więcej


Energetyka

W Polsce działa już ponad 7,2 tys. mikroinstalacji (19648)

2016-07-25

Drukuj
galeria

Fot. pixabay.com

Jak wynika z informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl  całkowita  liczba mikroinstalacji w Polsce wzrosła na koniec marca br. do ok. 7,2 tys., a ich łączna moc wyniosła ok. 47 MW. Segment mikroinstalacji zdecydowanie zdominowała technologia fotowoltaiczna.

W pierwszym kwartale br. zdecydowanie najwięcej mikroinstalacji przyłączono na obszarze działania PGE Dystrybucja – niemal połowę ze wszystkich mikroinstalacji przyłączonych w tym czasie w Polsce.

PGE to lider wśród operatorów sieci dystrybucyjnych w zakresie całkowitej mocy przyłączonych mikroinstalacji. Spółka PGE Dystrybucja w I kwartale br. przyłączyła do sieci 1236 mikroinstalacji o łącznej mocy 6,25 MW. To najlepszy wynik ze wszystkich OSD. Ponadto w I kwartale do tego operatora wpłynęły wnioski o przyłączenie 1659 mikroinstalacji o łącznej mocy 8,026 MW.

Na koniec marca br. do sieci PGE Dystrybucja przyłączonych było w sumie 3157 mikroinstalacji o łącznej mocy 19,95 MW. 

W przypadku sieci zarządzanych przez Tauron Dystrybucja, w I kwartale br. przyłączono około 300 mikroinstalacji. Na koniec marca br. łączna moc źródeł odnawialnych podłączonych do sieci tego operatora sięgnęła 780 MW. W tym było około 1500 mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 9 MW.

Łączna moc mikroinstalacji podłączonych do sieci Energa Operator tylko w I kwartale br. wyniosła natomiast 3,29 MW, na co złożyło się 613 instalacji. W tej liczbie były tylko cztery instalacje nie będące mikroinstalacjami fotowoltaicznymi. 

Do sieci Energi Operator na koniec pierwszego kwartału br. było podłączonych 1555 mikroinstalacji o mocy niemal 10,379 MW (nie licząc trzech mikrobiogazowni rolniczych o łącznej mocy 60,6 kW). Z całkowitego potencjału mikroinstalacji podłączonych do sieci Energa Operator na koniec marca br. 94 proc. stanowiły mikroinstalacje fotowoltaiczne.  

Czwarty z państwowych operatorów systemów dystrybucyjnych – Enea – w I kwartale br. przyłączył do swoich sieci 326 mikroinstalacji o łącznej mocy 1,967 MW, natomiast moc wszystkich przyłączonych do sieci Enei w tym czasie odnawialnych źródeł energii sięgnęła 14,84 MW.

Na koniec marca br. do sieci Enea Operator były podłączonych w sumie 913 mikroinstalacji o łącznej mocy 7,243 MW.

Działający na terenie Warszawy i okolic operator RWE Stoen Operator na koniec 2015 r. miał podłączonych 40 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 193 kW, z czego 26 mikroinstalacji o łącznej mocy 124 kW podłączono do sieci tego operatora w ubiegłym roku. W I kwartale br. do sieci RWE Stoen Operator przyłączono tylko 14 mikroinstalacji. Wszystkie to mikroinstalacje fotowoltaiczne.

Źródło: gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej