- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
-
Spółdzielnie energetyczne – niewykorzystana szansa na bezpieczeństwo dostaw... i dobry zarobek.
2014-11-23Polska ustawa OZE nie sprzyja powstawaniu spółdzielni energetycznych. A szkoda, bo w Niemczech kooperatywy odniosły spektakularny sukces.
Więcej
-
Zielony Fundusz Klimatyczny: niemal 10 mld dolarów na pomoc krajom najbiedniejszym.
2014-11-21Czwartkowe spotkanie w Berlinie wzmocniło oenzetowski Zielony Fundusz Klimatyczny. Mamy już deklaracje większość krajów rozwiniętych. Sumują się do 9,3 mld dolarów – wobec oczekiwanych 10 mld. Deklaracja Polski w grudniu.
Więcej
-
Największy wróg chińskiego reżimu? Zanieczyszczenie środowiska.
2014-11-20Chiński rząd potrzebuje polityki klimatycznej. Ludzie mają dość degradacji środowiska - codziennie dochodzi do niemal 300 aktów protestacyjnych.
Więcej
-
Subsydia na poszukiwanie paliw kopalnych rzędu 88 mld rocznie – tak kraje rozwinięte realizują politykę klimatyczną.
2014-11-19Poszukiwania ropy, węgla i gazu finansują rządy USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy Australii. Wbrew apelom klimatologów i wbrew zdrowemu rozsądkowi.
Więcej
-
Standardy emisji CO2 dla nowych bloków elektrowni? Raczej nie będzie.
2014-11-18Wg wysokiego rangą urzędnika KE, rządy raczej nie poprą ogólnoeuropejskich standardów emisyjnych dla nowych bloków elektrowni. To może być gwóźdź do trumny technologii CCS.
Więcej
-
Historyczny moment: USA i Chiny podpisały porozumienie klimatyczne.
2014-11-13Chiny i USA wyznaczyły nowe cele w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Choć deklaracje Chin nie są ambitne, to najważniejsza w historii dwustronna umowa klimatyczna.
Więcej
-
Atom, węgiel czy… normalność?
2014-11-12
Andrzej Ancygier
Zgoda Ewy Kopacz na – jakby nie było – ambitny cel redukcji emisji o „co najmniej 40%” jest ogromnym krokiem w dobrym kierunku. Teraz najważniejsze pytanie to: jak te cele redukcji emisji osiągnąć?
Więcej
-
Cele 2030 – Polska ponownie na dobrej drodze?
2014-11-07
Andrzej Ancygier
W roku 2003 Ministerstwo Ochrony Środowiska przyjęło Politykę Klimatyczną Polski zakładającą redukcję emisji o 40% do roku 2020. Minęło 11 lat i te same 40% wywołuje reakcję alergiczną w polskim rządzie. Dlaczego?
Więcej
-
Naukowcy: Europa jest liderem walki z ociepleniem, ale nie działa sama
2014-11-06Europa jest liderem, ale nie jest sama w działaniach związanych z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych - mówili uczestnicy debaty "Zmiany klimatu – czy jest gorzej niż zakładaliśmy?" zorganizowanej przez Polską Akademię Nauk
Więcej
-
Więcej środków na dotacje i pożyczki z programu Prosument
2014-11-06Dodatkowe 200 mln zł na montaż prywatnych mikroinstalacji OZE w ramach programu „Prosument”.
Więcej
-
UE na drodze do wypełnienia planu 20-20-20
2014-11-06UE jest na dobrej drodze do wypełnienia zadeklarowanych celów emisyjnych w roku 2020 – czytamy w najnowszym raporcie Europejskiej Agencji Środowiska (EAS).
Więcej
-
PIGEO – grożą nam kary za złą ustawę o OZE
2014-11-04W apelu skierowanym do Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego opublikowanym 29.10 Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej ostrzega przed złym projektem ustawy o OZE.
Więcej
-
Bloomberg: Kto wygrał porozumienie klimatyczne? PGE, Tauron i Energa
2014-11-01Zadaniem analityków rynku energetycznego - podaje agencja Bloomberg - na zawartym w ubiegłym tygodniu porozumieniu w sprawie celów unijnej polityki klimatycznej na 2030 r. najbardziej skorzystają polskie koncerny energetycznej dzięki darmowym uprawnieniom do emisji CO2.
Więcej
-
Europejska branża zielonej energii komentuje cel OZE na 2030 r.
2014-10-31Europejska branża OZE i organizacje wspierające rozwój energetyki odnawialnej oceniają negatywnie przyjęty na szczycie szefów państw UE cel w zakresie produkcji zielonej energii do roku 2030.
Więcej
-
WWF: Polska wsiadła do pociągu polityki klimatycznej
2014-10-30Polskie rodziny będą miały szanse na innowacyjny rozwój i czystsze powietrze. To, czy ta szansa zostanie wykorzystana, zależy teraz od Premier Ewy Kopacz i przyszłych władz – podsumowuje europejski szczyt klimatyczny organizacja ekologiczna WWF Polska.
Więcej
-
Bank UBS: za 10 lat tradycyjne elektrownie będą dinozaurami
2014-10-29Czołowy bank inwestycyjny UBS zapowiada rewolucję w sposobie produkcji energii. Według analityków banku, w niedalekiej przyszłości rynek energetyczny będzie bazować głównie na zdecentralizowanym modelu generacji wykorzystującym źródła odnawialne i magazyny energii.
Więcej
-
Handel emisjami CO2 – prosty projekt francuskich ekonomistów
2014-10-28Grupa naukowców z Université Paris Dauphine proponuje wprowadzenie międzynarodowego systemu handlu emisjami, w którym najwięksi emitenci CO2 ponosiliby najwyższe koszty.
Więcej
-
Siła przekazu antyklimatycznego za 350 milionów z Twoich pieniędzy
2014-10-26
Tobiasz Adamczewski
W roku 2012 spółki energetyczne wydawały na reklamy i sponsoring sportowy 1 milion zł. dziennie. To pieniądze podatników. Czy poglądy tych spółek odzwierciedlają poglądy polskich obywateli, czy może spółki próbują kształtować je na własną modłę?
Więcej
-
Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!
2014-10-25Komentatorzy sobotnich wydań (25.10) niemieckiej prasy niemal bez wyjątku krytycznie oceniają wypracowany na szczycie UE w Brukseli pakiet klimatyczny.
Więcej
-
PIGEO - Polityka klimatyczna bodźcem do restrukturyzacji polskiej energetyki
2014-10-25Przyjęcie w czwartek, 23 października, na szczycie przywódców UE w Brukseli głównych celów polityki klimatycznej Unii Europejskiej wyznacza kierunki dalszych działań dla Unii i jej członków w tym Polski. O skutkach tej decyzji dla Polski pisze Tomasz Podgajniak, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej.
Więcej
-
Jest porozumienie klimatyczne. Co ugrała Ewa Kopacz?
2014-10-24Wczoraj przywódcy państw UE uzgodnili nowe porozumienie klimatyczne. Szef Rady Europejskiej określił je jako najbardziej ambitne na świecie.
Więcej
-
Sukces pisany węglem
2014-10-24Koalicja Klimatyczna z zadowoleniem przyjęła fakt, że przywódcy europejscy, w tym polska Premier Ewa Kopacz, zaakceptowali cele unijnej polityki klimatycznej do roku 2030. Jednocześnie Koalicja wskazuje, iż szczegółowe ustalenia Rady Europejskiej nie gwarantują osiągnięcia tych celów i grożą utrzymaniem zależności polskiej gospodarki od węgla.
Więcej
-
Szczyt klimatyczny UE. Kto gra o co?
2014-10-23W Brukseli rozpoczął się dzisiaj szczyt szefów państw Unii Europejskiej, na którym mają zostać podjęte decyzje dotyczące nowych celów unijnej polityki energetycznej i klimatycznej do 2030 r. Do porozumienia może jednak nie dojść, a największe szanse na jego storpedowanie ma Polska.
Więcej
-
W poszukiwaniu diety bezwęglowej
2014-10-23
Mirosław Sobolewski
Sztuka propagandy uczy, że nawet największy nonsens powtórzony tysiąc razy przestaje dziwić i z czasem staje się utartym poglądem, którego nikt nie kwestionuje.
Więcej
-
Minister Korolec: Polska nie potrzebuje OZE do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego.
2014-10-22Wiceminister środowiska Marcin Korolec ocenił, że na zbliżającym się szczycie państw UE raczej nie uda się przyjąć wiążących celów w zakresie poprawy efektywności energetycznej i zwiększenia produkcji zielonej energii.
Więcej
-
Polska zgodzi się na porozumienie klimatyczne pod dwoma warunkami
2014-10-22Premier Ewa Kopacz poinformowała w niedzielę 20 października, że Polska zgodzi się na unijne porozumienie klimatyczne, jeśli UE zaakceptuje dwa polskie postulaty. Jeśli nie będzie dla nich akceptacji, na zaczynającym się w czwartek szczycie państw UE-28 możemy spodziewać się polskiego weta.
Więcej
-
SZ: „Gros pieniędzy z UE Polska zainwestowała w przyszłość węgla”
2014-10-22Stojąca na węglu Polska nie po raz pierwszy jest przeciwna pakietowi klimatycznemu UE, tym razem jednak nad Wisłą trwa kampania wyborcza, pisze Sueddeutsche Zeitung.
Więcej
-
Niemcy – spadają dopłaty do OZE
2014-10-21Niemiecki system dopłat do produkcji zielonej energii zakłada przenoszenie ich kosztów na odbiorców energii w ramach tzw. opłaty EEG uwzględnianej w rachunkach za energię. W poprzednich latach opłata EEG systematycznie rosła. W przyszłym roku będzie po raz pierwszy niższa.
Więcej
-
Szczyt Klimatyczny w Nowym Jorku - podsumowanie
2014-10-20Polska twardo stoi w opozycji do większości państw unijnych sprzeciwiając się polityce energetyczno-klimatycznej. Sprawdźmy więc jak wyglądają stanowiska innych krajów wygłoszone na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku.
Więcej
-
Cele polityki klimatycznej UE na rok 2030 oznaczają korzyści dla Polski
2014-10-19Koalicja Klimatyczna, organizacje społeczne, samorzady i przedsiębiorcy zaapelowali do Premier Ewy Kopacz o poparcie propozycji Komisji Europejskiej ustalenia wiążących celów europejskiej polityki klimatycznej na rok 2030.
Więcej
-
Czołowe europejskie firmy apelują o ambitniejsze cele klimatyczne
2014-10-1610 europejskich spółek, w tym IKEA i Philips, ogłosiło deklarację, w której zachęcają europejskich przywódców m.in. do zdecydowanej redukcji CO2.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna - Publiczna TV propagandową tubą koncernów energetycznych?
2014-10-15Koalicja Klimatyczna zrzeszająca 23 organizacje pozarządowe protestuje przeciwko jednostronnemu i nierzetelnemu przedstawieniu w Wiadomościach TV informacji na temat pakietu energetyczno – klimatycznego UE
Więcej
-
Chiński smog znowu straszy
2014-10-15Gęsty smog, który od wielu dni dusi Pekin oraz północne Chiny, w piątek 10 października przekroczył dopuszczalne poziomy nawet ponad 20-krotnie, mimo że władze obiecały zająć się problemem.
Więcej
-
Reuters: cena zgody Polski na unijną politykę energetyczno-klimatyczną
2014-10-14Polska zaakceptuje unijną politykę energetyczno-klimatyczną pod waruniem otrzymania wsparcia finansowego.
Więcej
-
FAZ: Polska gotowa do kompromisu w polityce klimatycznej UE
2014-10-13„Prawie dwa tygodnie przed ważnym szczytem UE ws. polityki klimatycznej Polska – główny krytyk nowych celów UE ws. ochrony klimatu – zasygnalizowała skłonność do kompromisu – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Więcej
-
Francuzi optymistycznie o zielonej przebudowie gospodarki. Niemcy z rezerwą
2014-10-13Nowe badanie przeprowadzone dla ECF pokazuje, że francuska kadra kierownicza podchodzi z entuzjazmem do możliwości, jaką oferuje przebudowa systemu energetycznego kraju. Ich niemieccy koledzy zachowują nieco więcej rezerwy.
Więcej
-
Zbyt wysoki komfort jaskini
2014-10-10Przyczyn porażki globalnej polityki ekologicznej należy upatrywać nie w fiaskach kolejnych szczytów klimatycznych, sprytnych unikach największych emitentów, obłych deklaracjach czy protestach lobby górniczo-energetycznego. Ona tkwi w naszej naturze.
Więcej
-
Francja – powstaje najambitniejsza ustawa energetyczna w Europie
2014-10-08We Francji rozpoczęła się właśnie debata nad uchwaleniem ustawy dokonującej transformacji energetycznej kraju. Minister Ekologii Ségolène Royal nazwała tekst ustawy najambitniejszym w Unii Europejskiej.
Więcej
-
Financial Times: Polska największym przeciwnikiem celów klimatycznych UE
2014-10-07W artykule poświęconym ostatnim zmianom w polskim rządzie Financial Times skupia się na wyrażonym w expose przez Ewę Kopacz sprzeciwie wobec celów klimatycznym Unii Europejskiej na rok 2030, których przyjęcie forsuje Bruksela.
Więcej
-
Król Norwegii - koniec ery ropy naftowej
2014-10-06Koniec ery ropy naftowej – ogłosił król Norwegii Harald V przestrzegając przed negatywnymi skutkami zmian klimatu. Zmiany czekają norweską gospodarkę opartą w dużym stopniu na przemyśle wydobywczym.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności