- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
-
Szef Google: ludzie negujący zmiany klimatyczne kłamią
2014-10-06Internetowy potentat zakończył swoje członkostwo we wpływowym, amerykańskim stowarzyszeniu American Legislative Exchange Council (ALEC). Powodem jest sprzeciw ALEC przeciwko podejmowaniu działań mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi.
Więcej
-
List otwarty do premier Kopacz – czyste powietrze priorytetem dla Polski
2014-10-04Health and Environment Alliance oraz grupa lekarzy, specjalistów zdrowia publicznego i środowiskowego piszą list otwarty do Premier Ewy Kopacz.
Więcej
-
Premier Kopacz o polityce energetycznej – dla górników, nie dla społeczeństwa.
2014-10-02Węgiel, z węglem i dla węgla – trudno oprzeć się wrażeniu, że część exposé poświęconą polityce energetycznej Premier Ewa Kopacz kierowała nie do społeczeństwa, ale do pikietujących przed Sejmem górników – komentują WWF Polska, ClientEarth i Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Więcej
-
Czy zapobieganie zmianom klimatu zahamuje rozwój gospodarczy?
2014-09-30Wbrew powszechnym przekonaniom rozwój gospodarczy idzie w parze z zapobieganiem zmianom klimatu. Dowodzi tego raport „Lepszy wzrost, lepszy klimat: Nowa gospodarka klimatyczna” przygotowany przez Światową Komisję ds. Ekonomii i Klimatu.
Więcej
-
„Science” chwali Watykan za troskę o środowisko
2014-09-29Autorzy prestiżowego magazynu naukowego zwracają uwagę, że papież Franciszek bardzo uważnie wsłuchuje się w głosy płynące ze strony klimatologów i ekologów ostrzegających przed skutkami globalnego ocieplenia.
Więcej
-
Fundusz Rockefellera rezygnuje z węgla i piasków bitumicznych
2014-09-25Rockefeller Brothers Fund poinformował, że zamierza wycofać się z biznesu związanego z paliwami kopalnymi i będzie inwestować w odnawialne źródła energii.
Więcej
-
Chiny chcą ciąć emisje
2014-09-25Podczas odbywającego się w Nowym Jorku szczytu klimatycznego ONZ Chiny zapowiedziały walkę z emisją CO2.
Więcej
-
Miliard to za mało
2014-09-24Francja obiecała przeznaczyć 1 mld USD na Zielony Fundusz, który ma wspierać kraje najbardziej poszkodowane na skutek zmian klimatu. Mimo to pierwsze uzgodnienia Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku wyglądają skromne.
Więcej
-
Jeszcze możemy zdążyć
2014-09-23Christiana Figueres: Zmiany klimatyczne stały się dla ludzkości największym wyzwaniem, przynajmniej w tym stuleciu.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna apeluje do prezydenta Komorowskiego
2014-09-23Koalicja Klimatyczna wystosowała apel do Prezydenta o przedstawienie podczas Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku propozycji działań ze strony Polski, które pomogą w ochronie świata przed klimatycznym chaosem.
Więcej
-
Dosyć słów, czas na działania
2014-09-22Ponad 300 tys. osób wyszło w minioną niedzielę na ulice Nowego Jorku, by wezwać do walki ze zmianami klimatycznymi. Wspierali ich demonstranci w innych krajach.
Więcej
-
Nowy rząd – nowa polityka klimatyczna?
2014-09-22Zbigniew M. Karaczun: Każda zmiana rządu, nawet jeśli odbywa się w ramach tej samej koalicji, stanowi szansę na zmianę dotychczasowej polityki. Tak też będzie zapewne i tym razem, gdy rząd Ewy Kopacz zastąpi gabinet Donalda Tuska. Czy spowoduje to nowe podejście do polityki klimatycznej? Należy mieć nadzieję, że tak się stanie.
Więcej
-
Fizyk atmosfery: ozonu przestało ubywać także nad Polską
2014-09-17Ogłoszony przez ONZ raport, który mówi o pierwszych oznakach regeneracji warstwy ozonowej w atmosferze, nie jest dla naukowców zaskoczeniem: również nad Polską ozonu przestało ubywać – mówi dr hab. Janusz Jarosławski z Instytutu Geofizyki PAN.
Więcej
-
Zabrać kopalnym, dać odnawialnym
2014-09-16Blisko 160 czołowych ekologów wezwało fundacje i filantropów, by przeznaczali swoje pieniądze na walkę ze zmianami klimatu.
Więcej
-
Między Śląskiem a kowadłem
2014-09-11Wybór Donalda Tuska na prezydenta Rady Europejskiej może oznaczać cichą zgodę Unii na spowolnienie polityki klimatycznej.
Więcej
-
Ameryka: czyste supermocarstwo?
2014-09-10Była sekretarz stanu USA Hillary Clinton wezwała swój kraj do zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii. Jej zdaniem pozwoli to osiągnąć „czystą przyszłość energetyczną” i zareagować na zagrożenie zmianami klimatu.
Więcej
-
Komentarz giełdowy: w sierpniu spadł wolumenu obrotu i zmienności na rynku carbon
2014-09-08Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego rady Europejskiej może wpłynąć na rozluźnienie polityki klimatycznej UE oraz systemu handlu uprawnieniami do emisji.
Więcej
-
Komisja Europejska podnosi cel OZE na 2030 r. Efekt Putina?
2014-09-05W nowej wersji strategii energetycznej Unii Europejskiej podniesiono cel udziału OZE w unijnym miksie energetycznym do roku 2030 r.
Więcej
-
Konsultacje projektu „Polityki energetycznej Polski do 2050 roku”. Pytanie o przyszłość czy o kwit?
2014-09-01Krzysztof Kamieniecki dla ChronmyKlimat.pl: W marcu 2013 roku Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął opinię w sprawie „zbadania potrzeb i metod udziału i zaangażowania obywateli w dziedzinie polityki energetycznej”. Opinia bezpośrednio nawiązuje do ram polityki energetycznej UE do roku 2050.
Więcej
-
Popczyk: Niech Polska w końcu zauważy pozytywne strony pakietu 3x20 [WIDEO]
2014-09-01– Mijają lata, a my nie dopatrujemy się pozytywnych cech pakietu 3x20. Powinniśmy wreszcie je dostrzec – mówi prof. Jan Popczyk w wywiadzie dla ChronmyKlimat.pl.
Więcej
-
Hanna Gronkiewicz-Waltz za klimatem - na przekór rządowi
2014-08-29Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz w swoim liście wysłanym 14 sierpnia do wiceprezes Rady Ministrów Elżbiety Bieńkowskiej skrytykowała europejską politykę klimatyczną. Zaskakujący jest kierunek tej krytyki - jest on dokładnym przeciwieństwem polityki polskiego rządu – podaje portal EurActive.
Więcej
-
Amerykanie liczą zyski z polityki klimatycznej
2014-08-29Koszty redukcji emisji mogą zwrócić się w postaci mniejszych wydatków na leczenie astmy, nowotworów i chorób płuc.
Więcej
-
Mniej elektrowni, więcej myślenia – proponują Brytyjczycy
2014-08-28Walka ze zmianami klimatu może przy okazji rozwiązać niektóre problemy gospodarcze i społeczne w Wielkiej Brytanii – dowodzi najnowszy raport THINKTANK IPPR.
Więcej
-
Kto ma rację w sporze o Energiewende?
2014-08-27Federalny Trybunał Obrachunkowy ostro skrytykował rząd kanclerz Angeli Merkel za energetyczną transformację Energiewende. Rząd odpowiada, że audytorzy popełnili błąd, biorąc pod uwagę wyłącznie aspekty finansowe.
Więcej
-
Dopłaty do paliw kopalnych – 544 miliardy dolarów rocznie
2014-08-26Przeciwnicy energii odnawialnej z upodobaniem podkreślają jej ekonomiczną nieopłacalność i konieczność dotowania tego nieefektywnego, ich zdaniem, sposobu dostarczanie energii. Słyszymy, że wolny rynek powinien sam regulować dostęp do poszczególnych źródeł energii, a najważniejszym kryterium powinien być jej koszt. Czy zatem płacimy za energię, pochodzącą z paliw kopalnych, prawdziwie rynkową cenę? Przyjrzyjmy się, jak wyglądają na świecie dopłaty do tych paliw.
Więcej
-
Klimatyczna przeprowadzka na Pacyfiku
2014-08-26Zagrożone podnoszeniem się poziomu morza i tsunami, małe miasto na Wyspach Salomona planuje w całości przenieść się na sąsiednią wyspę. To pierwszy taki przypadek na Pacyfiku.
Więcej
-
Jaka rola efektywności energetycznej w polityce klimatycznej do 2030 r.?
2014-08-22„Obawiamy się, że niektóre z założeń przyjętych przez Komisję w komunikacie mogą być zbyt optymistyczne” – ostrzegają eksperci z Instytutu na rzecz Ekorozwoju po lekturze komunikatu KE pn. „Efektywność energetyczna i jej wkład w bezpieczeństwo energetyczne a ramy polityczne dotyczące klimatu i energii do 2030 r.”.
Więcej
-
Nieśpieszny odwrót Francji od atomu
2014-08-21Do 2025 roku Francja zamierza zmniejszyć udział energii z atomu z 75% do 50%. Pięć lat później udział OZE ma wzrosnąć z 18% do 32%. Plany Francuzów są częścią przygotowania do konferencji klimatycznej, która odbędzie się w Paryżu w 2015 roku.
Więcej
-
Zawrót głowy od sukcesów
2014-08-19Michał Olszewski dla ChronmyKlimat.pl: Wywiad, jakiego Marcin Korolec, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, udzielił portalowi BiznesAlert („Polskie sukcesy w polityce klimatycznej to wzór”, 18.08.2014), można streścić następująco: myśmy już swoje zrobili, teraz kolej na innych.
Więcej
-
Ceny uprawnień emisyjnych nadal rosną
2014-08-15Lipiec był kolejnym miesiącem, w którym uprawnienia do emisji CO2 kontynuowały trend wzrostowy.
Więcej
-
Polska poprze unijny cel wzrostu efektywności energetycznej UE na 2030 r.
2014-08-11Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec zapowiedział, że Polska może poprzeć cel zwiększenia efektywności energetycznej o 30% do roku 2030, zaproponowany przez Komisję Europejską w ubiegłym miesiącu.
Więcej
-
Nieprawidłowe wdrożenie dyrektywy IED w Polsce
2014-08-11W poniedziałek, 4 sierpnia 2014 roku, prezydent podpisał nowelizację ustawy prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, której celem była implementacja dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED). Fundacja ClientEarth przygotowała analizę prawną prawidłowości wdrożenia tej dyrektywy, która wskazuje na liczne nieprawidłowości w transpozycji.
Więcej
-
System białych certyfikatów musi ulec zmianie
2014-08-085 czerwca 2014 roku minął termin transpozycji do polskiego prawa dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej („dyrektywa EED”), jednak prace nad ustawą wdrażającą te przepisy do polskiego prawa są dopiero na wstępnym etapie. Aby dostosować polskie prawo do wymogów dyrektywy EED, konieczna jest przede wszystkim głęboka reforma systemu białych certyfikatów wprowadzonego ustawą o efektywności energetycznej z 2011 r.
Więcej
-
Ile „pierwszego paliwa” w Unii?
2014-08-01Ostrożność w podnoszeniu unijnych standardów efektywności energetycznej może przynieść efekty przeciwne do zamierzonych.
Więcej
-
Polska, Niemcy i Czechy – co po węglu?
2014-07-31Niemcy, Polskę i Czechy w obszarze polityki energetycznej łączy jedno: zależność od węgla. Jednocześnie kraje te wybrały różne strategie wobec owego uzależnienia. Jak wygląda debata o polityce energetycznej w tych państwach? Jak niemiecka transformacja energetyczna wpływa na Polskę i Czechy?
Więcej
-
Obawy dotyczące pakietu klimatycznego wpływają na nastroje w przemyśle
2014-07-31Realizacja pakietu energetyczno-klimatycznego będzie jednym z głównych wyzwań polskiej gospodarki w najbliższych latach. Już teraz pakiet budzi duże obawy polskiego przemysłu.
Więcej
-
Ograniczanie emisji CO2 bez szkodliwego wpływu na gospodarkę
2014-07-29Często słyszymy – głównie z ust rodzimych polityków – o negatywnych konsekwencjach, jakie wynikają dla polskiej gospodarki z prowadzonej (dotychczas) przez UE polityki proklimatycznej. Na szczęście nie tylko ekolodzy mają na ten temat odmienne zdanie.
Więcej
-
The Guardian: Polska „wyzwaniem” polityki klimatycznej UE
2014-07-28"The Guardian" cytuje brytyjskiego ministra ds. energetyki Eda Davey‘a, który ocenił, że Polska jest "prawdziwym wyzwaniem" dla unijnej polityki klimatycznej.
Więcej
-
Pieniądze z ochrony klimatu na ocieplenie budynków
2014-07-25389 obiektów użyteczności publicznej, w tym szkół, przedszkoli, szpitali, szkół wyższych, czy budynków administracji publicznej zostało zmodernizowanych w ramach środków uzyskanych przez Polskę z redukcji emisji CO2.
Więcej
-
Polska wśród największych trucicieli Europy
2014-07-24Elektrownia w Bełchatowie to największy europejski truciciel. Pod względem ilości zanieczyszczeń emitowanych przez elektrownie węglowe Polska plasuje się na trzecim miejscu, tuż za Niemcami i Wielką Brytanią.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności