więcej


Zielona gospodarka

Regionalni czempioni energetyki słonecznej (ze środkow UE) (21165)

Wojciech Szymalski
2020-02-17

Drukuj
galeria

W skali wykorzystania wszystkich środków UE przez Polskę w okresie 2014-2020 jednym z najlepiej wykorzystanych finansowo celów jest energetyka słoneczna. Zużyliśmy dotychczas 131% pierwotnej alokacji. Jak w tym zakresie poradziły sobie poszczególne województwa? Kto jest regionalnym czempionem energetyki słonecznej?

Najlepszym wykorzystaniem środków na energetykę słoneczną jak do tej pory charakteryzują się trzy województwa. Pierwsze to województwo lubelskie. Zakontraktowano już w tym regionie pierwotną alokację środków z UE na ten cel właściwie w 100%, a jednocześnie była to rekordowo wysoka alokacja od samego początku  okresu finansowania – blisko 160 mln EUR. Drugie to województwo podkarpackie. W tym przypadku z kolei o ponad 200% przekroczono pierwotną alokację, która także już na początku była wysoka. W efekcie wydatkowano na energetykę słoneczną blisko 130 mln EUR. Trzecie jest województwo mazowieckie. Pierwotna alokacja została w tym regionie nieznacznie przekroczona – 105%, w efekcie udało się zakontraktować już 47 mln EUR.

Blisko środków ponad 45 mln EUR zakontraktowanych w województwie mazowieckim były także regiony: Łódzkie, Małopolskie, Warmińsko-Mazurskie i Pomorskie. We wszystkich tych województwach znaczne przekroczono pierwotną alokację środków z początku okresu, a niemalże rekordowo w Małopolsce, bo o 327%. Tylko w Wielkopolskie przekroczono alokację o 370%, ale tam pierwotny plan województwa zakładał bardzo niskie środki na energetykę słoneczną.

Materiał opracowano na podstawie informacji Komisji Europejskiej na temat pierwotnej lokacji środków unijnych w okresie 2014-2020 oraz na podstawie informacji o zawartych umowach na finansowanie projektów z funduszy UE według celu interwencji i kategorii z dnia 31 października 2019.

Materiał opublikowano jako część projektu LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych dofinansowanego ze środków instrumentu finansowego LIFE Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poglądy wyrażone w tej informacji nie muszą być zgodne ze stanowiskiem Komisji Europejskiej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej