- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Trójmiasto: Energa uruchomiła kolejny terminal ładowania aut elektrycznych
2017-01-11Najnowszy udostępniony przez Energę terminal, to jedna z pierwszych w Polsce stacji multistandardowych, która pozwala ładować wszystkie dostępne na rynku modele aut elektrycznych.
Więcej
-
Przemiana obornika w złoto
2017-01-04Podczas gdy dla wielu osób obornik jest tylko odpadem, finansowany ze środków UE zespół badaczy postrzega go jako zmarnowaną szansę na stworzenie nowego zrównoważonego rynku dla europejskich rolników.
Więcej
-
We Francji powstała pierwsza na świecie solarna ulica
2017-01-03We Francji, w małej wiosce w Normandii powstała pierwsza na świecie droga solarna. Ulica została wykonana z 2880 paneli fotowoltaicznych i jest w stanie wyprodukować taką ilość energii, która zasili oświetlenie uliczne w niewielkim miasteczku.
Więcej
-
Clean Energy Hub - nowy program ME wspierający rozwój polskich innowacji w energetyce
2016-12-30
Ministerstwo Energii
- Chcemy nie tylko przyspieszyć tworzenie polskich innowacyjnych technologii, ale również zorganizować platformę ich łatwiejszego wdrażania w dużych podmiotach sektora energii w Polsce - powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka.
Więcej
-
Rośliny pomogą oczyszczać glebę skażoną po Fukushimie
2016-12-29
Ewelina Krajczyńska, PAP - Nauka w Polsce
Promieniotwórczy cez, który dostał się do gleb po katastrofie w Fukushimie, gromadzi się głównie w jej wierzchniej warstwie, uniemożliwiając bezpieczną uprawę roślin. Sposobem na uporanie się z problemem cezu i oczyszczeniem gleb jest m.in. odpowiedni dobór roślin sadzonych na skażonych terenach.
Więcej
-
Proponowany rynek mocy może nie uzyskać zgody Komisji Europejskiej
2016-12-23W poniedziałek, 19 grudnia upłynął termin zgłaszania uwag do projektu ustawy o rynku mocy. W odpowiedzi na konsultacje publiczne, Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zbadała zgodność projektu z unijnymi wymogami dotyczącymi pomocy publicznej dla sektora energetycznego oraz oszacowała, ile za nowy mechanizm wsparcia zapłacą odbiorcy energii elektrycznej.
Więcej
-
Polska firma wyróżniona przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii
2016-12-14XTPL to pierwsza polska firma, która została zaproszona na tego typu spotkanie organizowane przez European Institute of Innovation & Technology (EIT), instytucję, która powstała w 2008 roku z inicjatywy Unii Europejskiej na wzór amerykańskiego MIT.
Więcej
-
Jak wzmocnić pozycję konsumenta na polskim rynku energii?
2016-12-13Nie wystarczy poszerzenie istniejących praw konsumenckich. Nowy raport Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wskazuje, że prawo musi nadążać za technologią i umożliwiać obywatelom aktywny udział w rynku energii poprzez zarządzanie jej zużyciem, czy wytwarzanie na własny użytek.
Więcej
-
EEA o realizacji unijnych celów w zakresie klimatu i energii
2016-12-07
Agnieszka Tomaszewska–Kula
Kraje członkowskie Unii Europejskiej są na dobrej drodze, aby zrealizować cele w zakresie odnawialnych źródeł energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych wyznaczonych na rok 2020, ale słabo radzą sobie w realizacji celów długoterminowych.
Więcej
-
Konsumenci energii już niebawem ze znacznie większymi prawami?
2016-12-01Komisja Europejska opublikowała 30 listopada projekty ośmiu nowych regulacji w zakresie energetyki – tzw. pakiet zimowy.
Więcej
-
Czyste powietrze dzięki elektromobilności
2016-11-30
Agnieszka Tomaszewska-Kula
Wdrożenie Pakietu na Rzecz Czystego Transportu ma pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne kraju, rozwój przemysłu i zdrowie Polaków.
Więcej
-
Zimowy pakiet energetyczny bardziej przyjazny dla węgla?
2016-11-28
EurActiv.pl
EurActiv dotarł do przecieku dotyczącego przygotowywanego zimowego pakietu energetycznego. Plany w nim zawarte rozczarowały ekologów i zwolenników odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Rządy będą wozić się elektrycznie
2016-11-25
Wojciech Krzyczkowski, REO.PL
Przy okazji COP22 w Marakeszu przedstawiciele władz ośmiu znaczących państw – Kanady, Chin, Francji, Japonii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA – podpisali zobowiązanie do zwiększania udziału samochodów elektrycznych w rządowych flotach.
Więcej
-
Zakończyły się konsultacje Planu Rozwoju Elektromobilności
2016-11-22Ministerstwo Energii zakończyło konsultacje społeczne Planu Rozwoju Elektromobilności. Wzięło w nich udział blisko 30 organizacji i instytucji reprezentujących zarówno biznes, świat nauki, jak i organizacje pozarządowe.
Więcej
-
EBOiR: Co roku chcemy inwestować 700 mln euro w transformację polskiej gospodarki
2016-11-14Już nie prywatyzacja spółek czy liberalizacja rynku, lecz inwestycje w maksymalnie energooszczędny model działania, w którym surowce, materiały i dobra naturalne wykorzystywane w obiegu zamkniętym są celem wspierania rozwoju polskiej gospodarki przez EBOiR.
Więcej
-
Komisja Europejska: system zielonych certyfikatów wprowadzony z naruszeniem prawa
2016-10-26Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie polskiego systemu świadectw pochodzenia, tzw. zielonych certyfikatów, w celu wsparcia odnawialnych źródeł energii i zmniejszenia obciążeń związanych z OZE dla odbiorców energochłonnych (sygnatura SA.37345 (2015/NN)).
Więcej
-
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-09-23Dzięki elektrowniom słonecznym otrzymanym od Fundacji Greenpeace Polska każda ze szkół zaoszczędzi w najbliższym roku na zakupie energii od 1700 do 4300 zł.
Więcej
-
Komisja Europejska: podniesienie celu efektywności energetycznej do 30% do 2030 r. niemal pewne
2016-09-22Do opinii publicznej wyciekł projekt dyrektywy o efektywności energetycznej, którego oficjalne ogłoszenie planowane jest na 12 października.
Więcej
-
Ratyfikacja porozumień klimatycznych a zabezpieczenie interesów Polski
2016-09-07Polska chce uzależnić ratyfikację Poprawki dauhańskiej od uzyskania gwarancji na finansowanie nowych inwestycji energetycznych w oparciu o węgiel.
Więcej
-
Na ile Plan Morawieckiego przyczyni się do realizacji polityki klimatycznej?
2016-09-05Już 15 września zapraszamy na debatę z udziałem Sekretarza Stanu Jerzego Kwiecińskiego oraz ekspertów, którzy ocenili projekt "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" pod kątem realizacji celów polityki klimatycznej.
Więcej
-
UE realizuje cele efektywności energetycznej
2016-09-01
EurActiv.pl
Efektywność energetyczna w UE ciągle się zwiększa. Wynika to zarówno ze spowolnienia gospodarczego, jak i z działań prowadzonych przez UE w tym zakresie – pokazują najnowsze badania.
Więcej
-
Zapraszamy na panel dyskusyjny „Jak uwolnić potencjał tkwiący w efektywności energetycznej?” w ramach XXVI Forum Ekonomicznego
2016-08-30Zapraszamy na panel dyskusyjny „Jak uwolnić potencjał tkwiący w efektywności energetycznej?” w ramach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy (6-8 września). Debatę poprowadzi dr Andrzej Kassenberg, współzałożyciel i wieloletni prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Inwestorzy zainteresowani odnawialnymi źródłami energii
2016-08-27Odnawialne źródła energii nadal pozostają „pewniakiem” dla inwestorów. W II kwartale br. kwitł handel czystą energią, mimo wahań na rynkach światowych – wynika z raportu firmy doradczej EY.
Więcej
-
Gospodarka o obiegu zamkniętym daje szansę na niskoemisyjny rozwój kraju
2016-07-28Gospodarka o obiegu zamkniętym to nie tylko zwiększony poziom recyklingu, ale zmiana systemowa. To całkowita zmiana myślenia o gospodarce, zrezygnowanie z systemu liniowego, w którym z jednej strony dostarczamy zasoby, a z drugiej odbieramy odpady.
Więcej
-
Pożyczki na OZE i pojazdy elektryczne w woj. zachodniopomorskim
2016-07-18Mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogą starać się o dofinansowanie kupna pojazdów elektrycznych, odnawialnych źródeł energii, czy termomodernizacji. Przeznaczono na to w tym roku 5 mln zł z programu niskooprocentowanych pożyczek.
Więcej
-
PE: osiągnięcie przez Polskę celu OZE nadal niepewne
2016-07-06
Kamil Szydłowski, Teraz Środowisko
Eurodeputowani są zadowoleni z tempa realizacji unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Zwracają jednak uwagę, że nie wszystkie kraje działają właściwie. Choć nie zawsze wprost, Parlament w tym kontekście odnosi się także do Polski.
Więcej
-
Social Carbon Offset – Innowacja społeczno-środowiskowa dla biznesu
2016-06-26Proekologiczne działania, w tym te mające na celu niskoemisyjny rozwój czy ochronę klimatu coraz częściej wpisywane są w strategię firmy.
Więcej
-
Otwarta architektura bliska naturze – Służewski Dom Kultury
2016-06-25Minimalistyczna architektura Służewskiego Domu Kultury wprowadza sielski klimat w przestrzeń warszawskiego blokowiska. Naturalne materiały podkreślają estetyczne i ekologiczne założenia placówki. Szklane ściany integrują użytkowników z otaczającą przyrodą, umożliwiając rozszerzanie działalności poza granice budynku.
Więcej
-
Cieplejsze oblicze ubóstwa energetycznego
2016-06-25
Aleksandra Stępniak
Jeśli już mówimy w Polsce o ubóstwie energetycznym (a wciąż tego dialogu jest zbyt mało), rozmawiamy o problemie niedogrzanych mieszkań zimą. Czy zatem latem zjawisko ubóstwa energetycznego nie występuje? Nic bardziej mylnego.
Więcej
-
Ochrona klimatu szansą dla polskiej gospodarki
2016-06-22Zapraszamy do obejrzenia zapisu debaty online, która odbyła się 21 czerwca 2016 roku.
Więcej
-
Zapraszamy na debatę online "Ochrona klimatu szansą dla polskiej gospodarki"
2016-06-21Polityka klimatyczna, określana często jako "agresywna", budzi obawy i dyskusje, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa energetycznego czy rozwoju gospodarczego kraju. Pytanie – czy słusznie?
Więcej
-
Okrągły stół... węglowy
2016-06-20
teraz-srodowisko.pl
Polityka klimatyczna UE jest zbyt ambitna. W Polsce możliwa jest neutralność klimatyczna, nie zaś dekarbonizacja, a optymalny miks energetyczny musi opierać się na węglu - oto konkluzje Okrągłego Stołu Energetycznego, który odbył się w ubiegłą środę.
Więcej
-
Instalacje fotowoltaiczne można budować również na śmieciach
2016-06-20Pierwsza w Polsce farma solarna wybudowana na nieczynnym wysypisku śmieci zlokalizowana w Ustroniu Morskim wyprodukowała w ciągu roku ponad 1 mln kWh. Ten przykład pokazuje samorządom, jak skutecznie zagospodarowywać dawne wysypiska, miejsca po oczyszczalniach ścieków i tereny poprzemysłowe.
Więcej
-
ClientEarth: Polska źle wykorzystuje darmowe uprawnienia do emisji CO2
2016-06-17Aż 70 proc. projektów realizowanych przez spółki energetyczne w zamian za bezpłatne przydziały do emisji gazów cieplarnianych obejmują infrastrukturę węglową, a jedynie 10 proc. to inwestycje w źródła odnawialne.
Więcej
-
Działania na rzecz ochrony klimatu przynoszą konkretne korzyści mieszkańcom [audycja radiowa]
2016-06-16O tym w jaki sposób można łaczyć działania mające na celu ochronę klimatu z działaniami na rzecz mieszkańców rozmawiali goście audycji radia Zet Gold - Andrzej Peraj, wiceprezes Geotermii Poddębice Sp. z o.o. i Wojciech Szymalski, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Współpraca samorządów na rzecz ochrony klimatu [audycja radiowa]
2016-06-09Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji radia Gold Zet i projektu Klimapolka. Tym razem Wójt Gminy Wisznice Piotr Dragan oraz Wojciech Szymalski, prezes InE, opowiadali jak gminy mogą współpracować na rzecz ochrony klimatu i jakie mogą mieć z tego korzyści.
Więcej
-
W. Kukuła, ClientEarth: Poprawki dla prosumentów niewystarczające [wywiad]
2016-06-06Posłowie rozpoczęli procedowanie projektu nowelizacji ustawy o OZE. Problematyczne zapisy i poprawki do tej nowelizacji, dotyczące m.in. produkcji energii we współspalaniu, komentuje w wywiadzie dla portalu Gramwzielone.pl Wojciech Kukuła z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Więcej
-
Koniec dotacji dla paliw kopalnych?
2016-06-03
Ewa Szekalska, teraz-srodowisko.pl
Przywódcy siedmiu najbogatszych krajów świata w oświadczeniu wydanym po zakończonym szczycie G7 po raz pierwszy wyznaczyli sobie termin zaprzestania subsydiowania paliw kopalnych. Czy za tymi deklaracjami pójdą rzeczywiste działania?
Więcej
-
Branża MEW o nowelizacji ustawy o OZE
2016-05-30
Ewa Malicka
Branża małej hydroenergetyki z dużym zaniepokojeniem przyjmuje propozycje zmian, jakie pojawiły się w projekcie nowelizacji ustawy o OZE, procedowanym aktualnie w Sejmie.
Więcej
-
Czy polskie ulice czeka LED-owa rewolucja?
2016-05-23W Polsce jest ponad 3 mln lamp ulicznych. Większość z nich pamięta lata 70. Miasta wymieniają infrastrukturę oświetleniową powoli – zaledwie 3% lamp w skali roku. A przecież nowoczesne oświetlenie nie tylko poprawia bezpieczeństwo, lecz także pozwala zaoszczędzić energię nawet o 50%.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności