więcej


II Forum Ekoenergetyczne w Polkowicach (11834)

2010-09-15

Drukuj
EkoMotoShow, Festiwal Filmów Ekologicznych, wystawy, jarmarki, warsztaty „dobrych praktyk”, wykłady i dyskusje – to wszystko na II Forum Ekoenergetycznym  w Polkowicach, trwającym od 16 września br.
Gmina Polkowice i Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks” zapraszają na drugą edycję Forum Ekoenergetycznego. Już 16 września w dolnośląskiej gminie kilka środowisk, m.in. naukowcy, biznesmani, rolnicy i samorządowcy będą zgłębiać wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, rozwiązaniach eko i energooszczędnych. Warsztaty dobrych praktyk, finansowe, fora dyskusyjne, seminaria dla młodzieży, konferencje naukowe – czekają na uczestników polkowickiego Ekoforum. Uzupełnieniem wiedzy naukowej będą liczne wystawy, projekcje i oferty realnej pomocy finansowej dla firm oraz osób fizycznych, chcących zastosować w swoich domach rozwiązania ekoenergetyczne tj. solary, pompy ciepła i inne.

Imprezę rozpoczniemy 16 września od Warsztatów Dobrych Praktyk (Energia wody, Energia słońca, Energia wiatru, Biogaz). O godz. 12.00 zaplanowano plenarne otwarcie Forum Ekoenergetycznego z wykładem inauguracyjnym poświecony pierwszemu punktowi przyjętej rok temu Deklaracji Polkowickiej "Pamiętaj, że pozostajemy częścią przyrody i zależymy od zasobów naszej planety". Deklarację współtworzył i podpisał patron pierwszej edycji Forum prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Wśród tematów paneli dyskusyjnych i konferencji naukowych znajdą się m.in. zagadnienia dotyczące realnej pomocy finansowej oraz metody oszczędzania energii.

– To nie jest impreza stricte dla środowiska naukowego, dlatego każdy jej uczestnik – mieszkaniec regionu – będzie mógł podczas otwartych części imprezy dowiedzieć się np. jak wybudować dom stosując rozwiązania ekoenergetyczne. To, jak uzyskać na to wsparcie finansowe i z jakich konkretnie rozwiązań skorzystać, czyli – jak wybudować ekodom – tego dowiecie się Państwo biorąc udział w Ekoforum – mówi Andrzej Zięcina, koordynator II Forum Ekoenergetycznego.

Przez trzy dni imprezy (16-18.09) zaplanowano wiele atrakcji dla mieszkańców regionu, takich jak pokaz samochodów ekologicznych (EkoMotoShow), pokaz ekofilmów, w tym m.in. premierowe projekcie krótkich etiud filmowych, ale również produkcje fabularne.

W tym roku patronat nad imprezą objęli – Minister Środowiska, Minister Gospodarki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


NFOŚiGW także zaprasza do Polkowic

Trzydniowy festiwal filmów przyrodniczych, najlepsze polskie inwestycje w przyrodzie i środowisku, warsztaty finansowe dla inwestujących w ochronę środowiska - multimedialnie i praktycznie, tak zaprezentuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podczas II Forum Ekoenergetycznego w Polkowicach, które rozpocznie się 16 września br.

NFOŚiGW znacząco wzbogaci jego ofertę programową. Będzie ona jeszcze ciekawsza, gdy przedstawiciele wybranych funduszy wojewódzkich podzielą się doświadczeniami z realizacji najlepszych polskich inwestycji prośrodowiskowych, których katalog książkowy będzie miał swoja inaugurację właśnie w Polkowicach.

Ciekawym akcentem tegorocznego Forum będzie trzydniowy maraton filmowy, podczas którego wyemitowanych zostanie ponad trzydzieści filmów przyrodniczych, edukacyjnych i poglądowych dla osób w każdym wieku. Wszystkie filmy prezentowane na tym przeglądzie zostały dofinansowane przez NFOŚiGW w ramach wieloletniego współfinansowania edukacji ekologicznej.

To właśnie edukacja ekologiczna, a następnie odnawialne źródła energii oraz warsztaty finansowe będą głównymi atrakcjami a jednocześnie płaszczyznami do wymiany wiedzy eksperckiej nt. wydatkowania publicznych pieniędzy na te cele. Zarówno rodziny, które pragną zamontować u siebie kolektory słoneczne, jak i przedsiębiorcy inwestujący w OZE znajdą u nas wyczerpującą informację nt. możliwości dofinansowania tych przedsięwzięć. W piątek pomiędzy godz. 13.30 a 15.00 prezes Zarządu NFOŚiGW Jan Rączka przedstawi społeczne aspekty zastosowania odnawialnych źródeł energii w Polsce (sala audytoryjna Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Techniki (DWSPiT ul. Skalników 6B).

Na zakończenie coś dla inwestorów. Na wspomnianych warsztatach finansowych, eksperci Narodowego Funduszu udzielą odpowiedzi na pytania: jak pozyskać dofinansowanie z funduszy krajowych, norweskich czy unijnych.

Ostatniego dnia, tj. w sobotę od rana, (9.00-14.00) uczestnikom zgromadzonym w tej samej sali zaprezentujemy kompleksową ofertę finansową Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Udział Narodowego Funduszu oraz funduszy wojewódzkich w II Forum Ekoenergetycznym w Polkowicach wpisuje się w jego założenia programowe i wzbogacają jego ofertę.


Dlaczego Polkowice?

Polkowice po raz drugi są gospodarzem Forum Ekoenergetycznego. Dolnośląska gmina nie tylko jest miejscem dialogu o ekoenergii, ale również takim, w którym takie rozwiązania, można zobaczyć.

– Jako jedni z pierwszych w Polsce pokazaliśmy wiaty ekoenergetyczne, czyli oświetlane solarami (energia słoneczna). W gminie mamy również latarnie oświetlane energią wiatrową i słoneczną. Przy każdej nowej inwestycji czy modernizacji, szukamy możliwości, aby zastosować rozwiązania związane z pozyskiwaniem energii odnawialnej. Ponadto gmina słynie ze swoich energooszczędnych praktyk. Właśnie ruszamy z wieloletnią inwestycją wymiany latarni w mieście na energooszczędne, dzięki czemu, według szacunków, zużycie energii zmniejszymy o połowę – wymienia Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

 
źródło: NFOŚiGW
www.nfosigw.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej