więcej


Elektroniczne faktury - czyli jak oszczędzić 1,5 mln drzew rocznie (11838)

2010-09-19

Drukuj
Raport Komisji Europejskiej z 2009 r. dotyczący usuwania barier administracyjnych dla przedsiębiorców donosi, że w Polsce wystawianych jest rocznie 1,5 mld faktur. Zważywszy, że faktury muszą być wystawiane w dwóch egzemplarzach  3 mld stron papieru rocznie, muszą być dostarczone do odbiorcy bezpośrednio lub pocztą, muszą być przechowywane przez 5 lat w segregatorach na 600 tysiącach standardowych regałów obliczono, że do wyprodukowania takiej ilości papieru musi zostać ściętych ponad 1,5 mln drzew! 
Firma HEUTHES wyliczyła, że w Polsce obsługa 1 faktury wynosi 1 EUR, czyli 1,5 mld EUR (6 mld PLN) rocznie wydajemy tylko na obsługę papierowych faktur. Jest to kwota porównywalna z planowanymi dodatkowymi wpływami do budżetu po obecnym podniesieniu stawki podatku VAT.

Równocześnie należy zauważyć, że używanie faktur elektronicznych to dla firm oczywiste oszczędności czasu, pieniędzy, zasobów i szybszy obrót gotówki, gdyż przesyłki pocztowe z fakturami są dostarczane po kilku dniach.

Warto wiedzieć, że najnowsza nowelizacja unijnej dyrektywy 112 dotyczącej faktur stanowi, że faktury papierowe i elektroniczne powinny być traktowane równo, bez konieczności stosowania przez podatników jakiejkolwiek szczególnej technologii fakturowania elektronicznego. Komunikaty z Ministerstwa Finansów mówią o tym, że wkrótce Minister Finansów wyda rozporządzenie, zgodnie z którym nie tylko będzie można wysyłać faktury zwykłym mailem, ale nie trzeba będzie ich nawet drukować dla siebie.

źródło: Fundacja Aeris Futuro
www.aeris.eko.org.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej