więcej


Energetyka

Australijski fundusz planuje budowę ogromnych farm PV i magazynów energii (19647)

2016-07-26

Drukuj
galeria

fot. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju

Czołowy fundusz inwestycyjny w Australii zapewnia, że zrealizuje w tym kraju w najbliższych dwóch latach projekty fotowoltaiczne o mocy 300 MW, z których energia będzie gromadzona w magazynach o mocy 60 MW. 

Australijski fundusz Lyon Group jest już w trakcie realizacji pilotażowego projektu, który zakłada budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 30 MW i magazynu energii o parametrach 1,4 MW i 5,3 MWh. Projekt realizowany w australijskim stanie Queensland przejmie wywodzący się z Niemiec potentat na rynku OZE – firma Conergy.

Z kolejnymi projektami zakładającymi wykorzystanie fotowoltaiki i magazynów energii Lyon Group chce się przenieść na południe Australii, gdzie dostrzega najlepsze warunki dla realizacji takich inwestycji.

Na  portalu reneweconomy.com.au David Green z Lyon Group informuje, że stan Południowa Australia to optymalne miejsce dla takich projektów ze względu na świetne warunki nasłonecznienia, relatywnie wysoką cenę energii, a także słabo rozwinięte sieci i konieczność przesyłu energii na duże odległości, co stwarza szanse dla rozproszonej generacji.

Pierwszy z projektów w stanie Południowa Australia zakłada budowę farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 100 MW, która będzie współpracować z magazynami energii o mocy 40 MW (inwestor nie podaje, jaka będzie ich pojemność).

Budowa pierwszego etapu – instalacji fotowoltaicznych o mocy 20 MW i magazynów energii o mocy 2 MW rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Lyon Group, który ma już na koncie inwestycje m.in. w sektorze węgla, gazu i energetyki wiatrowej, zapowiada, że chce teraz być globalnym liderem w zakresie energetyki słonecznej i magazynowania energii.

David Green z Lyon Group zapewnia na łamach Reneweconomy.com.au, że realizacja takich projektów, zakładających komponent magazynowania energii, zapewnia większe bezpieczeństwo sieci, pozwalając na zarządzanie produkowaną energią i sprzedaż jej do sieci w okresach szczytowego zapotrzebowania, dzięki czemu można uzyskać wyższe ceny. Dodaje, że według jego szacunków koszty magazynowania energii spadły o 60 proc. w ciągu zaledwie ostatnich dwóch lat.

„Jest wiele negatywnych komentarzy na temat odnawialnych źródeł energii podłączonych do sieci. Chcemy, aby te projekty pokazały, że niektóre z tych komentarzy nie są już aktualne” – zapewnia przedstawiciel australijskiego funduszu. 

Źródło: gramwzielone.pl 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej