- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
negocjacje klimatyczne
-
Prof. Magnuszewski o ograniczaniu skutków powodzi
2010-09-21Czy rozwój nauki może przyczynić się do zmniejszenia strat powodziowych? Nie brakuje wyzwań dla przyrodników i inżynierów, którzy powinni współtworzyć mapy zagrożenia powodziowego na podstawie badań historycznych form terenu i nowych, dynamicznych obliczeń uzupełniających statyczne modele hydrauliczne.
Więcej
-
Naukowcy ostrzegają: szanse ograniczenia wzrostu poziomu mórz za pomocą geoinżynierii są niewielkie
2010-09-21Europejscy i chińscy badacze ostrzegają, że niewiele da się zrobić, aby powstrzymać groźny wzrost światowego poziomu mórz; według prognoz wzrost ten ma do roku 2100 wynieść 30-70 cm. Ratunkiem mogą być jedynie najbardziej agresywne programy geoinżynieryjne ograniczające skutki globalnego ocieplenia oraz wprowadzające rygorystyczną kontrolę emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Merkel zapowiada rewolucję energetyczną
2010-09-20Kanclerz Angela Merkel przedstawiła nową koncepcję polityki energetycznej niemieckiego rządu, reklamując ją jako "rewolucję w dziedzinie zaopatrzenia w energię".
Więcej
-
Unia szuka sposobu na mądre rozdzielenie darmowych pozwoleń na emisję
2010-09-209 września departament Komisji Europejskiej ds. klimatu ogłosił listę 50 wzorcowych produktów. Ma to przyczynić się do sprawiedliwego rozdzielenia wśród producentów darmowych, wartych około 100 mld € pozwoleń na emisję CO2.
Więcej
-
Ujednolicenie prawa unijnego
2010-09-20Rząd wprowadza nowe prawo unijne do Polski, żeby zapewnić bardziej odpowiedzialną ochronę środowiska. „Rada Ministrów na posiedzeniu 14 września br. przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks Karny oraz niektórych innych ustaw stanowiącego transpozycję dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne.
Więcej
-
Kto sadzi drzewa na polu golfowym - relacja z warsztatów dla biznesu organizowanych przez Aeris Futuro
2010-09-20Drzewa na polu golfowym w Ochmanowie 17 września posadzili przedstawiciele firm z całej Polski. Działanie miało na celu neutralizację nieuniknionych emisji towarzyszących organizacji wydarzenia. To przykład dobrej praktyki – wzoru do naśladowania. O tym, jak organizować Zielone Wydarzenia mówili eksperci Fundacji Aeris Futuro. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Urząd Miasta Krakowa.
Więcej
-
Zakończyły się Warsztaty dobrego klimatu w Radziejowicach
2010-09-2016 września br. w Radziejowicach w woj. mazowieckim odbyło się spotkanie przedstawicieli władz oraz społeczności lokalnych z ekspertami Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi”. Uczestnicy warsztatów dyskutowali nad możliwościami wykorzystania przyjaznych ludziom i środowisku rozwiązań energetycznych w woj. mazowieckim. Spotkanie zorganizowano w ramach cyklu „Warsztatów dobrego klimatu” pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.
Więcej
-
Nowe szacunki zmian klimatycznych
2010-09-20Amerykańscy i holenderscy uczeni twierdzą, że szacunki stopnia utraty lodu Grenlandii i Zachodniej Antarktydy, najbardziej zapalne kwestie w debacie o globalnym ociepleniu, powinny być zmniejszone − poinformowała agencja AFP.
Więcej
-
MAN prezentuje na targach IAA 2010 wyniki badań w zakresie pojazdów ciężarowych
2010-09-19Minus 25 procent CO2 dzięki dopracowanej aerodynamice: MAN Concept S radykalnie zrywa z dotychczasowym wzornictwem samochodów ciężarowych.
Więcej
-
Elektroniczne faktury - czyli jak oszczędzić 1,5 mln drzew rocznie
2010-09-19Raport Komisji Europejskiej z 2009 r. dotyczący usuwania barier administracyjnych dla przedsiębiorców donosi, że w Polsce wystawianych jest rocznie 1,5 mld faktur. Zważywszy, że faktury muszą być wystawiane w dwóch egzemplarzach – 3 mld stron papieru rocznie, muszą być dostarczone do odbiorcy bezpośrednio lub pocztą, muszą być przechowywane przez 5 lat w segregatorach na 600 tysiącach standardowych regałów obliczono, że do wyprodukowania takiej ilości papieru musi zostać ściętych ponad 1,5 mln drzew!
Więcej
-
Wielka akcja „Sprzątanie świata” już po raz 17!
2010-09-19Wrzesień to czas wielkich porządków. Młodzież szkolna, nauczyciele i pedagodzy, osoby pod krawatem – wszyscy ruszają do lasów, bynajmniej nie na grzyby, ale po to by zbierać śmieci. Jednak nie wszystkim podobają się działania, jakie w ramach akcji „Sprzątanie Świata” podejmuje Fundacja Nasza Ziemia.
Więcej
-
Ekologia w miastach
2010-09-19Doświadczenia wykazują, że zielone dachy mogą łagodzić skutki procesu urbanizacji w wielu aspektach środowiskowych i architektonicznych. Powinny być one zatem coraz częściej brane pod uwagę przy planowaniu przestrzennym miast, szczególnie że dostępność i różnorodność materiałów do ich budowy nie stanowią obecnie problemu".
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska na rzecz zrównoważonego transportu
2010-09-18„Mobilki, mobilki, jak dróżka do kiosku?” – od tych słów zaczynają się spoty radiowe, które Ministerstwo Środowiska przygotowało na tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Od 16 września w 113 polskich miastach MS zachęca do racjonalnego korzystania z samochodów: jazda samochodem na krótkich dystansach źle wpływa na zdrowie i portfele kierowców.
Więcej
-
Różnorodność biologiczna: zachęcanie władz lokalnych na całym świecie do działania
2010-09-18W jaki sposób lokalna administracja może oszczędzać pieniądze, a jednocześnie pobudzać gospodarkę, podnosić jakość życia i tworzyć miejsca pracy? Zgodnie z najnowszym sprawozdaniem – poprzez włączenie kwestii związanych z funkcjami ekosystemu do procesu kształtowania polityki
Więcej
-
Naukowcy z MIT odkryli sposób na gromadzenie energii słonecznej
2010-09-18Inżynierowie chemicy z Massachusetts Institute of Technology (MIT), używając nanorurek węglowych, odkryli sposób koncentracji energii słonecznej 100-krotnie przewyższający standardowe ogniwa fotowoltaiczne. Nanorurki mogą działać jak anteny i skupiać energię słoneczną, potencjalnie umożliwiając wytwarzanie mniejszych i wydajniejszych urządzeń zasilanych energią ze Słońca – informuje portal EurekaAlert.
Więcej
-
Polskie zielone technologie podbijają Wschód
2010-09-17Rozpoczęła się polska ofensywa technologiczna na Wschód: Chiny, Rosja i Tajlandia to strategiczne kierunki, gdzie polskie technologie mogą odnieść sukces – dzięki wsparciu Ministerstwa Środowiska. To kolejny etap projektu GreenEvo, wspierającego ekspansję najlepszych polskich zielonych technologii na światowych rynkach.
Więcej
-
Mizerne zmniejszenie emisji dzięki systemowi ETS
2010-09-17Według grupy klimatycznej SandBag unijny system handlu emisjami (ETS) przyczyni się do nie większej niż 0,3% zmniejszenia wszystkich emisji w ciągu pięciu lat, do roku 2012. Raport organizacji ostrzega, że główne narzędzie redukcji CO2, jeśli nie zostanie odpowiednio zmienione, może okazać się pułapką, która będzie zmuszać państwa do wzrostu emisji.
Więcej
-
17 września - "Dzień carpoolingu"
2010-09-17Tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zbiega się w czasie z półroczem istnienia serwisu Carpooling.pl. Polska odsłona największej europejskiej platformy carpoolingowej wystartowała w marcu 2010 roku i do dnia dzisiejszego za jej pośrednictwem tysiące kierowców i pasażerów umówiły się na wspólny przejazd.
Więcej
-
Jak to robią inni? Wielka Brytania adaptuje się do zmian klimatu
2010-09-17Zmiany klimatu już tu są. Rosną temperatury, długotrwałe susze przeplatają się z gwałtownymi falami opadów. Polski rząd nie proponuje nam jednak żadnych działań, które pozwoliłyby się do tych zmian przystosować. Za to Brytyjczycy zabrali się do tego z impetem.
Więcej
-
Stanowisko Instytutu na rzecz Ekorozwoju w sprawie projektu „Programu polskiej energetyki jądrowej”
2010-09-17Stanowisko Instytutu na rzecz Ekorozwoju w sprawie projektu „Programu polskiej energetyki jądrowej” z dn. 16 sierpnia 2010 r. przygotowanego przez pełnomocnika rządu ds. polskiej energetyki jądrowej w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Należy trzykrotnie zwiększyć skalę działań unijnej polityki efektywności energetycznej - Raport "Energy Savings 2020"
2010-09-1715 września w Brukseli opublikowano raport "Energy Savings 2020" na temat efektywności energetycznej i możliwości oszczędzania energii w Europie. Dokument określa wymogi niezbędne do osiągnięcia celów przewidzianych na rok 2020 i sugeruje, jak uzyskać pożądane efekty.
Więcej
-
Jak zbudować sektor gazu łupkowego w Polsce?
2010-09-16Jeżeli Polska chce wykorzystać szansę, jaką stanowią potencjalnie bogate zasoby gazu łupkowego, musi przygotować się do tego z odpowiednim wyprzedzeniem. Potrzebna jest polska strategia wykorzystania zasobów gazu łupkowego.
Więcej
-
Redukcja emisji CO2 to wielomiliardowe oszczędności na zdrowiu
2010-09-16Według najnowszego raportu dwóch organizacji pozarządowych, jeżeli Unia Europejska podniesie swoje cele redukcyjne z obecnych 20 do 30%, na samej opiece zdrowotnej może zaoszczędzić nawet 30,5 mld euro rocznie. Polska mogłaby zyskać 4 mld euro w ciągu roku. Wnioski z dokumentu otwierają nowe spojrzenie na kierunki polityki klimatycznej UE.
Więcej
-
Europejski Tydzień Mobilności 2010: „Podróżuj mądrzej, żyj lepiej”
2010-09-16W dniach od 16 do 22 września 2010 r. setki miast i miasteczek w całej Europie, i nie tylko, wezmą udział w Europejskim Tygodniu Mobilności, największym w skali światowej wydarzeniu poświęconym transportowi miejskiemu zgodnemu z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Więcej
-
Sprzątanie na rowerach
2010-09-16W niedzielę 19 września br. przy Moście Gdańskim będzie czekało 100 rowerów. Co trzeba zrobić żeby móc pojeździć na rowerze? Za skorzystanie z rowerów trzeba będzie zapłacić, sprzątając Las Młociny.
Więcej
-
Jak zbudować sektor gazu łupkowego w Polsce?
2010-09-16Jeżeli Polska chce wykorzystać szansę, jaką stanowią potencjalnie bogate zasoby gazu łupkowego, musi przygotować się do tego z odpowiednim wyprzedzeniem. Potrzebna jest polska strategia wykorzystania zasobów gazu łupkowego.
Więcej
-
Prof. Kundzewicz: Z powodziami sobie nie radzimy - ani w Polsce, ani nigdzie na świecie
2010-09-16Na wzrost ryzyka powodziowego wpływa wiele różnych czynników. Przybywa terenów miejskich i woda nie ma gdzie wsiąknąć. Przyrost ludności jest znaczny, zatem ludzie zajmują nawet miejsca niechronione. W okolicach wielkich miast trzeciego świata slumsy powstają na terasach zalewowych. Nawet osoby świadome i bogate budują sobie rezydencje blisko rzek, bo tam jest ładnie. Rośnie potencjał strat, ponieważ nagromadziliśmy wiele wspólnego dobra - analizował prof. Zbigniew Kundzewicz z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk.
Więcej
-
Jak zbudować sektor gazu łupkowego w Polsce?
2010-09-16Jeżeli Polska chce wykorzystać szansę, jaką stanowią potencjalnie bogate zasoby gazu łupkowego, musi przygotować się do tego z odpowiednim wyprzedzeniem. Potrzebna jest polska strategia wykorzystania zasobów gazu łupkowego.
Więcej
-
Zmiany klimatyczne? Winne procesy produkcyjne, a nie same krowy
2010-09-16Proekolodzy twierdzą, że za zmiany klimatyczne na Ziemi częściowo odpowiadają występujące u krów wzdęcia i odbijanie się gazów. Ale badania ostatnio przeprowadzone w kenijskim Międzynarodowym Instytucie Badań Żywego Inwentarza (International Livestock Research Institute, ILRI) sugerują, że emisję odbydlęcych gazów cieplarnianych możemy ograniczyć przez rekultywację zdegradowanych terenów, uszlachetnienie ras i zmianę zwierzęcej diety. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Więcej
-
Jak wygląda sytuacja energetyczna w Polsce?
2010-09-15O ciężkiej sytuacji polskiej energetyki, odnawialnych źródłach energii i Euro 2012, z Krzysztofem Żmijewskim, ekspertem w dziedzinie energetyki, rozmawia redaktor Ekologia.pl Piotr Moranowski.
Więcej
-
II Forum Ekoenergetyczne w Polkowicach
2010-09-15EkoMotoShow, Festiwal Filmów Ekologicznych, wystawy, jarmarki, warsztaty „dobrych praktyk”, wykłady i dyskusje – to wszystko na II Forum Ekoenergetycznym w Polkowicach, trwającym od 16 września br.
Więcej
-
Konkurs na stypendia Niemieckiej Fundacji DBU na rok 2010
2010-09-15Konkurs dla absolwentów wszystkich kierunków studiów zawierających w swoim programie tematykę: ochrony i zarządzania środowiskiem, ochrony przyrody, zrównoważonego rozwoju, edukacji ekologicznej.
Więcej
-
Tysiące osób pomogło niedźwiedziom polarnym!
2010-09-15W ostatnią sobotę, 11 września, na warszawskiej Agrykoli odbyła się szósta polska edycja ECCO Walkathonu, największego na świecie spaceru charytatywnego. W tym roku aż 19 500 osób wzięło w nim udział chcąc wesprzeć potrzebujących, m.in. WWF. Organizacja ekologiczna przekaże pieniądze na ratowanie niedźwiedzi polarnych.
Więcej
-
Merkel: Elektrownie jądrowe w Niemczech mogą działać do 2035 roku
2010-09-15Gdy Kanclerz Niemiec Angela Merkel zdobyła większość głosów w probiznesowej Partii Demokratów (FDP) w wyborach we wrześniu 2009 roku, obserwatorzy stwierdzili, że może ona zmodyfikować narodowy plan wycofania energii jądrowej i pozwolić, aby elektrownie pracowały dłużej niż zapowiadali to jej poprzednicy – od 10 do 15 lat.
Więcej
-
Migracje spowodowane zmianami klimatycznymi - niedostrzegany problem
2010-09-15Gdy mówimy o zmianach klimatycznych i ich skutkach, wówczas wśród wymienianych problemów pojawia się zagadnienie migracji. Nadaje się mu różną rangę, ale nie bagatelizuje. Przymusowa zmiana miejsca zamieszkania to negatywny skutek zachodzących w klimacie zmian, choć nikt nie stwierdza tego wprost.
Więcej
-
Powiązanie ekstremalnych zdarzeń pogodowych ze zmianami klimatu
2010-09-15Naukowcy, których prace są finansowane ze środków unijnych, badają powiązania między ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi a zmianami w budżecie emisji dwutlenku węgla na kontynencie europejskim. Naukowcy prowadzą prace w ramach czteroletniego projektu CARBO-EXTREME (Lądowy obieg węgla w zmienności i ekstremach klimatycznych - paneuropejska synteza), który kwotę 3,3 mln EUR ze swojego budżetu w wysokości 4,6 mln EUR otrzymał z tematu "Środowisko" Siódmego Programu Ramowego (7PR).
Więcej
-
Złe czasy dla BP
2010-09-14Po czterech miesiącach nieudanych prób, na początku sierpnia br. udało się zatamować wyciek ropy powstały po wybuchu na platformie Deepwater Horizon. Do tej pory operacje zatkania wypływu kosztowały BP 8 mld dolarów, a wypłacone odszkodowania pochłonęły prawie 400 mln. Nie jest pewne, skąd koncern pozyska dalsze fundusze na odkupienie swoich win, gdyż nowy projekt amerykańskiej ustawy o eksploatacji może mu uniemożliwić dalsze wydobycie ropy u wybrzeży USA.
Więcej
-
Buzek: innowacyjność - zadanie polskiej prezydencji w UE
2010-09-14Jednym z najważniejszych zadań polskiej prezydencji w UE będzie wzmocnienie unijnej gospodarki dzięki innowacyjności i konkurencyjności - powiedział podczas konferencji na XX Forum Ekonomicznym w Krynicy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Więcej
-
Recykling daje owoce
2010-09-14Już w najbliższy piątek warszawiacy (i nie tylko) będą mogli zamienić np. zużyte świetlówki na gruszki, butelki plastikowe na jabłka a makulaturę na śliwki. Jednym słowem różne domowe odpady zamieniamy na owoce. To będzie pierwsza tak owocna ekoakcja w Polsce!
Więcej
-
Czy biznes jest gotowy na eko-biuro?
2010-09-14Sadzonki roślin w doniczkach jako żywą cząstkę środowiska zabrali do swoich biur uczestnicy eko-happeningu, który odbył się 10 września 2010 r. Wcześniej wzięli udział w dyscyplinach sportowych zorganizowanych w formie recyklingu na wesoło, szlakiem wtórnego życia odpadów. O tym jak prowadzić eko-biuro i organizować zielone wydarzenia opowiadali organizatorzy – eksperci z Fundacji Aeris Futuro. W ten sposób otwarto ogólnopolski konkurs dla firm.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności