więcej


Polityka klimatyczna

Financial Times: Polska największym przeciwnikiem celów klimatycznych UE (17752)

2014-10-07

Drukuj
galeria

Czy jednym ze znaków rozpoznawczych premier Ewy Kopacz stanie się sprzeciw wobec unijnej polityki klimatycznej? Fot. Platforma Obywatelska RP, CC BY-SA 2.0.

W artykule poświęconym ostatnim zmianom w polskim rządzie Financial Times skupia się na wyrażonym w expose przez Ewę Kopacz sprzeciwie wobec celów klimatycznym Unii Europejskiej na rok 2030, których przyjęcie forsuje Bruksela. 

Jak informuje "FT", nowa polska premier obrała kurs na walkę z unijnymi celami walki z klimatem. Polska to największy przeciwnik strategii klimatycznej przygotowanej przez Komisję Europejską - ocenia prestiżowy dziennik i dodaje, że polski rząd obawia się, iż przyjęcie celów lansowanych przez KE może spowodować 120-procentowy wzrost cen energii.

"FT" podkreśla, że powstrzymanie wzrostu cen energii było jedną z obietnic złożoną przez Ewę Kopacz podczas ubiegłotygodniowego expose. Nowa premier zadeklarowała, że podczas szczytu UE, który odbędzie się w dniach 23-24 października, polski rząd nie zgodzi się na przyjęcie strategii, która doprowadzi do wzrostu cen energii.

"Financial Times" przypomina, że Bruksela liczy na przyjęcie nowych celów w zakresie redukcji CO2 i wzrostu produkcji energii z OZE podczas najbliższego szczytu liderów UE-28, który odbędzie się w tym miesiącu w Brukseli. W styczniu br. Komisja Europejska zaproponowała, aby UE do 2030 r. ograniczyła emisję CO2 o 40%, a także zwiększyła udział OZE we wspólnotowymi miksie energetycznym do 27% - w porównaniu do 1990 r.

"Financial Times" informuje, że o ile unijną strategię klimatyczną popierają m.in. Niemcy i Wielka Brytania, jej przeciwnikami są kraje Europy Środkowo-Wschodniej, co zostało potwierdzone podczas ostatniego spotkania krajów Grupy Wyszehradzkiej. W oświadczeniu opublikowanym po spotkaniu ministrów środowiska Grupy Wyszehradzkiej czytamy, że plan redukcji emisji CO2 musi być "realistyczny" i "neutralny technologicznie". - Wprowadzenie jakichkolwiek obligatoryjnych celów w zakresie energii odnawialnej i efektywności energetycznej nie jest pożądane - "FT" powołuje się na komunikat wystosowany po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej.

"FT" zauważa ponadto, że Ewa Kopacz zobowiązała się do wsparcia górnictwa i obrony polskiego węgla przed tańszym importem z Rosji. - Polska polega na węglu w 85-procentach, jednak wiele elektrowni jest przestarzałych, a jej górnictwo jest nieefektywne i przynosi straty - komentuje gazeta i dodaje: - Unia Europejska ma nadzieję, że dodatkowe fundusze przekonają Polskę i inne wschodnie europejskie kraje do wsparcia porozumienia, które doprowadzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

źródło: Gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej