do końca lipca, przy czym dynamika spadków zwiększyła się wraz z początkiem lipca, czyli w czasie, kiedy Connie Hedeggard wydała ustną decyzję. Uprawnienia w lipcu straciły ponad 15%, ich cena spadła z 15,80 do 13,25 EUR/EUA - straciły na wartości mimo drożejącej ropy i słabnącego dolara.


Kształtowanie się cen EU ETS w okresie kwieceń – lipiec 2010 . Źródło: Reuters.

Warto przyjrzeć się decyzji Pani Komisarz troszkę szerzej. Przyznanie darmowych uprawnień daje zielone światło dla technologii węglowych w czasie, gdy kopalnie albo są nierentowne i wymagają restrukturyzacji albo są zamykane. Obecnie zapasy węgla w Polsce są wystarczające, jednak jeżeli decyzje KE będą mówiły o konieczności zamknięcia kopalń ze względu na ich nieopłacalność, to Polska w tak dyskretny sposób zostanie zmuszona do importu tego surowca.

Jedynym czynnikiem, który w tej chwili jest popytowy i działa na wzrost cen, jest dyskusja na temat zmiany celu emisyjnego z 20% na 30%. Decyzja o zaostrzeniu do 30% mogłaby znacząco wpłynąć na sytuację na rynku. Jeśli zostanie podjęta, przyznane uprawnienia będą tylko kroplą w morzu potrzeb. Gdy Unia zdecyduje się zaostrzyć ograniczanie emisji, z pewnością zabraknie uprawnień dla polskich przedsiębiorstw, a ich cena będzie zdecydowanie wyższa niż teraz. Dlatego już dzisiaj konieczne jest długoterminowe planowanie i zarządzanie darmowymi uprawnieniami.

Paweł Jankowski
Trader Giełdy Towarowej nr 165
Consus S.A.
www.consus.eu

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej