więcej


Energetyka

Należy trzykrotnie zwiększyć skalę działań unijnej polityki efektywności energetycznej - Raport "Energy Savings 2020" (9440)

2010-09-17

Drukuj
15 września w Brukseli opublikowano raport "Energy Savings 2020" na temat efektywności energetycznej i możliwości oszczędzania energii w Europie. Dokument określa wymogi niezbędne do osiągnięcia celów przewidzianych na rok 2020 i sugeruje, jak uzyskać pożądane efekty.
Do osiągnięcia celów przewidzianych na 2020 rok konieczne jest trzykrotne zwiększenie skali działań unijnej polityki efektywności energetycznej. Efektywność energetyczna jest jedyną drogą odejścia od węgla i rozwoju zielonych strategii.

Działania unijnej polityki efektywności energetycznej muszą ulec potrojeniu, aby osiągnąć cele przewidziane na rok 2020. Cele te polegają na ograniczeniu całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 20% w stosunku do 1990 roku oraz na zwiększeniu udziału odnawialnych źródeł energii o 20% do 2020 roku (tzw. „Cele 20-20-20”).

Raport "Energy Savings 2020" - przygotowany przez Ecofys i Fraunhofer ISI - bazuje na raporcie "Roadmap 2050" opracowanym przez European Climate Foundation (ECF). Raport pokazuje, że istnieje szansa osiągnięcia 20% oszczędności energii do 2020 roku oraz obniżenia rachunków za energię europejskich konsumentów i biznesu o 78 miliardów euro (co daje średnio oszczędność 380euro na gospodarstwo domowe).

Pobierz plik w formacie PDF:
Streszczenie raportu

źródło: Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej