ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Cieplejsze oblicze ubóstwa energetycznego (19604)

Aleksandra Stępniak
2016-06-25

Drukuj
galeria

Jeśli już mówimy w Polsce o ubóstwie energetycznym (a wciąż tego dialogu jest zbyt mało), rozmawiamy o problemie niedogrzanych mieszkań zimą. Czy zatem latem zjawisko ubóstwa energetycznego nie występuje? Nic bardziej mylnego.

W przeciwnym razie jak wyjaśnimy, że w krajach ciepłego południa skala zjawiska jest porównywalna lub większa niż w Polsce? Według danych EU SILC w roku 2014 w Bułgarii 40,5% społeczeństwa miało problem z utrzymaniem adekwatnej temperatury w domu. W Portugalii wskaźnik ten wyniósł 28,3%, na Cyprze 27,5 a wśród mieszkańców Malty z problemem nieodpowiedniej temperatury w domu lub mieszkaniu borykało się 22,1 % gospodarstw domowych. Jak to możliwe?

Ubóstwo energetycznie, to pisząc najprościej, problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w miejscu zamieszkania za rozsądną cenę. Za optymalną temperaturę dla pomieszczeń mieszkalnych, przyjmuje się, pomijając indywidualne preferencje, 21st. C. Aby utrzymać taki standard cieplny zimą grzejemy, latem – chłodzimy pomieszczenia. Takie chłodzenie jest wysoko energochłonne. Zgodnie z analizami portalu WysokieNapięcie.pl każdy 1 st. C więcej na termometrze latem 2015 roku przekładał się na wzrost zapotrzebowania na energię w całym systemie, w związku z większym wykorzystaniem klimatyzacji i chłodzenia, o ok. 100 MW [1].

Utrzymanie odpowiedniej temperatury upalnym latem wymaga zatem zwiększonych wydatków na energię elektryczną, analogicznie, jak zimą na ciepło – albo na ciepło systemowe, albo paliwo do indywidualnych systemów grzewczych. W wymienionych powyżej krajach Europy Południowej jest jeszcze jeden istotny czynnik generujący tak wysoki poziom gospodarstw domowych zagrożonych występowaniem ubóstwa energetycznego – brak wyśrubowanych norm technicznych dla budynków. Przykładowo w krajach skandynawskich, gdzie ze względu na zimniejszy klimat warunki techniczne jakie mają spełniać budynki zawierają dużo wyższe parametry efektywności energetycznej, problem ubóstwa energetycznego jest marginalny.

I tu dochodzimy do sedna – najefektywniejszym sposobem radzenia sobie z ubóstwem energetycznym jest systematyczna poprawa efektywności energetycznej budownictwa mieszkaniowego. Odpowiednią temperaturę w mieszkaniach i domach zarówno latem jak i zimą zapewnią działania termomodernizacyjne, a wśród nich m.in. ocieplenie ścian, którego nazwa może sugerować dodatkowe „dogrzewanie” pomieszczeń – nic bardziej mylnego, dzięki dodatkowej izolacji ciepło z zewnątrz ma utrudnione przenikanie do wnętrza naszych pomieszczeń. Mieszkając w domu o wysokich parametrach efektywności energetycznej, nawet w upalny dzień możemy cieszyć się przyjemnym chłodem.

 

Aleksandra Stępniak, Instytut na rzecz Ekorozwoju

[1] http://wysokienapiecie.pl/oze/1591-kolejny- rekord-zapotrzebowania- elektrownie-maja- problemy


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej