- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Zielona gospodarka
-
Gosia Sobiczewska o zrównoważonym biznesie modowym
2020-05-14
Konrad Wielądek
"Dla mnie to odpowiedzialność za to, co tworzę i produkuję. Tworzyć tyle, ile jest potrzebne. Produkować to, co jest potrzebne i dobre dla społeczeństwa, biorąc pod uwagę ich wpływ na środowisko." - O zrównoważonej produkcji w polskiej marce z Gosią Sobiczewską rozmawiał Konrad Wielądek.
Więcej
-
Dotkliwsze kary finansowe za wypalanie traw
2020-05-12Kary finansowe za wypalanie traw powinny być bardziej dotkliwe - ocenił komendant Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak, który w sobotę po raz kolejny zaapelował, by nie wypalać terenów łąk czy nieużytków rolnych. Susza jest ogromna, nie ma żartów - przestrzegał.
Więcej
-
Pakiety zielonych bodźców ekonomicznych mogą wygiąć krzywą emisji po COVID-19
2020-04-29Nowa analiza opublikowana przez Climate Action Tracker (CAT) wskazuje na silne korzyści gospodarcze i związane ze zmianami klimatu, jeśli rządy przyjmą pakiety zielonych bodźców w odpowiedzi na pandemię COVID-19.
Więcej
-
O większą odporność na kryzys apeluje 15 państw UE
2020-04-22
Greenpeace
Piętnaście rządów państw członkowskich Unii wydało otwarte oświadczenie wzywając do zielonego uzdrowienia w odpowiedzi na kryzys Covid-19 i wynikającego z niego pogorszenia koniunktury gospodarczej.
Więcej
-
O prawdziwy zielony ład
2020-04-22Nasze społeczeństwo przeżywa szok niesamowitej brutalności. Oczywiście pilną sprawą jest ratowanie życia, miejsc pracy i ochrona najsłabszych spośród nas. Plan naprawy jest już przygotowywany przez naszych liderów… ale jaki?
Więcej
-
Wirtualna konferencja klimatyczna - nie mamy więcej czasu
2020-04-22
The Climate Reality Project
The Climate Reality project jest dumnym, oficjalnym partnerem podczas Tygodnia Dnia Ziemi, sześciodniowej internetowej konferencji klimatycznej, 20–25 kwietnia, zorganizowanej przez inicjatywę „Nie mamy więcej czasu” z codziennymi transmisjami w godzinach 15–18 (CET).
Więcej
-
Przez klimat do uzdrowienia
2020-04-20
CAN-Europe
Nowy raport CAN-Europe pokazuje niewykorzystany potencjał funduszy UE na rzecz neutralności klimatycznej i wzywa do istotnych zmian w sposobie wydatkowania funduszy.
Więcej
-
Uzdrowienie funduszy w Polsce
2020-04-20
Wojciech Szymalski
Niskie alokacje i ich szybkie wykorzystanie wskazują, że możliwe są wyższe ambicje klimatyczne i finansowanie zielonej energii w Polsce.
Więcej
-
Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019
2020-04-17
Forum Odpowiedzianego Biznesu
To już 18. edycja Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” i kolejna z większą niż poprzednia liczbą praktyk. O około 10 proc. zwiększyła się, sięgając 1700, liczba działań CSR zaprezentowanych w dorocznej publikacji Forum Odpowiedzialnego Biznesu. To rekord w historii ukazywania się publikacji.
Więcej
-
W epicentrum zmiany klimatu
2020-04-17
Wojciech Szymalski
Artykuł jest wkładem dr Wojciecha Szymalskiego do raportu "Odpowiedzialny biznes w Polsce - dobre praktyki 2019".
Więcej
-
SuperMiasta – zagłosuj na miasto Bielsko-Biała i Klub Gaja
2020-04-09Do końca kwietnia trwa plebiscyt Gazety Wyborczej pod hasłem „SuperMiasta". Klub Gaja jest dumny z wyboru naszej organizacji jako symbolu 30-lecia samorządu miasta Bielska-Białej w tym plebiscycie. Jesteśmy dumni z dostrzeżenia naszej pracy na rzecz ludzi, zwierząt i środowiska. Zachęcamy tych wszystkich dla których nasze programy, kampanie i akcje są bliskie do oddania głosu na miasto Bielsko-Biała i Klub Gaja.
Więcej
-
Sieciowanie w agroturystykach
2020-04-02
Konrad Kieliszek
Do zbudowania atrakcyjnej oferty turystycznej na wsi, nie wystarczą jedynie inwestycje infrastrukturalne. Ważne są przede wszystkim pomysły, konsekwencja w ich realizacji oraz ciągła chęć rozwoju. Polska posiada ogromne bogactwo kultury regionalnej pod względem architektonicznym, artystycznym jak i kulinarnym.
Więcej
-
Wojewoda będzie mógł zmienić zasady selektywnej zbiórki odpadów
2020-04-01Wojewoda będzie mógł zmienić zasady selektywnej zbiorki odpadów, tzn. zmniejszyć liczbę frakcji w zależności od potrzeb lub uznać wszystkie powstające odpady za nieposegregowane - wynika z przepisów tzw. tarczy antykryzysowej.
Więcej
-
Wprowadźmy światło, powietrze i zrównoważony rozwój do domów
2020-03-30Europejski Zielony Ład musi być kluczowy dla programu naprawy potrzebnego do wyjścia z kryzysu spowodowanego przez COVID-19, pisze Oliver Rapf. Argumentuje, że zbliżająca się fala renowacji budynków Komisji Europejskiej powinna być w jej centrum.
Więcej
-
W jaki sposób zielone porozumienie może pomóc w modernizacji Europy
2020-03-30Instytucje UE i Państwa członkowskie muszą działać szybko i spójnie w odpowiedzi na kryzys spoeodowany COVID-19, pisze Mats Engström. Sugeruje sześć punktów do rozważenia, które instytucje UE opracowują po kryzysie.
Więcej
-
Mimo koronawirusa programy Mój prąd i Czyste powietrze cieszą się powodzeniem
2020-03-24Mimo epidemii koronawirusa programy: promocji fotowoltaiki "Mój Prąd", a także antysmogowy "Czyste Powietrze" cieszą się nadal dużym zainteresowaniem, wnioski o dotacje wpływają do NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy - wynika z informacji narodowego funduszu.
Więcej
-
Przyspieszenie w celu zmniejszenia emisji
2020-03-23Szacunki pokazują, że światowa produkcja obuwia osiągnęła 24,2 mld par w 2018 r., co oznacza wzrost o 2,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. To może być dobra wiadomość dla światowej gospodarki, ale to środowisko cierpi z powodu tej masowej produkcji. Projekt LIFE GreenShoes4All mierzy wpływ produktów obuwniczych na środowisko, aby pomóc producentom zmniejszyć ich odpady i emisje.
Więcej
-
Coraz więcej firm w Polsce przestawia się na odnawialne źródła energii.
2020-03-18Choć coraz większa liczba firm przestawia się w Polsce na energię z odnawialnych źródeł, to muszą się one mierzyć z licznymi wyzwaniami. Dostęp do OZE na polskim rynku nadal jest ograniczony, a cena zielonej energii wyższa.
Więcej
-
Kosztowne pomyłki w segregacji
2020-03-17Rośnie ilość odpadów wielkogabarytowych, których pozbywają się mieszkańcy Katowic. Miasto podkreśla, że popełniane przy tym błędy, np. traktowanie jako odpadu wielkogabarytowego sprzętu AGD, oznaczają znaczne koszty dla miejskiej spółki.
Więcej
-
Liderzy Unii podzieleni w sprawie budżetu
2020-03-02Szefowie państw zebrani w zeszłym tygodniu w Brukseli wrócili do domu z pustymi rękami. Nie osiągnęli oni porozumienia w sprawie wielkości i celu przyszłego siedmioletniego budżetu UE, który rozpocznie się w 2021 r. Priorytety wydatków Unii muszą zostać uzgodnione, aby sfinansować przejście Europy na neutralność klimatyczną.
Więcej
-
Europejski Zielony Ład: nie tylko klimat
2020-03-02W zeszłym tygodniu odwiedził polskę Artur Runge-Metzger, dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Klimatu Unii Europejskiej. Dyrektor przybliżył polskim organizacjom pozarządowym, podczas specjalnego spotkania założenia i harmonogram wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.
Więcej
-
Branżę kosmetyczną czeka rewolucja opakowaniowa
2020-02-27Producenci kosmetyków stopniowo zmieniają swoje podejście do opakowań. Coraz częściej zamieniają stosowany plastik na w pełni przetwarzalny lub na tekturę, drewno lub szkło. Starają się „odchudzać” opakowania, żeby były mniej kłopotliwe w transporcie.
Więcej
-
Najbardziej zrównoważona moda to ta, którą mamy w szafie
2020-02-26
Konrad Wielądek
"Zrównoważoną modę możemy rozumieć w dwóch kontekstach: naukowym, lub kierowanym do szerszego odbiorcy, który niekoniecznie orientuje się czym jest ekologia w branży tekstylnej" - dr Magdalena Płonka. O definicji zrównoważonej mody, edukacji i przyszłości mody z dyrektorką Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru dr Magdaleną Płonką, rozmawiał Konrad Wielądek.
Więcej
-
Dyrektor Greenpeace kandyduje na Prezesa PGE
2020-02-25PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. szuka obecnie członków zarządu, w tym prezesa zarządu. Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska ogłosił, że będzie ubiegał się o to stanowisko. „Nie będzie PGE na martwej planecie”
Więcej
-
Polityka klimatyczna nie musi być źródłem bezrobocia - wywiad z Peterem Simsem i Wojciechem Szymalskim
2020-02-20
Ewa Sufin-Jacquemart
O zielonych miejscach pracy z Peterem Simsem i Wojciechem Szymalskim rozmawia Ewa Sufin-Jacquemart. Przeczytanie tego wywiadu może ci zająć więcej niż 5 minut.
Więcej
-
Regionalni czempioni efektywności budynkow publicznych (ze środkow UE)
2020-02-18
Wojciech Szymalski
W skali wykorzystania wszystkich środków UE przez Polskę w okresie 2014-2020 jednym z najlepiej wykorzystanych finansowo celów była efektywność budynków publicznych. Zużyliśmy dotychczas 98% pierwotnej alokacji. Jak w tym zakresie poradziły sobie poszczególne województwa? Kto jest regionalnym czempionem efektywności budynków publicznych?
Więcej
-
Regionalni czempioni energetyki słonecznej (ze środkow UE)
2020-02-17
Wojciech Szymalski
W skali wykorzystania wszystkich środków UE przez Polskę w okresie 2014-2020 jednym z najlepiej wykorzystanych finansowo celów jest energetyka słoneczna. Zużyliśmy dotychczas 131% pierwotnej alokacji. Jak w tym zakresie poradziły sobie poszczególne województwa? Kto jest regionalnym czempionem energetyki słonecznej?
Więcej
-
Dobre praktyki poprawiają politykę klimatyczną [RAPORT]
2020-02-14Jak pokazaliśmy w środowym artykule, w Europie jest mnóstwo dobrych praktyk, które sprzyjają ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Każda z takich praktyk może się przyczynić do lepszej polityki klimatycznej. Prezentujemy raport, który pokazuje jak to zrobić.
Więcej
-
Dobre praktyki, które zmniejszają emisję [RAPORT]
2020-02-12Silne rozwiązania na rzecz zrównoważonej energii i klimatu mogą zmobilizować społeczeństwo oraz zasoby, poparcie społeczne oraz własność w taki sposób, że odpowiedzialność i korzyści są dzielone w sposób sprawiedliwy.
Więcej
-
Polacy pracują nad tańszymi w produkcji i instalacji panelami słonecznymi
2020-02-05W dobie narastających problemów związanych z kryzysem klimatycznym rośnie zapotrzebowanie na zieloną energię. Zgodnie z założeniami unijnych celów klimatyczno-energetycznych do końca 2020 roku udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej powinien wynieść 20 proc., a do 2030 roku odsetek ten powinien wzrosnąć do 32 proc. W realizacji tych celów może pomóc wdrożenie paneli fotowoltaicznych nowej generacji o zwiększonej wydajności.
Więcej
-
Linia czasu dyrektyw w gospodarce cyrkularnej [infografika]
2020-01-31Wraz z 10 priorytetami gospodarki zero waste powstała ciekawa infografika informujaca o tym, w jakim czasie powinny i prawdopodobnie zostaną przyjete nowe przepisy unijne dotyczące tej tematyki. Grafikę przygotował zespół European Environmental Bureau.
Więcej
-
10 priorytetów zero waste dla Europy
2020-01-29W krajach Unii Europejskiej prawie 90% zasobów materialnych wykorzystuje się tylko raz. Aby przyspieszyć przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ), należy zdecydowanie zredukować ogólne zużycie zasobów naturalnych w UE. Kluczowe jest także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, przy równoczesnym poszanowaniu ograniczeń planety i dążeniu do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Więcej
-
Polityka mieszkaniowa znów błądzi na manowce
2020-01-23
Wojciech Szymalski
Rząd chce budować więcej mieszkań w programie Mieszkanie Plus z pomocą deweloperów, a także uprościć procedury budowlane. Niestety bardzo płytka analiza rynku budowlanego znów prowadzi rząd na manowce zbyt prostych rozwiązań – pisze dr Wojciech Szymalski.
Więcej
-
Senat chce kolejnych zmian w ustawie dotyczącej Bazy Danych Odpadowych
2020-01-21Wprowadzenie obliga sporządzania ewidencji odpadów w przypadku awarii Bazy Danych Odpadowych (BDO) oraz przedłużenie terminu sprawozdawczości dot. odpadów, m.in. dla firm i samorządów - przewidują poprawki do noweli ustawy o BDO, jakie zaproponował Senat.
Więcej
-
Efektywność energetyczna rozwiązaniem dla redukcji emisji CO2.
2019-12-25Raport „Global Carbon Budget 2019”, który przedstawiono na szczycie klimatycznym ONZ w Madrycie (COP25) jest pierwszym dokumentem przedstawiającym całoroczne szacunki dot. emisji CO2. Wynika z niego, że globalna emisja dwutlenku węgla nadal rośnie, choć wyraźnie wolniej.
Więcej
-
Dziennikarze dla klimatu 2019
2019-12-13Wczoraj (12 grudnia 2019) rozdano kolejne nagrody w konkursie z cyklu "Dziennikarze dla klimatu". Nagrody przeznaczone są dla dziennikarzy, którzy rzetelnie i ciekawie piszą o zmianach klimatu. Linkujemy nagrodzone artykuły.
Więcej
-
Skontrolowali składowiska. Jakie są efekty?
2019-11-29W tym roku skontrolowaliśmy niemal 2,7 tys. obiektów, w których są składowane odpady. Stwierdziliśmy około 1,8 tys. nieprawidłowości - poinformował komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski. Kontrole zostały zintensyfikowane po pożarach z 2018 r.
Więcej
-
W Rybniku lokalne władze rezygnują z używania plastikowych opakowań i naczyń
2019-11-28Władze lokalne Rybnika chcą wyeliminować z użytku plastikowe naczynia, opakowania czy gadżety, używanie dotychczas w magistracie i miejskich jednostkach. Uchwałę w tej sprawie przyjęli rybniccy radni. Chodzi o zapobieganie negatywnemu wpływowi produktów z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne i zdrowie człowieka - tłumaczą urzędnicy.
Więcej
-
15 polskich przykładów społecznej odpowiedzialności biznesu
2019-11-22Najnowsza publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu zawiera opis 15 przykładowych praktyk z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym, realizowanych przez przedsiębiorstwa w Polsce. Wydawnictwo ukazuje coraz popularniejszy trend łączenia realizacji celów środowiskowych z biznesowymi poprzez odejście od modelu liniowego na rzecz ekonomii cyrkularnej.
Więcej
-
Coraz lepiej z recyklingiem?
2019-09-27W Polsce nastąpił znaczący postęp w recyklingu elektrośmieci, w ubiegłym roku wykorzystano ponad 50 proc. odpadów - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności