więcej


Polityka klimatyczna

Koalicja Klimatyczna - Publiczna TV propagandową tubą koncernów energetycznych? (17780)

2014-10-15

Drukuj
galeria

Koalicja Klimatyczna zrzeszająca 23 organizacje pozarządowe protestuje przeciwko jednostronnemu i nierzetelnemu przedstawieniu w Wiadomościach TV informacji na temat pakietu energetyczno – klimatycznego UE

Oświadczenie Koalicji Klimatycznej w sprawie materiału wyemitowanego podczas wieczornych Wiadomości 10 października w TVP.

Z ogromnym zdziwieniem i jednocześnie oburzeniem obejrzeliśmy materiał wyemitowany w Wiadomościach w dniu 10 października w TVP na temat pakietu energetyczno – klimatycznego UE. Naszym zdaniem został on przygotowany z rażącym naruszeniem podstawowych standardów dziennikarskich i zasady obiektywności podawanych informacji. Dlatego nie powinien być on, w zaprezentowanej postaci, w ogóle wyemitowany.

Materiał ten naruszył przepis art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, który mówi: „Publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji (…) cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką, jakością i integralnością przekazu”.

Niestety, zarówno autor relacji jak i redaktor prowadzący Wiadomości nie wykazali się bezstronnością i starannością, która wymaga, aby zgodnie z art. 12 prawa prasowego w materiale zostały przedstawione relacje obu stron prezentowanego tematu. Zamiast tego zacytowano wyłącznie wypowiedzi przeciwników pakietu energetyczno – klimatycznego UE. Pracownicy Wiadomości nie zadali sobie trudu i nie skontaktowali się z przedstawicielami innych środowisk (nie tylko ze środowiska organizacji pozarządowych, ale także m.in. biznesu i samorządów lokalnych), które mają na ten temat inne zdanie. W przedstawionym materiale zabrakło również m.in. kwestii rosnącego uzależnienia Polski od importu paliw kopalnych z Rosji, negatywnych skutków globalnej zmiany klimatu, czy negatywnego wpływu energetyki węglowej na zdrowie Polaków.

Możemy jedynie podejrzewać, że zaburzyłoby to spójny przekaz materiału, z którego miało wynikać, że realizacja pakietu klimatycznego będzie dla Polski wyłącznie zagrożeniem. W rezultacie powstał materiał przygotowany „pod określoną tezę”, będący zbiorem nieprawdziwych i tendencyjnych informacji, całkowicie sprzeczny z misją telewizji publicznej Wyemitowany materiał przypomina swoim wydźwiękiem materiał sponsorowany. Jest to tym bardziej szokujące, że po zakończeniu jego emisji w wiadomościach ukazały się dwie reklamy firm, których główna związana jest z sektorem paliw kopalnych.

Jesteśmy zbulwersowani, nierzetelnym, kłamliwym i manipulatorskim sposobem prezentowania informacji na temat pakietu klimatycznego przez publiczną telewizję, w oczywisty sposób manipulującym telewizją publiczną. Oczekujemy, że dziennikarze TVP będą opracowywać swoje materiały w taki sposób, aby były one rzetelne i nie zniekształcały faktów. W taki sposób, aby odbiorca mógł odróżnić w nich fakty od manipulacji i przypuszczeń. Oczekujemy także, że Wiadomości wyemitują materiał, który w sposób rzetelny i obiektywny poinformuje widzów o celach unijnego pakietu energetyczno – klimatycznego oraz o jego prawdopodobnych – pozytywnych i negatywnych – skutkach dla mieszkańców i gospodarki naszego kraju.

Link do materiału telewizyjnego będącego przedmiotem protestu: TUTAJ


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej