- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Białe dachy ochłodzą budynki w Melbourne
2012-02-05Australijscy naukowcy radzą prywatnym właścicielom i instytucjom publicznym pomalowanie dachów swoich budynków na biało, aby nagrzewały się one w mniejszym stopniu podczas upałów – czytamy na stronie uniwersytetu w Melbourne.
Więcej
-
Wielka Brytania chce paliw alternatywnych
2012-02-05W Wielkiej Brytanii rusza przełomowy projekt mający na celu przygotowanie rynku na wejście pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Inicjatywa łączy trzy departamenty rządowe i 13 partnerów zewnętrznych.
Więcej
-
"Niebiescy jeżdżą na zielono" – ekologiczny projekt berlińskiej policji
2012-02-04Berlińska policja otrzymała 11 radiowozów zasilanych energią elektryczną. Samochody, dostarczone przez różnych producentów, będą testowane przez policjantów przez najbliższy rok.
Więcej
-
W Białymstoku powstanie centrum badań nad energią odnawialną
2012-02-04W drugim kwartale 2012 roku Politechnika Białostocka ogłosi przetarg na budowę centrum naukowo-badawczego nad energią odnawialną – poinformował prorektor tej uczelni prof. Lech Dzienis.
Więcej
-
Materiały z konferencji "Gospodarka niskowęglowa – pomysły na kryzys"
2012-02-03Koalicja Klimatyczna, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Fundacja Naukowa Instytut Badań Strukturalnych oraz CEE Bankwatch Network zapraszają do zapoznania się z materiałami z konferencji pt. "Gospodarka niskowęglowa – pomysły na kryzys".
Więcej
-
Koncesja dla OZE w nowej ustawie i obecnie
2012-02-03Czy do podłączenia do sieci instalacji OZE i sprzedaży energii ze źródeł odnawialanych potrzebna jest koncesja? Pytanie czytelnika portalu gramwzielone.pl.
Więcej
-
Po kilku miesiącach spadków w styczniu odbicie na rynku handlu emisjami
2012-02-03Styczeń przyniósł wzrostową korektę cenową na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Wprawdzie w pierwszym tygodniu miesiąca średnie ceny na rynku spadły do rekordowo niskiego poziomu 6,23 euro, ale w ciągu drugiego tygodnia rynek obrobił straty. W drugiej połowie stycznia ceny stopniowo rosły osiągając na koniec miesiąca poziom 7,84 euro, tj. o 26 proc. wyższy niż miesięczne minimum. Pomimo wzrostu wartości uprawnień, wolumen sprzedanych jednostek EUA oraz CER zmniejszył się w porównaniu z poprzednim miesiącem odpowiednio o 28 proc. i 4 proc.
Więcej
-
Wydajne gospodarowanie energią to nie tylko nowe miejsca pracy
2012-02-02Projekt unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej (energy efficiency directive – EED) zakłada, że dzięki modernizacji budynków użyteczności publicznej państwa członkowskie mogą stworzyć wiele nowych miejsc pracy. Ale to nie jedyne korzyści, jakie Unia odniesie, inwestując w zmniejszanie zapotrzebowania na energię.
Więcej
-
Istniejące prawo wystarczy, żeby kontrolować łupki?
2012-02-02Jak wynika z raportu opublikowanego w ubiegły piątek przez Komisję Europejską, eksploatacja złóż gazu łupkowego nie wymaga dodatkowej legislacji – przynajmniej na razie.
Więcej
-
Duńska prezydencja stawia ambitne cele na 2030
2012-02-02Ministrowie środowiska państw Unii Europejskiej wyznaczą cel redukcji o 40 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., jeśli zaakceptują projekt konkluzji przygotowanej przez duńskie przewodnictwo w UE na szczyt w dniu 9 marca.
Więcej
-
Kolej spowolni Euro 2012
2012-02-02PKP Polskie Linie Kolejowe nie spełnią żadnej z własnych prognoz odnośnie czasów podróży pociągami podczas Euro 2012.
Więcej
-
Ustawa o OZE musi być napisana od nowa – odbyła się debata o przyszłości OZE
2012-02-02Na zorganizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Energii Odnawialnej (PIGEO) debacie poświęconej przedstawionemu przez Ministerstwo Gospodarki projektowi ustawy o odnawialnych źródłach energii starano się odpowiedzieć na pytania dotyczące przyszłego wsparcia dla sektora.
Więcej
-
Redukcja emisji lekarstwem na kryzys gospodarczy?
2012-02-01Niezbędne z powodu zmian klimatycznych przejście na gospodarkę niskowęglową może być także lekarstwem na spowolnienie gospodarcze – podkreślają ekonomiści. Przyniosłoby znaczne korzyści także Polsce – wskazuje opublikowany 30 stycznia br. przez Komisję Europejską raport nt. skutków podniesienia celu redukcji emisji do 30 proc. do 2020 dla poszczególnych państw członkowskich.
Więcej
-
Polska może obniżyć emisje o 53 procent!
2012-02-01Redukcja emisji gazów cieplarnianych aż o 53 procent w stosunku do poziomu z roku 1990 przez Polskę do 2030 roku jest możliwa – wynika z raportu "Niskoemisyjne dylematy – Jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i co to oznacza dla polskiej gospodarki?" przygotowanego na zlecenie WWF Polska i Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego przez Instytut Badań Strukturalnych (IBS).
Więcej
-
Rząd RP przyjął stanowiska w sprawie propozycji Komisji Europejskiej pakietu rozporządzeń dla polityki spójności na lata 2014-2020
2012-02-01W związku z zakończeniem okresu prezydencji Polski w Radzie UE i możliwością ponownego oficjalnego prezentowania i promowania narodowych interesów, rząd RP 19 stycznia 2012 r. przyjął pakiet dokumentów wskazujących ramy negocjacyjne Polski w zakresie przyszłej polityki spójności. Jest on wynikiem wspólnych prac MRR i przedstawicieli właściwych kompetencyjnie resortów, samorządów terytorialnych oraz organizacji pozarządowych. Jest on także rezultatem uprzednich analiz oraz spotkań eksperckich przeprowadzonych przez resort.
Więcej
-
Komisja Europejska: Kopalnia Tomisławice łamie prawo unijne
2012-01-31Komisja Europejska zarzuciła Polsce łamanie prawa unijnego w związku z budową odkrywki węgla brunatnego Tomisławice[1]. Wszczęta przez KE procedura może zakończyć się wysokimi karami dla Polski. Inwestycja powinna być natychmiast wstrzymana.
Więcej
-
List otwarty mieszkańców Gąsek w sprawie elektrowni atomowej
2012-01-31Polski rząd zamierza do końca 2020 roku otworzyć pierwszą elektrownię jądrową w kraju. Wybrano trzy potencjalne lokalizacje: Żarnowiec, Choczewo i Gąski. Jednak nie wszyscy chcą takiego przedsięwzięcia u siebie. Boją się, że inwestycja zdewastuje miejscową przyrodę i odstraszy turystów. Mieszkańcy Gąsek niedawno wystosowali list otwarty w tej sprawie, który zamieszczamy poniżej.
Więcej
-
W Sejmie powstała podkomisja ds. energetyki
2012-01-31Sejmowa komisja gospodarki powołała na piątkowym posiedzeniu 27 stycznia podkomisję ds energetyki. Pierwszym zadaniem nowej komórki posłów praca nad projektami ustaw tzw. trójpaku energetycznego.
Więcej
-
Wpływ farm wiatrowych na środowisko – od decyzji środowiskowych po ornitologię
2012-01-3117 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja pt. "Ocena oddziaływania energetyki na środowisko" zorganizowana przez Stowarzyszenie Energii Odnawialnej (SEO) i Polską Izbę Gospodarczą Energii Odnawialnej (PIGEO).
Więcej
-
Wady projektu ustawy o OZE
2012-01-30Do dyskusji o kształcie przyszłej ustawy o OZE włączają się eksperci i naukowcy. Publicznie głos w sprawie projektu zabrał prof. Krzysztof Żmijewski, który na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" wyraził się wprost: "Ustawa o OZE jest potrzebna. Ma jednak wady, które trzeba poprawić".
Więcej
-
Globalne akcje na rzecz świata wolnego od atomu
2012-01-30Jak donosi organizacja Abolition 2000 – Global Network to Eliminate Nuclear Weapons, na pierwszą połowę 2012 r. w Azji, Europie i USA zaplanowano cykl wydarzeń promujących świat wolny od energii atomowej i broni jądrowej.
Więcej
-
Wielka Brytania kalkuluje przebudowę systemu energetycznego do 2050 r.
2012-01-30Jak donosi wyborcza.pl badania brytyjskiego naukowca Davida Mc Kay'a, głównego doradcy naukowego Departamentu Energii i Zmiany Klimatu, dowodzą, że opinie o wysokich kosztach wdrażania energii odnawialnej są przesadzone.
Więcej
-
Skrzydła ze szklanego włókna zbiorą energię z fal
2012-01-29Portugalscy konstruktorzy opracowali projekt elektrowni uzyskującej prąd z fal morskich. Ich ruch będzie odbierany przez trzy skrzydła z włókna szklanego.
Więcej
-
W Dubaju stanie elektrownia słoneczna o mocy 1 GW
2012-01-29Wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich Muhammad ibn Raszid al-Maktum ogłosił start projektu budowy elektrowni słonecznej o mocy 1 GW. Konstrukcja stanie w Dubaju. Koszt jej budowy ma wynieść ponad 3 miliardy dolarów.
Więcej
-
Energia słoneczna nie naładuje telefonu komórkowego
2012-01-29Nokia zrezygnowała z zastosowania wbudowanych w telefony komórkowe ogniw fotowoltaicznych.
Więcej
-
Elektryczny kurier w stolicy
2012-01-28Na ulicach stolicy pojawi się elektryczny samochód jednej z warszawskich firm kurierskich.
Więcej
-
Bezpłatne szkolenia z OZE dla mieszkańców świętokrzyskiego
2012-01-28Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach dotyczących odnawialnych źródeł energii. Szkolenia będą bezpłatne.
Więcej
-
Najsłynniejszy biurowiec świata zasilany energią z wiatru
2012-01-28Empire State Building, obecnie najwyższy budynek w Nowym Jorku, znany także jako "najsławniejszy biurowiec na świecie" jest w całości zasilany energią wiatrową. Przejście wykorzystującego rocznie 55 mln kWh energii biurowca, na zieloną energię ma niebagatelne znaczenie dla promocji odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Nowy projekt ustawy o OZE może zaszkodzić rozwojowi sektora
2012-01-27Przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadza "zamęt pojęciowy" – uważają analitycy "Dziennika Gazety Prawnej". Twierdzą też, że projekt przewiduje zbyt dotkliwe kary i w nieuzasadniony sposób różnicuje podmioty.
Więcej
-
Afrykańskie lasy bardziej niż inne odporne na zmiany klimatu
2012-01-27Tropikalne lasy w Afryce mogą lepiej znosić przyszłe zmiany klimatu niż Puszcza Amazońska i drzewostany w innych regionach ze względu na swoją przeszłość – ocenili naukowcy na międzynarodowej konferencji, która odbyła się w brytyjskim University of Oxford.
Więcej
-
2012 Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonej Energii
2012-01-27Przy okazji rozpoczęcia Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi ONZ zaapelowała do rządów i społeczeństw o rozszerzenie dostępu do energii, zwiększenie efektywności energetycznej i rozwój energetyki odnawialnej.
Więcej
-
Bez dyskusji o gazie, czyli Chevron nie rozmawia
2012-01-2619 stycznia w miejscowości Żurawlów w gminie Grabowiec odbyły się konsultacje społeczne poświęcone ewentualnej budowie wiertni gazu łupkowego. Przewodniczący Zielonych Radosław Gawlik był obecny na tym spotkaniu. Poniżej publikujemy jego relację.
Więcej
-
Antywiatrakowa polityka samorządów może nas słono kosztować
2012-01-26Polska ma otrzymać na rozwój odnawialnych źródeł energii z nowego budżetu Unii Europejskiej aż 10 mld zł. Tymczasem energetyka wiatrowa, choć jest najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią OZE, napotyka na bariery ze strony samorządów. A ich kompetencje w zakresie planowania energetycznego mają zostać zwiększone.
Więcej
-
Poseł pyta o biogazownię w Zielonej Łące
2012-01-26Sprawa budowy biogazowni w Zielonej Łące (gmina Pleszew) wywołuje wiele emocji wśród mieszkańców całej gminy, a ostatnio doczekała się nawet interpelacji poselskiej skierowanej do Ministra Środowiska.
Więcej
-
Topniejący lód arktyczny może schłodzić Europę
2012-01-26Brytyjscy naukowcy doszli do wniosku, że ogromny basen słodkiej wody na Morzu Arktycznym powiększa się i może obniżyć temperaturę w Europie poprzez spowolnienie łagodnych prądów oceanicznych.
Więcej
-
Co ma klimat do rozwoju?
2012-01-25Brak działań na rzecz ochrony klimatu i sprawiedliwości społecznej może zahamować lub nawet cofnąć rozwój w krajach najuboższych. Jak zatem ocenić, czy rozwijamy się w sposób zrównoważony?
Więcej
-
Kryzys międzynarodowy na kolei
2012-01-25Na drogach żelaznych tworzy się nowa żelazna kurtyna: granicę polsko-słowacką koleją przekracza średnio 90 osób dziennie, a granicę polsko-litewską – 27 osób.
Więcej
-
Finowie badają oddziaływanie zmian klimatu na przyrodę
2012-01-25Finansowany ze środków unijnych zespół naukowców z Finlandii bada oddziaływanie zmian klimatu na przyrodę i rozmaite sektory od niej uzależnione, a mianowicie rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i turystykę. Wyniki badań pomogą decydentom, przedsiębiorcom i społeczeństwu, a także zapewnią Finlandii potrzebne wsparcie w przystosowywaniu się do zmian klimatu.
Więcej
-
Ile może wytrzymać Ziemia?
2012-01-24Chociaż świadomość globalizacji stała się powszechna, w myśleniu o ekologii wciąż dominuje perspektywa lokalna, nastawiona na aspekty ekonomiczne, a w najlepszym razie na ochronę miejscowej przyrody. Tymczasem ludzkość przekracza kolejne granice wytrzymałości planety.
Więcej
-
Elektrownia słoneczna India One: „Żyjąc w harmonii z naturalnymi zasobami”
2012-01-24Z Anetą Łój, koordynatorką ds. badań i rozwoju przy projekcie budowy India One – cieplnej elektrowni słonecznej – o innowacyjności tej inwestycji i popularności odnawialnych źródeł energii w Indiach rozmawia reo.pl.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności