więcej


Energetyka

Jeszcze więcej współspalania (19664)

2016-08-04

Drukuj
galeria

Fot. pixabay.com

Do 2030 rząd planuje zwiększyć udział biomasy leśnej przeznaczonej do wykorzystania w energetyce z 200 tys. m3 obecnie do aż 4000 tys. m3 – wynika z planów przedstawionych przez Ministerstwo Rozwoju.

Współspalanie węgla z biomasą to jedna z preferowanych przez rząd PiS technologii energetycznych, które po kolejnej nowelizacji ustawy o OZE może zdominować rynek energetyki odnawialnej.

Chcę gorąco zaprotestować przeciw tezie, że  współspalanie to błędna ścieżka, to jest jakiś mit (…). Jest to równoprawna metoda OZE, w tej chwili nowe instalacje dwie osobne ścieżki, to równoprawna metoda OZE, w przypadku polskiej gospodarki ma ona głęboki sens, w tych granicach w jakich mamy biomasę, powinniśmy z niej korzystać – przekonywał wiceminister energii Andrzej Piotrowski podczas jednego z posiedzeń komisji sejmowej zajmującej się projektem noweli ustawy o OZE.

Zgodnie z zapowiedziami w nowelizacji ustawy o OZE znalazł się szereg poprawek ułatwiających powrót współspalania do grona największych beneficjentów systemu wsparcia. Zmniejszono m.in. wymogi, jakie musi spełniać dedykowana instalacja współspalania – minimalny udział biomasy w takiej instalacji będzie mógł wynosić zaledwie 15%. Poprzednie regulacje poziom ten określały 20-30%.

Z kolei jak wynika z przedstawionego przez rząd pod koniec lipca projektu Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, udział biomasy leśnej przeznaczonej do spalania i współspalania ma wzrosnąć z 200 tys. m3 obecnie do aż 4 mln. m3 w 2030 roku.

Przy tak ogromnej ilości spalanej biomasy rząd może mieć problem z realizacją innego punktu Strategii, czyli zmniejszeniem zanieczyszczeń powietrza.

Źródło: REO.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej