więcej


Polityka klimatyczna

Zimowy pakiet energetyczny bardziej przyjazny dla węgla? (19907)

EurActiv.pl
2016-11-28

Drukuj
galeria

EurActiv dotarł do przecieku dotyczącego przygotowywanego zimowego pakietu energetycznego. Plany w nim zawarte rozczarowały ekologów i zwolenników odnawialnych źródeł energii.

W środę 30 listopada Komisja Europejska przedstawi tzw. zimowy pakiet energetyczny. Zawarte w nim będą nowe regulacje dotyczące strategii energetycznej UE, w tym dyrektywa dot. energii odnawialnej. Na pakiet składa się tysiąc stron dokumentów podzielonych na 8 oddzielnych regulacji.

Przeciek

Zgodnie z informacjami zdobytymi przez EurActiv.fr w przecieku z KE, pakiet stara się pogodzić  stanowiska wielu grup interesów. Prócz różnych krajowych strategii energetycznych, czyli interesów krajów członkowskich, wzięte w nim są także pod uwagę, przynajmniej częściowo, postulaty zwolenników energii węglowej, odnawialnej i jądrowej.

Przeciek do EurActiv.fr wydaje się jednak wskazywać, że paliwa kopalne zdobyły przewagę nad energią odnawialną. Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi rynku energii elektrycznej (odpowiedni fragment pochodzący z przecieku dostępny TUTAJ), energia ze źródeł odnawialnych nie będzie już miała priorytetowego dostępu do sieci przesyłowej, co zmniejszy potencjalne zyski dla inwestorów w OZE.

Mechanizm mocowy

Innym elementem regulacji rynku energii elektrycznej mają być przepisy dotyczące tzw. mechanizmu mocowego (capacity mechanism). W uproszczeniu, pozwalają one przekazywać pomoc państwową producentom za utrzymywanie odpowiednio wysokich potencjalnych mocy produkcji energii elektrycznej, by chronić krajowy rynek przed wahaniami popytu na rynku.

Funkcjonuje on już w kilku krajach członkowskich, m.in. Francji i Wlk. Brytanii, a Polska także przygotowuje się do jego wprowadzenia. Jednak przepisy unijne w tej sprawie (odpowiedni fragment z przecieku TUTAJ) nie wprowadzają żadnych ograniczeń dotyczących emisyjności w ramach mechanizmu mocowego. Rodzi to obawy środowisk ekologicznych, że mechanizm będzie wykorzystywany do wspierania elektrowni węglowych.

Cele klimatyczne

Ekologów nie ucieszyła także informacja dotycząca celów klimatycznych. Zgodnie z informacjami EurActiv, KE chce, by do 2030 r. energia odnawialna stanowiła 27 proc. unijnego miksu energetycznego.

Wbrew nadziejom organizacji ekologicznych, KE nie zamierza w środę przedstawiać wiążących celów dla poszczególnych państw. Oznacza to, że te 27 proc. będzie musiało być wypracowane na poziomie całej UE, a udział OZE w miksach energetycznych poszczególnych państw nie będzie w tych przepisach określany i pozostawiony do decyzji państwom członkowskim.

Krytyka

Jean-François Fauconnier, z NGO Climate Action Network, skrytykował informacje ujawnione przez EurActiv. Podkreślił on, że „Komisja Europejska nie zrozumiała przekazu płynącego z porozumienia paryskiego. Jej propozycje są bardzo odległe od tego, czego potrzeba, by wypełnić postanowienia z Paryża” – stwierdził.

Komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Cañete podkreślał w zeszłym tygodniu na konferencji klimatycznej COP22, że zimowy pakiet klimatyczny będzie się skupiał na "bardzo ambitnych celach, zwłaszcza pod kątem wydajności energetycznej", ale dodał, że prace nad nim wciąż trwają.

Krzysztof Kokoszczyński

Źródło: EurActiv.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej