więcej


Zielona gospodarka

Regionalni czempioni efektywności budynkow publicznych (ze środkow UE) (21166)

Wojciech Szymalski
2020-02-18

Drukuj
galeria

W skali wykorzystania wszystkich środków UE przez Polskę w okresie 2014-2020 jednym z najlepiej wykorzystanych finansowo celów była efektywność budynków publicznych. Zużyliśmy dotychczas 98% pierwotnej alokacji. Jak w tym zakresie poradziły sobie poszczególne województwa? Kto jest regionalnym czempionem efektywności budynków publicznych?

Najlepszym wykorzystaniem środków na efektywność budynków publicznych jak do tej pory charakteryzują się trzy województwa. Pierwsze to województwo pomorskie. Zakontraktowano w tym regionie pierwotną alokację środków z UE na ten cel w 100%, a jednocześnie była to rekordowo wysoka alokacja od samego początku  okresu finansowania – blisko 125 mln EUR. Drugie to województwo lubelskie. W tym przypadku także nieznacznie  przekroczono pierwotną alokację – 101%, która także już na początku była wysoka. W efekcie wydatkowano na efektywność budynków publicznych blisko 120 mln EUR. Trzecie jest województwo wielkopolskie. Pierwotna alokacja została w tym regionie nieznacznie przekroczona – 118%, w efekcie udało się zakontraktować już 95 mln EUR.

Nieco mniej środków, niż zakontraktowano w wielkopolskie wykorzystały do tej pory także regiony: Małopolskie, Łódzkie, Dolnośląskie. Z tych trzech województw tylko Małopolskie przekroczyło pierwotną alokację i było to rekordowe przekroczenie – 119%. Pozostałe województwa niestety nie zakontraktowały do tej pory alokacji w całości. Z tego niestety łódzkie jest jednym z najgorszych w tym zakresie – tylko 56% zakontraktowania.

Materiał opracowano na podstawie informacji Komisji Europejskiej na temat pierwotnej lokacji środków unijnych w okresie 2014-2020 oraz na podstawie informacji o zawartych umowach na finansowanie projektów z funduszy UE według celu interwencji i kategorii z dnia 31 października 2019.

Materiał opublikowano jako część projektu LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych dofinansowanego ze środków instrumentu finansowego LIFE Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poglądy wyrażone w tej informacji nie muszą być zgodne ze stanowiskiem Komisji Europejskiej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej