więcej


Energetyka

Bloomberg: Kto wygrał porozumienie klimatyczne? PGE, Tauron i Energa (17815)

2014-11-01

Drukuj
galeria

Elektrownia w Bełchatowie, fot. wikipedia, CC BY-SA 3.0

Zadaniem analityków rynku energetycznego - podaje agencja Bloomberg - na zawartym w ubiegłym tygodniu porozumieniu w sprawie celów unijnej polityki klimatycznej na 2030 r. najbardziej skorzystają polskie koncerny energetycznej dzięki darmowym uprawnieniom do emisji CO2.

System darmowych pozwoleń na emisję miał wygasnąć w 2019 r., tymczasem podczas ubiegłotygodniowego szczytu UE Polsce udało się wynegocjować przedłużenie darmowych emisji do roku 2030.

Kompromis wypracowany przez polski rząd w Brukseli zakłada, że kraje, których PKB jest niższe niż 60% średniej unijnej, będą mogły przekazywać darmowe uprawnienia do emisji CO2 swoim elektrowniom. Ten warunek był stawiany przez Polskę, która ma otrzymać ostatecznie darmowe uprawnienia do emisji CO2 o wartości 31 mld zł.

Co więcej, kraje, których PKB nie przekracza 90% średniej unijnej, dostaną dodatkowe pozwolenia na emisję CO2 odpowiadające 10% całkowitej sumy wszystkich uprawnień. Polska energetyka skorzysta też na dodatkowych środkach na inwestycje.

Kolejne z ustępstw na rzecz krajów Europy Środkowo-Wschodniej zakłada bowiem utworzenie specjalnej rezerwy utworzonej z 2% pozwoleń na emisję, z której Polska dostanie połowę środków. Nasz kraj ma otrzymać na inwestycje w energetyce w sumie 7,5 mld zł do roku 2030. Nic więc dziwnego, że indeks WIG skupiający spółki energetyczne wzrósł po unijnym szczycie o 2,7% do najwyższego poziomu od jego uruchomienia w 2010 r.

Jak komentuje wyniki szczytu cytowany przez Bloomberga analityk Flawiusz Pawluk z UniCredit SpA ocenia, że wypracowany w Brukseli kompromis jest szczególnie korzystny dla firm energetycznych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Z kolei anailtyk Bram Buring z Wood & Co wskazał, że największym wygranym porozumienia klimatycznego będzie Polska Grupa Energetyczna.
- Jako największy i najbrudniejszy producent, PGE odniesie najwięcej korzyści, następne w kolejce są Tauron i Energa - ocenia na łamach Bloomberga Bram Buring z Wood & Co.

Źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej