więcej


Energetyka

Rusza budowa największej farmy wiatrowej na Bałtyku (19651)

2016-07-27

Drukuj
galeria

Fot. pixabay.com

Hiszpański koncern Iberdrola podjął decyzję o realizacji ogromnej farmy wiatrowej na Bałtyku jeszcze w 2012 roku. Teraz w końcu rozpoczyna się jej budowa, a na miejscu pojawiły się pierwsze fundamenty.

Farma wiatrowa Wikinger ma być zlokalizowana około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmie powierzchnię 34 km2

W 2012 r. zakładano, że moc tej farmy wiatrowej wyniesie 400 MW, a na tamtym etapie zakładano, że turbiny dostarczy francuska Areva lub hiszpańska Gamesa. W obu przypadkach chciano zastosować turbiny o mocy 5 MW. Jednak dzisiaj dostępne na rynku wiatrowym technologie umożliwiają wykorzystanie jeszcze większych turbin, dzięki czemu można ograniczyć koszty inwestycji.

Teraz jest mowa o budowie mniejszej farmy wiatrowej o łącznej mocy 350 MW, która ma się składać z 70 turbin, co wskazuje, że Iberdrola nie wycofuje się z planu zastosowania elektrowni o jednostkowej mocy 5 MW.

Ostatecznie elektrownie wiatrowe dostarczy firma Adwen, czyli joint-venture zawiązane przez Gamesę i Arevę w celu budowy morskich elektrowni wiatrowych.

Właśnie rusza budowa farmy wiatrowej Wikinger, a na miejsce przetransportowano już pierwsze fundamenty, na których staną morskie wiatraki.

Dostawę fundamentów pod elektrownie wiatrowe realizuje konsorcjum firm Navantia i Windar. Waga każdego z nich wynosi 630 ton. Elektrownie wiatrowe zostaną zainstalowane na głębokościach wynoszących od 37 do 43 metrów. 

Uruchomienie farmy wiatrowej Wikinger, której koszt szacuje się na 1,4 mld euro, zaplanowano na koniec przyszłego roku. Będzie to wówczas największa morska farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim.

Farma wiatrowa Wikinger będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zużyciu generowanemu przez około 350 tys. gospodarstw domowych. 

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku

Obecnie w niemieckiej części Morza Bałtyckiego działają na razie dwie farmy wiatrowe – EnbW Baltic 1 i Baltic 2, o mocy odpowiednio 48,3 MW i 288 MW. 

Plan budowy na Bałtyku jeszcze większej farmy wiatrowej ma niemiecko–norweskie konsorcjum firm E.ON i Statoil. Jej moc docelowo osiągnie 385 MW. Morska farma wiatrowa Arkona, której uruchomienie zaplanowano na 2019 r., będzie zlokalizowana 35 km od niemieckiej wyspy Rugen.

Elektrownie wiatrowe, osadzone na fundamentach na głębokości od 23 do 37 metrów, mają produkować energię w ilości odpowiadającej konsumpcji ok. 400 tys. gospodarstw domowych. Turbiny, każda o mocy 6 MW, dostarczy Siemens.

Źródło: gramwzielone.pl 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej