więcej


Polityka klimatyczna

WWF: Polska wsiadła do pociągu polityki klimatycznej (17811)

2014-10-30

Drukuj
galeria

Farma wiatrowa w Bernburg, Niemcy. Fot. Franzfoto, CC BY-SA 3.0.

Polskie rodziny będą miały szanse na innowacyjny rozwój i czystsze powietrze. To, czy ta szansa zostanie wykorzystana, zależy teraz od Premier Ewy Kopacz i przyszłych władz – podsumowuje europejski szczyt klimatyczny organizacja ekologiczna WWF Polska.

Na zakończonym właśnie szczycie Rady Europejskiej (23-24 października) przywódcy państw uzgodnili nowy pakiet klimatyczno-energetyczny. Państwa członkowskie Unii Europejskiej ustaliły, że do 2030 roku Unia zwiększy udział odnawialnych źródeł energii o 27 %, poprawi efektywność energetyczną o 27 % i obniży emisje gazów cieplarnianych o 40 % w stosunku do 1990 roku. Polsce udało się m.in. wynegocjować utrzymanie systemu darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla sektora elektro-energetycznego na poziomie 40 % do 2030 roku.

Jak ostatni szczyt klimatyczny oceniają ekolodzy? Pociąg polityki klimatycznej odjechał, a Polska na szczęście zdążyła do niego wsiąść – zauważa organizacja WWF Polska.

Przyjęcie celów klimatycznych oznacza konieczność zrewidowania dotychczasowej polityki energetycznej państwa – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. − Już w tym momencie okazuje się, że polityka energetyczna do roku 2030 staje się przestarzała. Co więcej, szykowana Polityka Energetyczna Polski do 2050 roku, która proponowała zaledwie 15 % odnawialnych źródeł w polskim miksie energetycznym do 2050 roku jest zdecydowanie nieadekwatna do przyjętych celów.

Ekolodzy zwracają uwagę, że dzięki rezultatom szczytu klimatycznego prace nad ustawą o efektywności energetycznej i odnawialnych źródłach energii powinny nabrać tempa. „(…) wiemy, że nie wystarczą już nieudolne mechanizmy wspierające tylko wielką energetykę, ale, że czas jest zacząć oddawać Kowalskiemu jego inwestycję w klimat. Pakiet 2030, chociaż mocno okrojony i zdecydowanie za mało ambitny, daje nadzieję, że Polak w końcu będzie miał szansę przekonać się we własnym domu, że nowoczesne, czyste technologie również są dla niego oraz, że czyste powietrze i ochrona klimatu mu się opłaci” – czytamy w komunikacie prasowym WWF Polska.

Aktywiści mają nadzieję, że przyjęte przez UE cele pozwolą osiągnąć sukces podczas globalnego szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 r.

Źródło: ekologia.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej