więcej


Nauka o klimacie

Zielona niewiedza (18626)

Marcin Popkiewicz
2015-06-17

Drukuj
galeria

Miałem ostatnio kilka wykładów w różnych zielonych fundacjach i organizacjach. Wśród wielu poruszanych wątków była też zmiana klimatu. Zaintrygowały mnie wyjątkowo zgodne odpowiedzi na pewne pytanie.

Zacznijmy od tego, że Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu ONZ (IPCC) stwierdza, że klimat Ziemi się ociepla, przyczyną są emitowane przez człowieka gazy cieplarniane (przede wszystkim CO2 ze spalania paliw kopalnych) i że jeśli szybko nie ograniczymy emisji, będą z tego powodu bardzo poważne problemy.

No tak, IPCC tak mówi, ale przecież na świecie jest wiele poważanych organizacji naukowych o statusie międzynarodowym czy krajowym, aktywnie zajmujących się badaniami klimatu. Jak wiele z tych organizacji w swoich stanowiskach zgadza się z IPCC, a jak wiele uważa, że coś jest inaczej – albo nasza planeta się wcale nie ociepla, albo to część naturalnych cykli, albo emisje CO2 ze spalania paliw kopalnych mają niewielkie znaczenie, albo, nawet jeśli obecne ocieplenie to nasza robota, nie będzie ono szczególnym problemem?

Jak myślisz, ile procent tych organizacji zgadza się w swoich stanowiskach z IPCC, a ile nie?


Już obstawiłeś swoje typy?


Świetnie.


Przewiń stronę do dołu.

 

Otóż wszystkie liczące się na arenie międzynarodowej organizacje naukowe aktywnie zajmujące się badaniami klimatu zgadzają się z wnioskami IPCC. Nie ma ani jednej, która miałaby inne stanowisko.

Trafne podsumowanie konsensusu w zakresie globalnego ocieplenia zawiera Wikipedia:

Żadna szanowana instytucja naukowa, o krajowej czy międzynarodowej renomie, w swoim oficjalnym stanowisku nie odrzuca wniosków IPCC; ostatnią taką organizacją było Amerykańskie Stowarzyszenie Geologów Naftowych, które w 2007 roku zmieniło swoje oświadczenie z 1999 roku, odrzucające prawdopodobieństwo wpływu ludzi na obecną zmianę klimatu, zastępując je brakiem opinii w tej kwestii.

Wracając do naszych zielonych NGO-sów. Na żadnym spotkaniu nie usłyszałem poprawnej odpowiedzi! Słyszałem o tym, że „97% organizacji zgadza się z IPCC”, „95%”, „większość”, „około połowy” (z uzasadnieniem: „bo zdania zawsze są podzielone”), a nawet „jakieś kilkanaście procent”. Gdzie jak gdzie, ale w takich środowiskach można by spodziewać się bardziej zgodnych z rzeczywistością stwierdzeń!

Wtedy osobom na sali (2-4 za każdym razem) zadawałem kolejne pytanie: „A jakie dokładnie organizacje nie zgadzają się z IPCC?”. W odpowiedzi zawsze słyszałem wariację na temat: „w tej chwili nie mogę sobie przypomnieć”, „nie jestem specjalistą” itp. No nic dziwnego, że nie mogli sobie przypomnieć, skoro żadnej takiej organizacji nie ma!

Zdarzyło się, że w odpowiedzi usłyszałem o Komitecie Nauk Geologicznych PAN (to nie jest organizacja aktywnie badająca klimat o rankingu międzynarodowym czy choćby krajowym, a ich stanowisko aż jeży się od kompromitujących błędów), o UNICEF (!), Międzynarodowej Agencji Energii (co prawda nie badają klimatu, ale można ich zaliczyć do wiarygodnych organizacji o rankingu międzynarodowym – i zdecydowanie wypowiadają się w duchu IPCC).

Jak myślicie – skąd ta niewiedza się bierze (dezinformacja w mediach, brak kompetencji naukowych, polskie „wybielanie węgla..?) i co z tym zrobić?

Marcin Popkiewicz, Ziemia na rozdrożu. Opracowanie: Marta Śmigrowska


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej