więcej


Polityka klimatyczna

Francja – powstaje najambitniejsza ustawa energetyczna w Europie (17758)

2014-10-08

Drukuj
galeria

Minister Ekologii Ségolène Royale fot. Guillaume Paumier, CC-BY-SA-2.5

We Francji rozpoczęła się właśnie debata nad uchwaleniem ustawy dokonującej transformacji energetycznej kraju. Minister Ekologii Ségolène Royal nazwała tekst ustawy najambitniejszym w Unii Europejskiej.

Parlament Francji rozpoczął debatę nad ustawą Transformacja Energetyczna – w stronę zielonego rozwoju. Zdaniem Minister Ekologii Ségolène Royal celem ustawy jest stworzenie we Francji najbardziej zaawansowanego prawa umożliwiającego energetyczną transformację kraju.

Minister Ekologii przekazała parlamentarzystom, że ustawa - sztandarowy projekt urzędującego prezydenta François Hollande – stanie się jedynym w Europie prawem integrującym wszystkie aspekty zielonej transformacji gospodarki.

Przez najbliższe dwa tygodnie posłowie debatować będą nad ustawą składająca się z 64 artykułów i prawie 500 poprawek zaakceptowanych w pracach specjalnej komisji.

Francja ogranicza zużycie energii jądrowej

Ustawa definiuje długookresowe cele zużycia energii oraz limity emisji gazów cieplarnianych zwiększające jednocześnie potencjał energetyki odnawialnej.

Ustawa określa niezwykle ambitne cele: zmniejszenie zużycia energii o 50% do roku 2050 w porównaniu z rokiem 2012, obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 r, i o 75% do 2050, zmniejszenie zużycia paliw kopalnych o 30% i wzrost energii pochodzącej z OZE do 32% w roku 2030.

Dodatkowo ustawa zakłada zmniejszenie udziału energetyki jądrowej z obecnych 75% do 50% w roku 2025. Komunikat płynący z ustawy jest jasny: mimo że Francja planuje zmniejszenie ilości energii pochodzącej z atomu, nie zamierza na wzór Niemiec całkowicie z niej zrezygnować.

Cel pośredni – pakiet 2030

Po szerokich konsultacjach prowadzonych w całym kraju rząd Francji planuje cel pośredni jakim jest zmniejszenie zużycia energii o 20% do roku 2030. Założenie takiego celu umożliwi Francji osiągnięcie planowanych celów klimatycznych i energetycznych, które negocjowane będą na najbliższym szczycie w Brukseli, 23 i 24 października.

Pakiet energetyczny i klimatyczny 2030, przedstawiony przez Komisję Europejską w styczniu 2014 r. określa zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 40% w porównaniu z rokiem 1990 oraz podnosi udział energetyki odnawialnej do 27% dla całej Unii.

Zdaniem minister Ségolène Royale ustawa stanie się wyjątkowo skutecznym narzędziem pozwalającym na szybkie wyjście z kryzysu. Minister obiecuje stworzenie 75 tys. miejsc pracy w budownictwie i polepszaniu efektywności energetycznej budynków, kolejne 60 tys. miejsc w budownictwie drewnianym i spalaniu biomasy oraz 11 tys. w sektorze gazowym i elektrycznym dla instalatorów inteligentnych liczników.

Wizerunek Francji

Ustawa przeprowadzająca we Francji transformację energetyczną może stać się wyjątkowym sukcesem wizerunkowym dla państwa, które w grudniu 2015 gościć będzie 21 Konferencję Klimatyczną. Celem konferencji będzie doprowadzenie do szerokiego porozumienia dotyczącego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Pokazując się jako wzór, będziemy mogli zakończyć negocjacje klimatyczne sukcesem – dodaje minister Ségolène Royale.

tłum. Piotr Siergiej, na podst. euractive


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej