więcej


Energetyka

PGE EO przygotowuje się na wypadek blackoutu (19722)

2016-08-30

Drukuj
galeria

Fot. fotolia.pl

Skąd wziąć energię do wystartowania unieruchomionego bloku energetycznego z powodu systemowej i rozległej awarii? Może ona na przykład pochodzić z elektrowni wodnej. W ten sposób uruchomiany jest blok energetyczny w Elektrowni Turów.

PGE Energia Odnawialna przeprowadziła kolejną udaną próbę uruchomienia jednego z bloków energetycznych w Elektrowni Turów z wykorzystaniem energii elektrycznej wytworzonej w Elektrowni Wodnej Dychów. Spółka regularnie przeprowadza tego typu próby w ramach przygotowań do wystąpienia blackoutu. Wówczas zadaniem operatora systemu elektroenergetycznego jest odbudowanie systemu w jak najkrótszym czasie. Awaryjne startowanie bloków konwencjonalnych jest jednym z elementów umowy zawartej pomiędzy spółką PGE Energia Odnawialna a Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.

Jak wyjaśnia PGE, EO, blackout to zjawisko czasowych ograniczeń dostaw energii elektrycznej, które jest bardzo dotkliwe dla gospodarki i mieszkańców. Blackout może być wywołany przez wiele czynników, np. ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, klęskami żywiołowymi, awariami technicznymi czy błędami ludzkimi. Konsekwencją tego zjawiska są przeciążenia sieci i niestabilność pracy całego systemu. Jeśli te objawy nie zostaną w porę opanowane, to odchylenia częstotliwości i napięcia mogą być tak duże, że dojść może do kaskadowego wyłączenia stacji systemowych, źródeł energii, a w konsekwencji do zaciemnienia całego lub części systemu elektroenergetycznego, czyli blackoutu.

W takiej sytuacji należy skoncentrować się na szybkiej i sprawnej odbudowie systemu. Polega to na podaniu mocy rozruchowej z tych elementów systemu, które nie ucierpiały w wyniku awarii np. z posiadających możliwość samostartu elektrowni wodnych. Aby taki black start odbywał się sprawnie, konieczne są cykliczne ćwiczenia systemowe i treningi dyspozytorów.

 

Źródło: materiały prasowe PGE Energia Odnawialna


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej