więcej


Inicjatywy lokalne

List otwarty mieszkańców Gąsek w sprawie elektrowni atomowej (13898)

2012-01-31

Drukuj

Polski rząd zamierza do końca 2020 roku otworzyć pierwszą elektrownię jądrową w kraju. Wybrano trzy potencjalne lokalizacje: Żarnowiec, Choczewo i Gąski. Jednak nie wszyscy chcą takiego przedsięwzięcia u siebie. Boją się, że inwestycja zdewastuje miejscową przyrodę i odstraszy turystów. Mieszkańcy Gąsek niedawno wystosowali list otwarty w tej sprawie, który zamieszczamy poniżej.

List otwarty mieszkańców Gąsek w sprawie elektrowni atomowej

Dla naszej niewielkiej miejscowości GĄSKI już sama ta gigantyczna budowa, nawet gdyby nie była elektrownią atomową, oznacza zagładę. W tym łagodnym pejzażu nadmorskim ma powstać monstrualny kompleks obiektów, niektóre z nich wyższe od latarni morskiej! (Żarnowiec: "oprócz samej elektrowni, na którą miało składać się 79 budynków, rozpoczęto budowę 189 budynków tymczasowych zapleczy. W sumie wybudowano 630 obiektów"). Budowle i urządzenia techniczne zniszczą też naszą piekną plażę. Woda morska będzie "uzdatniana" czyli biologicznie degradowana w tempie ok. 100 ton na sekundę, podgrzana i zrzucana do morza wpłynie na cały ekosystem, a szczególnie na populację ryb. Zasieki z drutu kolczastego pod napięciem (jak w EJ Flamenville) i inne systemy ochronne stworzą tutaj, na obszarach chronionych programem NATURA 2000, koszmarną, militarną scenerię.

Cały tekst listu do pobrania TUTAJ.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej