więcej


Zielona gospodarka

Wprowadźmy światło, powietrze i zrównoważony rozwój do domów (21234)

2020-03-30

Drukuj
galeria

Europejski Zielony Ład musi być kluczowy dla programu naprawy potrzebnego do wyjścia z kryzysu spowodowanego przez COVID-19, pisze Oliver Rapf. Argumentuje, że zbliżająca się fala renowacji budynków Komisji Europejskiej powinna być w jej centrum.

Oliver Rapf jest dyrektorem wykonawczym w Building Performance Institute Europe (BPIE), think-tanku non-profit wspierającym oparte na dowodach polityki w zakresie charakterystyki energetycznej budynków.

Ponieważ Europejczycy są zmuszeni pozostać w doma przez kilka tygodni, doświadczają swoich domów w bardzo intensywny sposób. Wszyscy odczują psychologiczne skutki uwięzienia. Wielu ucierpi nie tylko z powodu braku bezpośredniej interakcji z przyjaciółmi, rodzinami i współpracownikami, ale również dlatego, że ich domy nie zapewniają im zdrowego i wygodnego środowiska.

Europa i Świat przeżywają najgłębszy kryzys od czasu II wojny światowej, a skutki gospodarcze będą odczuwalne przez lata, a nawet dekady. Decydenci i bankierzy centralni podejmują decyzje, które miesiąc lub dwa lata temu były nie do pomyślenia, aby ustabilizować sytuację.

Są to właściwe decyzje krótkoterminowe, aby złagodzić trudności ekonomiczne i psychiczne, których doświadcza teraz wielu obywateli. Musimy jednak również zacząć rozważać długoterminowe środki, które przyniosłyby trwałe skutki dla naszych gospodarek i społeczeństw.

W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska opublikowała nową strategię wzrostu gospodarczego, Europejski Zielony Ład. Wdrożenie środków wzrostu jest teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Jednym z jego kluczowych elementów było uruchomienie tzw. Fali renowacyjnej.

W zielonym porozumieniu uznano, że infrastruktura budynków wymaga pilnej modernizacji, nie tylko w celu przeciwdziałania zmianom klimatu, ale także w celu wyciągnięcia milionów Europejczyków z ubóstwa energetycznego i zapewnienia, że ​​budynki zapewniają zdrowe i niedrogie środowisko życia i pracy.

Jak powiedział jeden z urzędników UE, program renowacji mieszkań, mający na celu zmniejszenie zużycia energii w budynkach, będzie „jednym ze sztandarowych projektów” zbliżającego się Europejskiego Zielonego Porozumienia, który zostanie przedstawiony przez Komisję Europejską w przyszłym miesiącu.

Dzisiaj pandemia COVID-19 zmusza nas do intensywnego kursu zarządzania kryzysowego i adaptacji. Po pokonaniu pandemii będziemy potrzebować silnych i trwałych środków naprawczych. W rzeczywistości Zielony Ład musi być kluczowy dla programu naprawy niezbędnego do wyjścia z kryzysu spowodowanego przez COVID-19.

Dobrze zaprojektowane środki naprawcze nie powinny być ukierunkowane na przedkryzysowy model gospodarczy, ale powinny wykorzystać okazję do stymulowania wzrostu środków, które pomogą nam stawić czoła wyzwaniom klimatycznym i mieszkaniowym przy znacznie większym zaangażowaniu.

COVID-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami podstawowymi, w tym z problemami z oddychaniem. Problemy te są często spowodowane, jeśli nie pogorszone, złym środowiskiem wewnętrznym w budynkach. Logiczne jest, że Europejski program naprawy gospodarczej powinien stanowić silny program inwestycyjny wspierający renowację budynków.

Fala renowacji miałaby wiele pozytywnych aspektów, ekonomicznych, społecznych i środowiskowych, ale także dla zdrowia wszystkich. Przy odpowiednich zasobach, było by to możliwe:

• Pobudzanie lokalnych gospodarek do ponownego wzrostu, przy jednoczesnym wspieraniu zaufania obywateli do ożywienia gospodarczego, spójności społecznej i zdrowszych warunków życia;

• Tworzenie nowych i lepszych miejsc pracy wzdłuż łańcucha wartości w budownictwie oraz nowej dynamiki gospodarczej we wspieraniu usług i gałęzi przemysłu na szczeblu regionalnym i lokalnym;

• Poprawa jakości naszych budynków i środowiska wewnętrznego, zmniejszając problemy zdrowotne związane ze złymi standardami budowlanymi;

• Tworzenie możliwości inwestycyjnych w długoterminowe nieruchomości, które zapewniają ludziom lepsze i zdrowsze warunki życia i pracy;

• Wspieranie osiągnięcia celów klimatycznych i sprawiedliwej transformacji.

Europejska fala renowacji nie powinna koncentrować się wyłącznie na oszczędzaniu energii. W rzeczywistości musimy nadać naszym budynkom znacznie bardziej humanitarną architekturę, która zaspokoi naszą potrzebę zrównoważonych i skoncentrowanych na ludziach miejsc. Renowacja może zmienić budynki w latarnie nadziei i zdrowia, przynosząc długotrwałe pozytywne skutki dla społeczeństwa. Tego właśnie potrzebuje nasze społeczeństwo po tym dramatycznym kryzysie.

Rozpoczęcie fali remontowej będzie wymagało wielu działań, ale jednym z kluczowych składników będzie finansowanie. W czasie kryzysu rządy są skłonne zainwestować znaczne kwoty w celu przezwyciężenia tego. Choć walka z pandemią musi być teraz priorytetem, po przejściu przez tunel nadal będziemy mieć kryzys klimatyczny i wyzwanie związane z renowacją.

Nie powinniśmy ich tracić z oczu i opracować program zielonej naprawy, który dostosuje wzrost gospodarczy do priorytetów społecznych i środowiskowych. Fala renowacji wprowadzi światło, powietrze i zrównoważony rozwój do domów ludzi.

Źródło: www.eruactiv.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej