więcej


Inicjatywy lokalne

Elektryczny kurier w stolicy (13869)

2012-01-28

Drukuj

Autoviva.com_flickr_cc_byNa ulicach stolicy pojawi się elektryczny samochód jednej z warszawskich firm kurierskich.

Firma X-press Couriers będzie testować w Warszawie elektrycznego Smarta. Zaletą pojazdu jest niski koszt eksploatacji. Przejechanie 100 km będzie kosztować zaledwie 10 zł, przy zerowej emisji spalin. Plusem auta są też małe gabaryty, co ułatwi parkowanie w zatłoczonym centrum Warszawy.

Zasięg samochodu na w pełni naładowanej baterii ma wynosić około 140 km, a jej naładowanie będzie trwać 8 godzin lub zaledwie godzinę przy napięciu 400 V. Jednostkę napędową Smarta stanowi silnik o mocy 75 KM, a jego prędkość maksymalna to 120 km/h. Jednak to nie osiągi, a oszczędność przesądza o użyteczności tego rodzaju pojadu w zakorkowanym centrum Warszawy.

Firma X-press Couriers, która testuje na razie jeden elektryczny samochód, zapowiada dalszą elektryfikację floty samochodów kurierskich.

 

źródło: Gram w Zielone, fot. Autoviva.com flickr cc by

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej