- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
-
Klimatyczna gorączka trwa
2013-10-05Zmiany klimatu przebiegają szybciej niż oczekiwano, a w niektórych przypadkach na niespotykaną dotąd skalę – wynika z pierwszej części raportu przygotowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, w skrócie IPCC). Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF apeluje o wsparcie energetyki odnawialnej, która mogłaby zastąpić węgiel i inne paliwa kopalne, odpowiedzialne za globalne ocieplenie.
Więcej
-
Wykorzystajmy ten szczyt! COP19 a polskie interesy w obszarze energii, zasobów i środowiska
2013-10-02Jutro rozpoczyna się w Warszawie tzw. pre-COP – trzydniowe spotkanie przygotowujące do 19 Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (COP19), którą Polska organizuje 11-22 listopada w Warszawie. Do stolicy przyjadą delegacje z całego świata, by poczynić kolejne ustalenia na drodze do listopadowego COP19. Ten międzynarodowy szczyt jest w Polsce traktowany bardzo po macoszemu, bo wydaje się (niesłusznie), że nasz kraj nie ma na nim nic do ugrania. Czy rzeczywiście COP19 nie ma większego znaczenia w kontekście interesów Polski? A może wreszcie czas na to, żeby Polska przeprowadziła poważną refleksję nad energią, zasobami i środowiskiem?
Więcej
-
Komentarz WWF: Węglowa propaganda Ministerstwa Środowiska
2013-09-26Ministerstwo Środowiska ogłaszając zawarcie partnerstwa z biznesem z okazji nadchodzącego szczytu klimatycznego, zwołanego w celu omówienia działań na rzez obniżenia emisji gazów cieplarnianych, zaprosiło do współpracy największych emitentów CO2. W gronie firm zaproszonych do wsparcia szczytu, na wniosek specjalnej ministerialnej komisji, nie ma podmiotów, których głównym obszarem działalności byłaby zielona energetyka, bądź czysta technologia. Ministerstwo nie wymaga też od tych partnerów żadnych realnych działań na rzecz obniżenia emisji, otrzymując w zamian peleryny przeciwdeszczowe, notatniki i długopisy – ostrzega WWF Polska.
Więcej
-
M. Korolec: UE słucha głosu Polski w sprawie polityki klimatycznej
2013-08-05Kryzys sprawił, że unijne kraje zaczynają zmieniać swoje podejście do polityki energetyczno-klimatycznej. Polski rząd był uważany za hamulcowego polityki mającej przeciwdziałać ociepleniu klimatu i przestawieniu gospodarek UE na nowoczesne technologie. Dziś Unia uważniej słucha naszego głosu – mówi Marcin Korolec, szef resortu środowiska.
Więcej
-
Minister środowiska: od 2030 roku energetyka w Europie bez wsparcia ze strony państw
2013-07-22– Proponuję w ramach UE obcięcie subsydiów do paliw kopalnych, ale również do energii odnawialnej. W ten sposób producenci zielonej energii będą czuli presję rynku i wdrażali technologie konkurencyjne w stosunku do innych nośników energii – zapowiada minister środowiska, Marcin Korolec. Jego zdaniem, od 2030 roku rynek zielonych technologii powinien być konkurencyjny i wolny od państwowych subwencji.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna o przyszłym, globalnym porozumieniu klimatycznym
2013-07-08Koalicja Klimatyczna wzięła udział w konsultacjach KE pod nazwą: "Międzynarodowe porozumienie w sprawie zmiany klimatu planowane na 2015 r: Kształtowanie międzynarodowej polityki przeciwdziałania zmianie klimatu po 2020 r.".
Więcej
-
W kierunku niskoemisyjnej przyszłości
2013-07-05Janusz Piechociński zaproponował w debacie państw Trójkąta Weimarskiego na temat strategii energetycznej dla Europy poszerzenie pakietu klimatyczno-energetycznego o dwa nowe cele – pisze Euractiv.pl.
Więcej
-
J. Piechociński zwróci się do Komisji Europejskiej o rozszerzenie pakietu energetyczno-klimatycznego
2013-06-28Szef resortu gospodarki przekonuje Unię Europejską, aby do pakietu energetyczno-klimatycznego dodała dwa cele: reindustrializację i zmniejszenie kosztów energii o 20 proc. To obok pozostałych celów, czyli zmniejszenia emisji CO2, wzrostu efektywności energetycznej oraz zużycia energii z odnawialnych źródeł, miałoby zwiększyć konkurencyjność Unii na globalnym rynku.
Więcej
-
Negocjacje UNFCCC w Bonn – krok do przodu, dwa kroki w tył
2013-06-27Zakończona niedawno sesja UNFCCC w Bonn pokazała skalę trudności piętrzących się przed negocjatorami pracującymi nad uzgodnieniem nowego globalnego porozumienia klimatycznego. Choć w pewnych obszarach doszło do zbliżenia stanowisk, to sesja ta zostanie zapamiętana przede wszystkim jako pole dyplomatycznej gry delegacji rosyjskiej, która formalnymi wybiegami całkowicie sparaliżowała prace jednej z głównych grup roboczych. To nie jest dobry prognostyk przed COP 19 w Warszawie.
Więcej
-
Strona COP19 już działa
2013-06-25Już działa strona internetowa Konferencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu COP19. W serwisie znajdują się zarówno najważniejsze informacje nt. szczytu, jak i dane logistyczne niezbędne delegatom, którzy wezmą udział w wydarzeniu. COP19 odbędzie się w listopadzie w Warszawie.
Więcej
-
Zmiany klimatu największym zagrożeniem dla bioróżnorodności Arktyki
2013-06-19Różnorodność biologiczna Arktyki jest zagrożona. Zdecydowanie najgroźniejsze są zmiany klimatu. Sprawiają one, że wszystkie inne niebezpieczeństwa stają się poważniejsze – informuje najnowszy raport "Arctic Biodiversity Assessment".
Więcej
-
Czy w Warszawie możemy spodziewać się porozumienia?
2013-05-28Nawet nie ma takich oczekiwań, że już w Warszawie uda się wypracować nowe porozumienie – mówi Monika Marks z WWF w wywiadzie dla ChronmyKlimat. Pytamy o niedawną sesję w Bonn oraz dalsze losy negocjacji. Polecamy materiał audio.
Więcej
-
Minister środowiska: na szczycie klimatycznym w Warszawie chcemy globalnego porozumienia. Ma ono zastąpić protokół z Kioto
2013-05-23Polska jako gospodarz światowej konferencji klimatycznej (COP 19), która odbędzie się w listopadzie tego roku w Warszawie, zamierza skupić się na dyskusjach związanych z ograniczeniem emisję dwutlenku węgla. Chce przede wszystkim wynegocjowania nowego, globalnego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych i zahamowania wzrostu średniej temperatury na świecie. Minister zapowiada, że to będą bardzo trudne negocjacje. Nowe porozumienie w 2020 roku miałoby zastąpić protokół z Kioto.
Więcej
-
O klimatycznej przyszłości podczas „Petersberg Climate Dialogue”
2013-05-11W Berlinie zakończyło się spotkanie ministrów środowiska z 35 krajów, zorganizowane wspólnie przez Niemcy i Polskę – gospodarza tegorocznej Konferencji Klimatycznej ONZ w sprawie zmian klimatu (COP19). Wśród omawianych tematów znalazło się przede wszystkim przyszłe, globalne porozumienie w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Spotkanie poprowadzili wspólnie ministrowie środowiska Polski i Niemiec – Marcin Korolec oraz Peter Altmaier. W otwarciu dialogu udział wzięła kanclerz Niemiec, Angela Merkel.
Więcej
-
10 edycja ankiety "Pieprz i Wanilia"
2013-05-09Głosuj na najgorszą i najlepszą wypowiedź polityka w sprawie zmian klimatu i budowy gospodarki niskoemisyjnej. Rozstrzygnięcie głosowania 19 czerwca. W najnowszej edycji swój głos w kategorii "Pieprz" można oddać na Premiera Donalda Tuska, posła Mariusza Błaszczaka oraz posłankę Izabelę Kloc. Do "Wanilii" nominowani zostali: wicepremier Janusz Piechociński oraz europosłowie: Lidia Geringer de Oedenberg i Wojciech Olejniczak.
Więcej
-
Zieloni: Listopadowy szczyt klimatyczny COP 19 w Warszawie może być szansą dla Polski
2013-05-08W konferencji prasowej organizowanej w związku z polskimi przygotowaniami do szczytu klimatycznego COP 9 udział wzięli: Daniel Cohn-Bendit, współprzewodniczący Grupy Zieloni/ Wolne Przymierze Europejskie w Parlamencie Europejskim oraz Agnieszka Grzybek i Adam Ostolski, przewodniczący Partii Zieloni.
Więcej
-
Jest już logo COP19
2013-04-21Logo konferencji klimatycznej COP19 zostało opracowane przez Marcina Usarka, studenta Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Projektant wygrał konkurs Ministerstwa Środowiska.
Więcej
-
Wiara w powodzenie międzynarodowych negocjacji klimatycznych maleje
2013-04-08Aż 60% uczestników i obserwatorów rynku handlu emisjami jest rozczarowana wynikiem ostatniej Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP 18) w Doha w Katarze – donosi serwis Point Carbon. Niezadowolenie rośnie nieprzerwanie od szczytu w Kopenhadze w 2009 roku.
Więcej
-
Z dyplomatami o COP19
2013-03-29Przygotowania do konferencji klimatycznej COP19 były przedmiotem spotkania z przedstawicielami placówek dyplomatycznych, które odbyło się 28 marca br. w Ministerstwie Środowiska.
Więcej
-
Projekt światowego porozumienia w sprawie zmian klimatu w 2015 r.
2013-03-27Komisja Europejska przyjęła komunikat konsultacyjny rozpoczynający publiczną debatę na temat tego, jaki kształt powinno mieć nowe porozumienie międzynarodowe na rzecz walki ze zmianami klimatu. W dokumencie tym postawiono szereg ważnych pytań i poproszono zainteresowane strony, aby przedstawiły swoje poglądy na temat nowego porozumienia, które ma zostać opracowane przed końcem 2015 r., a zacznie obowiązywać w 2020 r.
Więcej
-
Minister Korolec nominowany do nagrody MP Power Awards
2013-03-17Nominacja jest wynikiem zgłoszenia przez ministra Korolca kandydatury Warszawy na gospodarza Konferencji Klimatycznej ONZ w sprawie Zmian Klimatu COP19. Polska otrzymała zgodę na organizację tego globalnego szczytu, w którym przewidywany jest udział około 12 tys. delegatów z całego świata.
Więcej
-
Zmiany regulaminu konkursu na logo COP19
2013-03-16Doprecyzowanie definicji uczestnika to główna zmiana w regulaminie konkursu na projekt logo konferencji klimatycznej COP19. Z tego powodu zostaje też przedłużony termin nadsyłania zgłoszeń do 28 marca br.
Więcej
-
Polska członkiem Koalicji na Rzecz Klimatu i Czystego Powietrza
2013-03-14Koalicja na Rzecz Klimatu i Czystego Powietrza (Climate and Clean Air Coalition to Reduce Short-Lived Climate Pollutants – CCAC) to inicjatywa zarządzana przez Program Środowiskowy ONZ. Skupia państwa, które podejmują działania na rzecz ograniczania zanieczyszczeń wynikających z uwalniania rożnych gazów cieplarnianych do atmosfery, co ostatecznie wpływa na zmiany klimatu. Polska jest pierwszym krajem UE z Europy Środkowo-Wschodniej, który został partnerem Koalicji.
Więcej
-
Spotkanie Zarządu Zielonego Funduszu Klimatycznego
2013-03-12W dniach 13-15 marca odbędzie się w Berlinie trzecie posiedzenie Zarządu Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund, GCF), który zadecyduje m.in. o zasadach funkcjonowania tej nowotworzonej, globalnej instytucji finansowej. W spotkaniu udział weźmie udział Beata Jaczewska, wiceminister środowiska oraz członek Zarządu GCF.
Więcej
-
Polska przed ONZ-owską konferencją klimatyczną
2013-03-11Komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu Connie Hedegaard powiedziała, że jako gospodarz szczytu klimatycznego ONZ Polska ma ważną rolę w tegorocznych negocjacjach klimatycznych. Wyraziła jednak przekonanie, że nasz kraj „świetnie da sobie z tym radę".
Więcej
-
Kolejne konsultacje w sprawie COP19
2013-03-05Przedstawiciele Białorusi, Kazachstanu, Rosji i Ukrainy, na zaproszenie ministra środowiska, Marcina Korolca, wzięli udział w dwudniowych konsultacjach w sprawie przygotowań do 19 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP19/CMP9), która odbędzie się w listopadzie tego roku w Warszawie.
Więcej
-
Connie Hedegaard i Marcin Korolec o COP 19
2013-02-27O przygotowaniach do konferencji Narodów Zjednoczonych COP 19 rozmawiali 25 lutego br. w Ministerstwie Środowiska Connie Hedegaard, komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu w Komisji Europejskiej oraz Marcin Korolec, minister środowiska.
Więcej
-
Co robią państwa dla klimatu? Przegląd ustawodawstwa na świecie
2013-02-20"Zawsze było dla mnie jasne, że ustawodawstwo na poziomie krajowym jest fundamentem każdej dostatecznie ambitnej umowy międzynarodowej" – pisze we wstępie prawie 500-stronicowego raportu John Gummer, prezes GLOBE International. Jego organizacja w styczniu tego roku opublikowała najnowszy przegląd ustawodawstwa dotyczącego zmian klimatu. Wśród 33 omawianych krajów znalazła się także Polska.
Więcej
-
Im dłużej będziemy zwlekać, tym więcej zapłacimy
2013-01-09Za czekanie na osiągnięcie porozumienia pomiędzy prawie 200 państwami o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych do roku 2020 słono zapłacimy. Koszty podjęcia natychmiastowych działań na rzecz ochrony klimatu będą dużo niższe – czytamy w najnowszym raporcie Międzynarodowego Instytutu Analiz Systemowych w Austrii (IIASA).
Więcej
-
Minister Korolec: Propozycja Komisji Europejskiej narusza interesy Polski
2012-12-17"Ingerowanie w unijny system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla jest trudne do zaakceptowania" – mówi Marcin Korolec, szef resortu środowiska o pomyśle Komisji Europejskiej, by w najbliższych latach sztucznie zmniejszyć ilość uprawnień na rynku. Dzisiaj na ten temat dyskutować będą unijni ministrowie ds. środowiska podczas ostatniego w tym roku spotkania. Z analiz wynika, że najbardziej na zmianach straci Polska – ponad miliard euro.
Więcej
-
Protokół z Kioto przedłużony – Ministerstwo Środowiska o COP 18
2012-12-12W sobotę, 8 grudnia zakończyła się konferencja klimatyczna ONZ COP 18. Najważniejszym osiągnięciem szczytu jest zgoda w sprawie przedłużenia protokołu z Kioto do 2020 r. (tzw. drugi okres rozliczeniowy). Delegaci zobowiązali się także do dalszych rozmów dotyczących finansowania redukcji emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się.
Więcej
-
Politycy nie zadbali o klimat w Katarze
2012-12-11W roku, w którym mieszkańcy wielu regionów świata, zarówno biednych jak i bogatych, szczególnie boleśnie doświadczyli skutków zmian klimatu, uczestnicy klimatycznego szczytu w Doha zawiedli na każdym polu – uważa międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Więcej
-
Trudne klimatyczne rozmowy zakończone, ale klimat nadal zagrożony
2012-12-09"Jeśli nie my to kto, jeśli nie teraz, to kiedy?" – te dramatyczne słowa, wzywające do działania na rzecz ochrony klimatu, zostały wypowiedziane przez Naderev Saño, negocjatora zniszczonych przez tajfun Bopha Filipin, na zakończonej 8 grudnia 18. Konferencji Klimatycznej w Katarze (COP 18). Stoją one w bolesnej sprzeczności z niemal całkowitym brakiem postępów w globalnych negocjacjach.
Więcej
-
Kanada i Nowa Zelandia z tytułem "Skamielin Roku"
2012-12-08Kraje te zwyciężyły w "kampanii skrajnego egoizmu i nieodpowiedzialności", blokując rozmowy i odmawiając współpracy w wypracowaniu porozumienia. Od początku prowadziły w wyścigu i nie dały rywalom żadnych szans. Za uparte stanowisko w sprawie przeniesień AAU, Polska zdobyła dwa wyróżnienia. Jak wyglądały ostatnie dni?
Więcej
-
Klimat w Warszawie oczami Leszka Drogosza
2012-12-07Decyzja zapadła – przyszłoroczny szczyt klimatyczny odbędzie się w Warszawie. O mocne strony stolicy, jako gospodarza COP 19, zapytaliśmy Leszka Drogosza, dyrektora Biura Infrastruktury w Urzędzie Miasta. Czy jesteśmy gotowi na takie wyzwanie?
Więcej
-
Kto o czym mówi na COP
2012-12-06Tym razem zamiast bardziej osobistej relacji Urszula Stefanowicz przedstawia cytaty z wypowiedzi polityków (i nie tylko) z COP 18. Do przemyślenia i pod rozwagę. Zaczyna od wypowiedzi sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona z otwarcia części spotkania "wysokiego szczebla", które rozpoczęło się 4 grudnia br.
Więcej
-
Drugi tydzień szczytu klimatycznego COP 18
2012-12-05"Podwińcie rękawy, jest wiele do zrobienia!" – nawołuje CAN International. Organizacje pozarządowe komentują dotychczasowe działania podczas negocjacji i domagają się konkretnych rozwiązań od dedydentów obradujących w Katarze.
Więcej
-
Nowa Zelandia nadal na prowadzeniu
2012-12-04Do końca negocjacji pozostały cztery dni. Kto zdobędzie nagrodę "Dinozaura Roku"? Na czoło stawki wysunęła się niespodziewanie Nowa Zelandia, która uzbierała już pięć wyróżnień. Tuż za nią plasuje się Kanada z trzema Skamielinami. Jedną nagrodę zdobyła także Polska.
Więcej
-
Minister Korolec: Nadwyżki redukcji powinno się nagradzać, nie karać
2012-12-03Jesteśmy już na półmetku negocjacji w Doha. W piątek, 30 listopada br. odbyła się w Ministerstwie Środowiska konferencja prasowa dla organizacji pozarządowych. Minister Korolec opowiadał o planach Polski, przewidywaniach zakończenia szczytu i decyzji o objęciu przez Warszawę roli gospodarza COP 19. Pierwszy tydzień to przypomnienie stanowiska poszczególnych państw. Najważniejsze decyzje zapadną dopiero pod koniec drugiego – mówi minister.
Więcej
-
Akcje, akcje, akcje – nieoficjalne wydarzenia na COP-ie
2012-12-01Jak łatwo zauważyć w poprzednich wieściach z Kataru, na konferencjach klimatycznych oficjalne rozmowy to nie wszystko. To, co dzieje się niejako "obok" negocjacji, także jest ważne i może w istotny sposób na nie wpływać.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności