więcej


Energetyka

Zielone certyfikaty blisko dna (19687)

2016-08-17

Drukuj
galeria

Fot.pl.fotolia.com

12 sierpnia br. cena zielonych certyfikatów spadła poniżej 50 zł – tak źle jeszcze nie było. Branża apeluje o działania rządu, ale na razie bezskutecznie.

Od dłuższego czasu ceny zielonych certyfikatów spadają. W ostatnim czasie branżę dobiły jeszcze opublikowane przez Ministerstwo Energii projekty rozporządzeń do ustawy o OZE, obniżające m.in. obowiązek umarzania zielonych certyfikatów w 2017 r. W efekcie już tego samego dnia ceny certyfikatów odnotowały znaczący spadek do 56 zł.

Teraz mamy kolejny smutny dla branży OZE rekord – w czwartek zielone certyfikaty w transakcjach sesyjnych spadły do 49,07 zł. W transakcjach pozasesyjnych ich średnia cena wyniosła wczoraj 114,25 zł.

Kryzys na rynku zielonych certyfikatów ciągnie się od dawna, ostatni raz wartość powyżej 100 zł odnotowano w maju br., a powyżej 200 zł – w lutym 2014 r.

Przedsiębiorcy i organizacje branżowe apelują nieustannie do polityków o działania mające na celu kompleksowe rozwiązanie problemu nadpodaży zielonych certyfikatów i spadku ich wartości. Rząd jednak nie tylko zapowiedział, że nie zamierza nic w tej sprawie zrobić, ale dodatkowo chce ustalić obowiązek umarzania świadectw pochodzenia z OZE w 2017 r. na poziomie 15,5 proc. Według branży poziom ten jest zbyt niski. Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej chce określenia w kolejnych latach obowiązku OZE na poziomie 20 proc., co mogłoby doprowadzić do osiągnięcia pewnej równowagi na rynku.

www.REO.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej