więcej


Polityka klimatyczna

O klimatycznej przyszłości podczas „Petersberg Climate Dialogue” (15691)

2013-05-11

Drukuj

W Berlinie zakończyło się spotkanie ministrów środowiska z 35 krajów, zorganizowane wspólnie przez Niemcy i Polskę – gospodarza tegorocznej Konferencji Klimatycznej ONZ w sprawie zmian klimatu (COP19). Wśród omawianych tematów znalazło się przede wszystkim przyszłe, globalne porozumienie w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Spotkanie poprowadzili wspólnie ministrowie środowiska Polski i Niemiec – Marcin Korolec oraz Peter Altmaier. W otwarciu dialogu udział wzięła kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Petersberg Climate Dialogue". Celem tych szczytów, organizowanych od 2010 roku, jest przede wszystkim wsparcie międzynarodowych negocjacji dotyczących polityki klimatycznej.

„Shaping the future"

Tegoroczny, czwarty już z kolei dialog odbył się pod tytułem „Kształtowanie przyszłości" („Shaping the future"). Na agendzie spotkania znalazło się przede wszystkim przyszłe, globalne porozumienie klimatyczne, które ma zacząć obowiązywać od 2020 roku. Ramy tej umowy mają zostać wypracowane podczas tegorocznej konferencji COP19, która odbędzie się w listopadzie w Warszawie.

Podczas spotkania w Berlinie ministrowie środowiska rozmawiali m.in. o tym, że nowe porozumienie klimatyczne powinno być ambitne, skuteczne oraz zapewniać udział wszystkich krajów. Ponadto, powinno ono zawierać instrumenty zachęcające biznes do inwestycji ograniczających emisje gazów cieplarnianych. Ministrowie omówili także główne etapy na drodze do nowego porozumienia klimatycznego (ma ono zostać podpisane podczas COP21 w 2015 r.).

Marcin Korolec, minister środowiska i jednocześnie prezydent COP19 odniósł się  podczas spotkania w Berlinie m.in. do nowego porozumienia klimatycznego. "Przed nami ambitny cel do realizacji, jakim jest zatrzymanie wzrostu średniej, globalnej temperatury na poziomie 2oC. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest zaangażowanie wszystkich państw, w tym podjęcie działań na poziomie rządów, biznesu i obywateli. Jednocześnie musimy mieć świadomość, że podążanie w kierunku gospodarki niskoemisyjnej to szansa na rozwój społeczny i gospodarczy. Polska jest tego przykładem. W ciągu ostatnich 20 lat ograniczyliśmy emisję gazów cieplarnianych o ponad 30%, a przy tym potroiliśmy PKB".

"W tym roku Polska będzie gościła kolejną konferencję w sprawie zmian klimatu COP19. Jako Prezydent tego szczytu będę dążył do tego, by udało się nam wypracować znaczący postęp w negocjacjach klimatycznych. Postęp, który doprowadzi nas do sukcesu w 2015 roku w Paryżu, jakim będzie nowe porozumienie klimatyczne, które obejmie wszystkie państwa".

„Petersberg Climate Dialogue"  odbył się w Berlinie, w dniach od 5-7 maja. Ze strony Ministerstwa Środowiska w spotkaniu uczestniczyli minister środowiska, Marcin Korolec oraz wiceminister środowiska, Beata Jaczewska.

 

źródło: Ministerstwo Środowiska

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej