więcej


Transport

17 września - "Dzień carpoolingu" (10036)

2010-09-17

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zbiega się w czasie z półroczem istnienia serwisu Carpooling.pl. Polska odsłona największej europejskiej platformy carpoolingowej wystartowała w marcu 2010 roku i do dnia dzisiejszego za jej pośrednictwem tysiące kierowców i pasażerów umówiły się na wspólny przejazd. 
W chwili uruchomienia serwisu w bazie zarejestrowanych było już około 3 tys. użytkowników zamieszkałych w Polsce, którzy korzystali z istniejących wcześniej wersji platformy, szczególnie z wersji niemieckiej. Przez 6 miesięcy od uruchomienia za pośrednictwem lokalnej polskiej odsłony zarejestrowało się kolejne 8 tys. mieszkańców naszego kraju.

Do przeglądania ofert przejazdów i zapytań o wolne miejsca w serwisie Carpooling.pl rejestracja nie jest wymagana. Założenie konta jest konieczne, aby zamieścić własne ogłoszenie. Porównanie profili użytkowników zarejestrowanych w Polsce z użytkownikami z Europy Zachodniej daje bardzo ciekawe wyniki i pokazuje wiele różnic.
Wśród użytkowników zarejestrowanych w Polsce aż 70% to mężczyźni – wyraźnie więcej niż w krajach Europy Zachodniej, gdzie kobiety stanowią prawie połowę. Największą grupę stanowią osoby w wieku 25-34 lat: prawie 45%. Następnie około 27% to osoby młodsze: między 19 a 24 rokiem życia. Nieco ponad 21% zarejestrowanych użytkowników to osoby z grupy wiekowej 35-49 lat. W porównaniu na przykład z rynkiem niemieckim widać tu wyraźną różnicę na korzyść starszych grup wiekowych: u naszych zachodnich sąsiadów grupa 35-49 lat stanowi „jedynie” 13%, natomiast aż 38% to użytkownicy w wieku 19-24 lat.

Nie ma za to większych różnic, jeśli chodzi o liczbę studentów zarejestrowanych za pośrednictwem platform lokalnych: w większości krajów, także w Polsce, jest to około 23%. Za to w Polsce najwięcej osób korzystających z carpoolingu to osoby mające stałą pracę: aż 36% - to w niektórych wypadkach nawet o kilkanaście procent więcej niż w pozostałych krajach, w których dostępna jest lokalna wersja platformy. 

Serwis Carpooling.pl zintegrowany jest z centralną bazą przejazdów, zatem użytkownicy polskiej wersji mają codziennie dostęp do ponad 300 tys. ofert i zapytań o wolne miejsca na trasach przebiegających przez 5 tys. europejskich miast. Baza jest automatycznie aktualizowana, co oznacza, że w serwisie można zobaczyć wyłącznie przejazdy, które odbędą się w ciągu najbliższych 4 tygodni. 

W Polsce najpopularniejsze miasta to m.in. Wrocław (codziennie ponad 2200 ofert), Opole (ponad 1600 przejazdów), Katowice (ponad 1000 ofert) i Warszawa (codziennie średnio prawie 1000 aktualnych ofert). Coraz więcej ogłoszeń dotyczy także mniejszych miejscowości, jednak polskiej odsłonie niestety daleko jeszcze do lokalnej wersji niemieckiej, gdzie dla każdego miasta znajdującego się na liście znaleźć można setki ofert przejazdów.

Najwięcej wyszukiwań przejazdów dotyczy dłuższych tras pomiędzy miastami. Przeważnie są to duże miasta, miasta uniwersyteckie czy miejscowości znajdujące się w regionach o dużym zagęszczeniu mieszkańców. Osoby odwiedzające serwis Carpooling.pl, niezależnie od tego, czy są to użytkownicy zarejestrowani, czy nie, najczęściej wyszukują „okazji” na trasie Warszawa–Kraków (i z powrotem), a także Warszawa–Gdańsk czy Wrocław–Warszawa.

Serwis Carpooling.pl odwiedza codziennie po kilka tysięcy osób. Największą popularność zdobył, kiedy nad Europą krążył pyl wulkaniczny znad Islandii, jak również w okresie problemów polskich kolei. Systematycznie zwiększa się także liczba Fanów Carpooling.pl na Facebooku, gdzie na dedykowanej stronie publikowane są nie tylko informacje i dane na temat platformy, ale także ciekawostki z zakresu ekologii czy zrównoważonej mobilności.

Carpooling to zjawisko szczególnie popularne w Niemczech i we Francji, gdzie stwierdzono, iż całkowite pozbycie się samochodów z miasta jest niestety niewykonalne, należy zatem – oprócz zachęcania mieszkańców do spacerów, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji publicznej – wesprzeć promocyjnie także rozsądne korzystanie z samochodu. Dlatego w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 17 września 2010 ogłoszono we Francji „Dniem carpoolingu” - patronuje mu m.in. francuskie Ministerstwo Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju. Obiecujące dane na temat półrocznego istnienia serwisu Carpooling.pl dają nadzieję, iż umawiane przejazdy staną się popularne na większą skalę także w Polsce.

źródło: Carpooling.pl
www.carpooling.pl

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej