więcej


Polityka klimatyczna

Jest już logo COP19 (15624)

2013-04-21

Drukuj

logo COP19Logo konferencji klimatycznej COP19 zostało opracowane przez Marcina Usarka, studenta Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Projektant wygrał konkurs Ministerstwa Środowiska.

Wybór logotypu, wbrew pozorom, nie jest "konkursem piękności". Nie chodzi o to, żeby wybrać projekt, który zwyczajnie podoba nam się najbardziej. W takim procesie trzeba brać pod uwagę inne czynniki, przede wszystkim zrozumienie, co dane logo komunikuje i jaka jest rola logotypu w całości koncepcji – mówi Tomasz Bartnik, jeden z jurorów konkursu.

Do konkursu zostały zgłoszone 222 prace. Jury oceniało je m.in. pod kątem prostoty kompozycji, funkcjonalności, kreatywności i niepowtarzalności. Jednym z warunków było również komponowanie się logo COP19 z logotypem Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Oba znaki będą często prezentowane wspólnie, dlatego powinny ze sobą harmonizować.

logo COP19

O jury

W jury konkursu, oprócz przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, zasiedli eksperci z branży mediów i reklamy:

  • Tomasz Bartnik - partner w pracowni koncepcyjnej One Eleven, strateg marketingowy. Poprzednio piastował stanowisko Chief Strategic Officer'a i Vice Prezesa Grupy Saatchi & Saatchi w Polsce. Był jednocześnie członkiem międzynarodowej rady odpowiedzialnej za nadzorowanie zespołów strategicznych w regionie EMEA. Wcześniej pełnił również funkcję Partnera w Corporate Profiles Consulting, stratega w Stratosferze, tworzył i współzarządzał działami strategii agencji reklamowych Saatchi & Saatchi oraz PZL. Prowadzi szkolenia, warsztaty i zajęcia akademickie. Wielokrotny juror w konkursach branżowych.
  • Tomek Rygalik – architekt, projektant. Studiował Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Łódzkiej oraz Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku (BA/Hons). Po studiach pracował dla firm projektowych w Nowym Jorku. W 2003 podjął podyplomowe studia na Royal College of Art w Londynie (MA), gdzie po otrzymaniu dyplomu został pracownikiem naukowym. Obecnie prowadzi Studio Rygalik w Warszawie oraz pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP.
  • Monika Żakowska – dziennikarka i publicystka. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Była m.in. szefową działu kultury dziennika „Życie", szefową działu społecznego i weekendowego Magazynu Kultura dziennika „Dziennik", szefową Gazety Telewizyjnej, dodatku do „Gazety Wyborczej", dziennikarką Radia Roxy, redaktorką i dziennikarką działu kultury i magazynu reporterów Duży Format w „Gazecie Wyborczej".

O konkursie

Konkurs na logo COP19 został ogłoszony w związku z organizacją przez Polskę w listopadzie br. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. To najważniejsze, doroczne forum dyskusji o światowej polityce klimatycznej. W wydarzeniu weźmie udział kilkanaście tysięcy osób z ponad 190 krajów, w tym polityków, przedstawicieli organizacji pozarządowych i naukowych oraz reprezentantów biznesu.

Celem konkursu, skierowanego do studentów uczelni artystycznych, było zaprojektowanie logo, które będzie symbolem tego ważnego, światowego wydarzenia. Zwycięski projekt będzie stanowił podstawę do opracowania całego systemu identyfikacji wizualnej konferencji.

O COP19

Konferencja COP19 odbędzie się  na Stadionie Narodowym w Warszawie, w dniach  od 11 do 22 listopada 2013 roku. Równolegle z 19 Konferencją Stron UNFCCC COP19 odbędzie się 9 Spotkanie Stron Protokołu z Kioto – CMP9. Najważniejszym celem szczytu w Warszawie będzie wypracowanie fundamentów pod nowe, ogólnoświatowe porozumienie klimatyczne w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Umowa ta zacznie obowiązywać od 2020 roku, a jej podpisanie jest planowane na 2015 rok.

 

źródło: Ministerstwo Środowiska

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej