więcej


Energetyka

Dzień niepodległości (19582)

Wojciech Szymalski
2016-07-01

Drukuj
galeria

Fot. pixabay

W USA wielkimi krokami zbliża się dzień niepodległości. Do kin wszedł już sequel filmu pod tym samym tytułem. Czy chodzi tylko o patriotyzm?

Kto oglądał ten pamięta, że w pierwszym filmie pt. "Dzień niepodległości" w bardzo spektakularny sposób najeżdżają Ziemię przybysze z kosmosu paraliżując największe światowe metropolie. Odpór najeźdźcom daje cały świat pod przywództwem, oczywiście, Stanów Zjednoczonych. Zamiast fajerwerków 4 lipca z Ziemi pozostają tylko zgliszcza, ale rodzaj ludzki wykorzystuje pozostawioną przez obcych technologię, m.in. zimnej fuzji atomowej, do rozwoju swojej cywilizacji. Ziemianie kolonizują księżyc i nie tylko. Cuda się zdarzają, ale…

W nowym filmie okazuje się, że obcy chcieli pozbawić nas życia ograbiając nas z naszych najcenniejszych zasobów. Nie chodzi wcale o węgiel, ropę naftową czy gaz ziemny, ani nawet o metale ziem rzadkich. Chodzi o… powietrze. Jak miało się to odbyć – tu już zachęcam do obejrzenia filmu. W każdym razie reakcja Ziemian na kolejny kontakt z obcymi jest natychmiastowa i spektakularna. Dlaczego nie możemy tak szybko zareagować teraz?

Nasze powietrze od dawna jest atakowane, wcale nie przez obcych. Sadza (pyły zawieszone, sławne PM10 i PM2,5, a wśród nim m.in. rakotwórczy benzo(a)piren) wisi nad naszymi miastami na cień statku kosmicznego, a przemieszczając się nad bieguny katastrofalnie przyspiesza topnienie lodu Arktyki i Antarktydy. Gazy cieplarniane, choć praktycznie niewidzialne, podgrzewają atmosferę zabierając życie wielu ludziom niczym obcy, często w niemniej spektakularny sposób, poprzez silne tornada, sztormy i upały. W zeszłym tygodniu w Polsce zginęły 4 osoby, w USA - 25.

Mamy technologię, która wcale nie pochodzi z kosmosu, jest sprawdzona i dostępna. Instalacje wiatrowe poziome lub pionowe, geotermia płytka lub głęboka, ogniwa słoneczne, turbiny wodne, elektrownie pływowe i falowe na morzu. Coraz więcej Państw podczas słonecznej lub wietrznej pogody przeżywa swoje dni niepodległości energetycznej. Zjednoczmy się i my w walce z obcymi - paliwami kopalnymi. Niech zostaną tam gdzie ich miejsce, poza horyzontem naszej cywilizacji.

dr Wojciech Szymalski, Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej