- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
UE realizuje cele efektywności energetycznej
2016-09-01
EurActiv.pl
Efektywność energetyczna w UE ciągle się zwiększa. Wynika to zarówno ze spowolnienia gospodarczego, jak i z działań prowadzonych przez UE w tym zakresie – pokazują najnowsze badania.
Więcej
-
PGE EO przygotowuje się na wypadek blackoutu
2016-08-30Skąd wziąć energię do wystartowania unieruchomionego bloku energetycznego z powodu systemowej i rozległej awarii? Może ona na przykład pochodzić z elektrowni wodnej. W ten sposób uruchomiany jest blok energetyczny w Elektrowni Turów.
Więcej
-
Zapraszamy na panel dyskusyjny „Jak uwolnić potencjał tkwiący w efektywności energetycznej?” w ramach XXVI Forum Ekonomicznego
2016-08-30Zapraszamy na panel dyskusyjny „Jak uwolnić potencjał tkwiący w efektywności energetycznej?” w ramach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy (6-8 września). Debatę poprowadzi dr Andrzej Kassenberg, współzałożyciel i wieloletni prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Inwestorzy zainteresowani odnawialnymi źródłami energii
2016-08-27Odnawialne źródła energii nadal pozostają „pewniakiem” dla inwestorów. W II kwartale br. kwitł handel czystą energią, mimo wahań na rynkach światowych – wynika z raportu firmy doradczej EY.
Więcej
-
Rząd Hesji podzieli się z gminami dochodami z wiatraków
2016-08-26W niemieckim landzie Hesja weszło w życie prawo, na mocy którego gminy mogą dostać 20 proc. dochodów z dzierżawy publicznych gruntów pod farmy wiatrowe. Chodzi o tereny, którego właścicielem jest land. Minister Środowiska Hesji, Priska Hinz chce, by grono korzystających na energetyce wiatrowej było jak najszersze.
Więcej
-
Geotermia ogrzewa Poddębice
2016-08-25
Katarzyna Dmochowska
Woda termalna w mieście Poddębice wykorzystywana jest do celów grzewczych, balneologicznych, rekreacyjnych oraz pitnych, co przynosi korzyści dla mieszkańców, gminy oraz dla środowiska.
Więcej
-
Internet – pożeracz energii
2016-08-23
Agata Golec
Rosnące znaczenie inteligentnych technologii prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na energię potrzebną do korzystania z Internetu – a to w efekcie może spowodować wzrost emisji CO2.
Więcej
-
CBOS: Polacy chcą energetyki opartej na OZE
2016-08-22Odnawialne źródła energii (OZE) cieszą się największym zaufaniem Polaków – wynika z raportu CBOS opracowanego we współpracy z Collegium Civitas.
Więcej
-
Konsultacje w sprawie smart grid w Ministerstwie Energii
2016-08-22Ministerstwo Energii informuje o realizacji programu przebudowy krajowej sieci elektroenergetycznej w sieć inteligentną (smart grid). Temu zagadnieniu będzie poświęcone spotkanie, które odbędzie się w siedzibie resortu.
Więcej
-
Słoneczna Jabłonna – gminne inwestycje w energetykę odnawialną
2016-08-19
Katarzyna Dmochowska
Coraz więcej gmin inwestuje w odnawialne źródła energii. Powodów jest wiele: poszukiwania alternatywnego zaopatrzenia w energię w związku z coraz wyższymi cenami energii, troska o bezpieczeństwo energetyczne gminy oraz możliwość uzyskania dofinansowania ze strony Unii Europejskiej.
Więcej
-
Plany budowy kopalni odkrywkowej w Gubinie wstrzymane
2016-08-19Plany budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie gmin Gubin i Brody (woj. lubuskie) zostały wstrzymane postanowieniem administracyjnym Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Więcej
-
Francuzi zbudują pierwsze pływające farmy wiatrowe
2016-08-18Sektor offshore rozwija się w Europie świetnie. Podana przez WindEurope wartość inwestycji w morskie farmy wiatrowe wyniosła (na Starym Kontynencie) w I połowie br. aż 14 mld euro. Na razie budowane w Europie morskie farmy wiatrowe bazują na konstrukcjach na stałe przytwierdzonych do morskiego dna. To się jednak może zmienić.
Więcej
-
Zielone certyfikaty blisko dna
2016-08-1712 sierpnia br. cena zielonych certyfikatów spadła poniżej 50 zł – tak źle jeszcze nie było. Branża apeluje o działania rządu, ale na razie bezskutecznie.
Więcej
-
Wiatr zaspokoił 100 proc. zapotrzebowania na energię Szkocji
2016-08-16Według WWF Scotland w niedzielę, w dniu 7 sierpnia farmy wiatrowe działające na terenie Szkocji pokryły w całości zapotrzebowanie na energię tego kraju.
Więcej
-
Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku
2016-08-12Polenergia zapowiada, że zrealizuje budowę elektrowni wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego w latach 2021-22. Niewiadomą pozostaje, w jakim systemie Polenergia będzie rozliczać produkowaną przez nie energię i jaka będzie jej cena, co powinno być kluczową informacją przy podjęciu finalnej decyzji inwestycyjnej.
Więcej
-
Tylko do dzisiaj można zgłaszać uwagi do ustawy o OZE
2016-08-10Ministerstwo Energii informuje, że rozpoczęły się uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne projektów rozporządzeń wykonawczych do ustawy o OZE, której nowelizacja weszła w życie z dniem 1 lipca br.
Więcej
-
Atomowo-węglowy dylemat rządu
2016-08-08
Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl
Ile węgla? Ile atomu i innych technologii? Odpowiedzi na te strategiczne pytania polska energetyka potrzebuje od zaraz. Konsultacje w sprawie Planu Morawieckiego pokazują, że pełnej zgody w rządzie na razie brak.
Więcej
-
Brudne technologie węglowe
2016-08-05Najnowszy raport pt. "Podsycanie ognia" (ang. "Fuelling the Fire") światowej organizacji Friends of the Earth International ukazuje jak poważne zagrożenie dla klimatu i stanu środowiska stanowi podziemne zgazowanie węgla.
Więcej
-
Jeszcze więcej współspalania
2016-08-04Do 2030 rząd planuje zwiększyć udział biomasy leśnej przeznaczonej do wykorzystania w energetyce z 200 tys. m3 obecnie do aż 4000 tys. m3 – wynika z planów przedstawionych przez Ministerstwo Rozwoju.
Więcej
-
Rząd przedstawił kierunki rozwoju energetyki
2016-08-03Ministerstwo Rozwoju we współpracy z innymi resortami, przygotowało projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – dokumentu wskazującego kierunki rozwoju Polski w perspektywie średniookresowej, m.in. w sektorze energetycznym.
Więcej
-
Stolica USA chce mieć 50 proc. zielonej energii
2016-07-30Władze Waszyngtonu przyjęły cel, zgodnie z którym do roku 2032 udział energii odnawialnej w miksie energetycznym amerykańskiej stolicy ma wynieść 50 proc.
Więcej
-
Likwidacja zakładów górniczych – problem czy szansa?
2016-07-29Energetyka węglowa jest coraz mniej opłacalna. Kurczące się pokłady węgla w Polsce, sprawiają, że wydobycie jego jest coraz droższe. To powoduje, iż coraz więcej kopalni węgla jest zamykanych, górnicy tracą zatrudnienie, a tereny pogórnicze wymagają rewitalizacji.
Więcej
-
Projekt rynku mocy podwyższy rachunki za energię o 20% i jest niezgodny z prawem UE
2016-07-28Przyjęcie projektu rynku mocy zaproponowane przez Ministerstwo Energii wiąże się z nałożeniem na społeczeństwo i gospodarkę kosztów rzędu 80-90 mld zł w okresie od 2021 do 2030 r. – ostrzega analiza przygotowana przez Regulatory Assistant Project (RAP) i ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Więcej
-
Gospodarka o obiegu zamkniętym daje szansę na niskoemisyjny rozwój kraju
2016-07-28Gospodarka o obiegu zamkniętym to nie tylko zwiększony poziom recyklingu, ale zmiana systemowa. To całkowita zmiana myślenia o gospodarce, zrezygnowanie z systemu liniowego, w którym z jednej strony dostarczamy zasoby, a z drugiej odbieramy odpady.
Więcej
-
Bruksela ma nowy scenariusz
2016-07-27
Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl
Do 2030 r. czeka nas wzrost cen energii i większa zależność od dostaw z zagranicy. Sytuacja się poprawi dopiero ok. 2050 r. Nie mamy wyjścia, musimy dożyć, żeby to sprawdzić.
Więcej
-
Rusza budowa największej farmy wiatrowej na Bałtyku
2016-07-27Hiszpański koncern Iberdrola podjął decyzję o realizacji ogromnej farmy wiatrowej na Bałtyku jeszcze w 2012 roku. Teraz w końcu rozpoczyna się jej budowa, a na miejscu pojawiły się pierwsze fundamenty.
Więcej
-
Australijski fundusz planuje budowę ogromnych farm PV i magazynów energii
2016-07-26Czołowy fundusz inwestycyjny w Australii zapewnia, że zrealizuje w tym kraju w najbliższych dwóch latach projekty fotowoltaiczne o mocy 300 MW, z których energia będzie gromadzona w magazynach o mocy 60 MW.
Więcej
-
W Polsce działa już ponad 7,2 tys. mikroinstalacji
2016-07-25Jak wynika z informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl całkowita liczba mikroinstalacji w Polsce wzrosła na koniec marca br. do ok. 7,2 tys., a ich łączna moc wyniosła ok. 47 MW. Segment mikroinstalacji zdecydowanie zdominowała technologia fotowoltaiczna.
Więcej
-
Fotowoltaiczny impuls w parafiach
2016-07-23W południowo-wschodniej Polsce, najlepiej nasłonecznionej części kraju, rodzi się oparta o parafie sieć instalacji fotowoltaicznych.
Więcej
-
NFOŚiGW pracuje nad następcą programu Prosument
2016-07-20Realizowany przez NFOŚiGW program Prosument, który miał na celu finansowanie inwestycji w domowe mikroinstalacje OZE i którego realizacja została wstrzymana, zostanie zastąpiony programem zakładającym nowe warunki finansowania inwestycji.
Więcej
-
Pożyczki na OZE i pojazdy elektryczne w woj. zachodniopomorskim
2016-07-18Mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogą starać się o dofinansowanie kupna pojazdów elektrycznych, odnawialnych źródeł energii, czy termomodernizacji. Przeznaczono na to w tym roku 5 mln zł z programu niskooprocentowanych pożyczek.
Więcej
-
MŚ: wykorzystujemy tylko 17 proc. energetycznego potencjału rzek
2016-07-14Jak wskazuje Ministerstwa Środowiska, Polska – mimo ograniczonych zasobów wodnych do produkcji energii elektrycznej – wykorzystuje tylko ich nieznaczący potencjał. Resort środowiska zapewnia, że jest przychylny budowie nowych elektrowni wodnych.
Więcej
-
Polskie elektrownie węglowe pożerają nasze zasoby wody
2016-07-07Polska energetyka węglowa pożera ogromne ilości wody - aż 70% poboru w naszym kraju przypada właśnie na tę gałąź przemysłu. To rekord w skali światowej - ujawnia raport Greenpeace. Taka sytuacja grozi wyłączeniami dostaw prądu w czasie fali upałów i suszy.
Więcej
-
Trujemy siebie i swoich sąsiadów
2016-07-06Pierwsza w historii analiza skutków zdrowotnych transgranicznych zanieczyszczeń powietrza dowodzi, że Polska najbardziej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej truje mieszkańców szkodliwymi emisjami ze swoich elektrowni węglowych.
Więcej
-
PE: osiągnięcie przez Polskę celu OZE nadal niepewne
2016-07-06
Kamil Szydłowski, Teraz Środowisko
Eurodeputowani są zadowoleni z tempa realizacji unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Zwracają jednak uwagę, że nie wszystkie kraje działają właściwie. Choć nie zawsze wprost, Parlament w tym kontekście odnosi się także do Polski.
Więcej
-
USA, Kanada i Meksyk chcą 50 proc. czystej energii już w 2025 r.
2016-07-04Kwestia OZE i technologii niskoemisyjnych często dzieli europejskie kraje. Inaczej jest za Oceanem, gdzie cel zwiększania produkcji czystej energii zjednoczył największe gospodarki Ameryki Północnej. USA, Kanada i Meksyk.
Więcej
-
Dzień niepodległości
2016-07-01
Wojciech Szymalski
W USA wielkimi krokami zbliża się dzień niepodległości. Do kin wszedł już sequel filmu pod tym samym tytułem. Czy chodzi tylko o patriotyzm?
Więcej
-
Bank Światowy przeznaczy 1 mld dolarów na fotowoltaikę
2016-07-01Bank Światowy i rząd Indii zawarły porozumienie mające na celu pozyskanie wartych 1 miliard dolarów kredytów na rozwój elektrowni fotowoltaicznych w Indiach.
Więcej
-
Fotowoltaika lekarstwem energetycznym na upał
2016-06-30
Katarzyna Dmochowska
W trakcie upałów elektrownie węglowe zawodzą, za to instalacje fotowoltaiczne działają na pełnych obrotach. Czyżby z racji zmieniającego się klimatu fotowoltaika okazała się wybawieniem?
Więcej
-
Nie ma miejsca dla wiatraków
2016-06-29
Wojciech Kukuła
Rok temu wydawało się, że Polska będzie realizować cel OZE w znacznym stopniu za sprawą energetyki wiatrowej. Dziś pod znakiem zapytania stoi lokalizacja jakiejkolwiek nowej turbiny.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności