- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Transport
-
Polskie samochody są za stare na używanie biopaliw
2013-01-03Samochody jeżdżące po polskich drogach są za stare na biopaliwa pierwszej generacji. Tymczasem unijna polityka energetyczno-klimatyczna wymaga, by kraje członkowskie w większym stopniu wykorzystywały odnawialne źródła energii, w tym właśnie biopaliwa. W osiągnięciu tego celu miałoby pomóc wprowadzenie paliw drugiej generacji.
Więcej
-
Przewoźnicy i związkowcy przeciwko likwidacji kolejnych linii kolejowych
2012-12-297 grudnia br. w Warszawie przewoźnicy, związkowcy i kampania "Tiry na tory" wspólnie ogłosili apel do władz Polski i Unii Europejskiej przeciwko planowanym cięciom w sieci kolejowej. Cięcia te, których program zawiera tzw. "raport McKinseya" obniżyłyby łączną długość linii kolejowych o około 25%.
Więcej
-
Nowe przepisy dotyczące bardziej ekologicznych paliw żeglugowych wpłyną korzystnie na zdrowie ludzi
2012-12-19Nowe przepisy dotyczące paliw żeglugowych, które weszły w życie 17 grudnia 2012 roku, zmniejszą znacząco zanieczyszczenie powietrza i jego wpływ na ludzkie zdrowie. Zanieczyszczenia powietrza powodowane przez żeglugę morską są przenoszone na duże odległości, a w rezultacie pogłębiają problemy związane z jakością powietrza w wielu miastach europejskich.
Więcej
-
Zarządzenie w sprawie powołania Rady ds. Transportu Intermodalnego
2012-12-1811 grudnia br. zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Zarządzenie Nr 66 w sprawie powołania Rady do spraw Transportu Intermodalnego (poz. 84). Dokument wchodzi w życie z dniem podpisania.
Więcej
-
Europejscy producenci samochodów „wyprzedzają” konkurentów z Azji w ekologicznym wyścigu
2012-12-12Z najnowszej analizy Transport & Environment wynika, że europejskie samochody coraz lepiej oszczędzają paliwo – jednak głównie na testach, a nie w rzeczywistym ruchu. Niestety, kupowane w Polsce nowe samochody są jednymi z mniej ekologicznych w całej Unii.
Więcej
-
Są dodatkowe pieniądze na transport
2012-12-04Ponad 1,2 mld euro dodatkowo przekaże Komisja Europejska na finansowanie projektów infrastrukturalnych dla wszystkich rodzajów transportu: powietrznego, kolejowego, drogowego i wodnego oraz logistyki i inteligentnych systemów transportowych we wszystkich państwach członkowskich UE.
Więcej
-
Traktory na biogaz tańsze w eksploatacji od tradycyjnych
2012-11-19Czołowy skandynawski producent traktorów, Valtra, będzie seryjnie produkować rolnicze ciągniki napędzane biogazem (a ściślej biometanem, wytwarzanym z biogazu). Trafią one do dystrybutorów w 2013 roku.
Więcej
-
Nowe ulgi dla kierowców samochodów elektrycznych w Niemczech
2012-11-18Niemiecki parlament zaakceptował wprowadzenie nowych preferencji dla osób, które zdecydują się na zakup elektrycznego auta.
Więcej
-
Marek Cywiński (Kapsch): Miasta przygotowują się do wprowadzenia opłat za korzystanie z infrastruktury miejskiej
2012-11-15Możliwa jest rewolucja w miejskich systemach zarządzania ruchem. W grę wchodzi powstanie w miastach stref płatnych opartych na inteligentnych rozwiązaniach transportowych (ITS). "W najbliższym czasie będą się pojawiać przetargi, które będą dotyczyć nie tylko usprawnienia komunikacji miejskiej, ale również wprowadzenia opłat za korzystanie z infrastruktury" – mówi Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services.
Więcej
-
Minister Sławomir Nowak na Kongresie Kolejowym
2012-11-13"Obecna kadencja jest czasem gruntownych zmian na kolei. One już się rozpoczęły i są podporządkowane bezpieczeństwu i komfortowi pasażerów" – powiedział minister transportu, Sławomir Nowak podczas Kongresu Kolejowego 2012. "Najpierw musimy uporządkować sprawy wewnątrz PKP oraz przyspieszać inwestycje, kupować nowy tabor, rewitalizować linie, aby zmiany na kolei były jak najszybciej odczuwane przez obywateli" – podkreślił.
Więcej
-
Przewoźnicy powinni płacić za siebie. kampania
2012-11-09Opłaty drogowe powinny przenosić koszty transportu z podatnika na użytkownika, eliminować korki i zachęcać do wymiany pojazdów na bardziej ekologiczne – wzywa kampania "Tiry na tory". To głos w konsultacjach dyrektywy o eurowiniecie, prowadzonych przez Komisję Europejską.
Więcej
-
Elektryczne rowery, hulajnogi, motory i stragany
2012-11-08Krzysztof Kamieniecki dla ChronmyKlimat.pl: Elektryczny samochód to najczęściej wymieniane rozwiązanie emisji transportowych w miastach. Konkuruje może jedynie z pomysłem rozwoju transportu publicznego. Jednak niechęć do zlikwidowania samochodów jest tak wielka, że promujemy elektryczny samochód, zapominając o wszystkich niedogodnościach związanych z korkami, parkowaniem i ładowaniem baterii, których napędzany elektrycznie samochód nie rozwiązuje.
Więcej
-
Autostraty
2012-11-05Budowa autostrad stała się w Polsce racją stanu. Gdy kolejni ministrowie rozliczani byli z tego, ile kilometrów udało im się zbudować, mało kto zwracał uwagę na pojedyncze głosy ostrzegające przed negatywnymi skutkami budowy upragnionej sieci szybkich dróg. Poważniejsze refleksje przychodzą dopiero dziś, gdy w części regionów już zaczynają żałować – wydawałoby się – niewątpliwego atutu w postaci położenia obok autostrady.
Więcej
-
Niskoemisyjne samochody stworzą miejsca pracy w UE
2012-10-31Niskoemisyjne samochody są korzystne dla wzrostu zatrudnienia w całej Unii Europejskiej, kieszeni kierowców, gospodarki, a także Ziemi – czytamy w nowym raporcie europejskiej federacji Transport & Environment.
Więcej
-
Pieniądze z Hiszpanii na ekologiczny transport miejski i oświetlenie ulic
2012-10-16Zazieleniamy Polskę! Ekologiczny transport miejski i energooszczędne oświetlenie ulic to więcej pieniędzy w kieszeni podatnika i zysk dla środowiska. Inwestycje sfinansujemy, sprzedając Hiszpanii jednostki emisji gazów cieplarnianych, które mamy dzięki osiągniętemu przez nasz kraj ograniczeniu emisji. To największa transakcja tego typu, jaką do tej pory zawarła Polska. Nasz kapitał na zazielenianie wzrośnie do blisko 700 mln zł. W Warszawie 4 października br. umowę podpisali Marcin Korolec, minister środowiska i Federico Ramos, sekretarz stanu z Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Środowiska Królestwa Hiszpanii.
Więcej
-
KE nadal przeciwna przeniesieniu środków UE z kolei na drogi
2012-10-15Komisja Europejska w dalszym ciągu sprzeciwia się przeniesieniu niewydanych środków UE z projektów kolejowych na drogi w Polsce – powiedział unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. Jak poinformował, KE prowadzi obecnie rozmowy z polskim rządem w sprawie procedury i kalendarium wydania unijnych środków na kolei.
Więcej
-
Polskie miasta inwestują w inteligentne rozwiązania transportowe. Łódź liderem
2012-10-10"Polskie miasta zaczynają być innowacyjne" – twierdzi prezes Krajowej Izby Gospodarczej. To dzięki inteligentnym systemom transportowym, które pozwalają na takie zaprojektowanie przestrzeni publicznej, by zminimalizować problemy telekomunikacyjne. Na razie na takie rozwiązania zdecydowało się kilka dużych miast, m.in. Łódź i Katowice. "Bez tych rozwiązań miasta zaczną się korkować i będzie bardzo trudno żyć. Władze innych metropolii zaczną je wdrażać, kiedy przez miasto nie da się już przejechać" – uważa Andrzej Arendarski.
Więcej
-
Toruń wprowadza ulgi dla aut hybrydowych i elektrycznych
2012-10-07Radni Torunia chcą wprowadzić preferencje w ramach korzytania miejskiej infrastruktury, które mają promować wykorzystanie aut z ekologicznym napędem.
Więcej
-
Pojazdów elektrycznych droga pod górę
2012-10-05Choć dokonano istotnych udoskonaleń w produkcji najnowszych samochodów napędzanych prądem, nadal nie brakuje sceptyków. Krytykują oni przede wszystkim ich mały zasięg oraz słabą dostępność punktów ładowania. Przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego, chcąc sprostać oczekiwaniom klientów, apelują do europejskich polityków, by uregulowali związane z tym kwestie prawno-finansowe w całej Unii.
Więcej
-
Po Zakopanem będą jeździły elektryczne taksówki z Chin
2012-09-29Władze Zakopanego porozmuiały się z chińskim producentem samochodów elektrycznych w celu ściągnięcia na testy dwóch elektrycznych taksówek. Po mieście mają jeździć również elektryczne autobusy.
Więcej
-
W miastach ruszają przetargi na inteligentne systemy transportowe
2012-09-27W piątek wchodzi w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych. Nowe prawo systematyzuje między innymi możliwość wykorzystywania w miastach inteligentnych systemów transportowych (ITS). "Świadomość korzyści, jakie przynoszą rozwiązania ITS w miastach, jest coraz większa" – mówi Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services, firmy, która buduje tego typu systemy.
Więcej
-
Europejski Tydzień Mobilności i korzyści z carpoolingu
2012-09-21Serwis carpooling.pl przygotował specjalnie z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności odbywającego się w dniach 16-22 września br. grafikę obrazującą charakter carpoolingu w Europie.
Więcej
-
Europejski Tydzień Mobilności 2012 pod hasłem: „Podążając we właściwym kierunku”
2012-09-18Setki europejskich miast i miasteczek uczestniczą w jedenastej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności w dniach od 16 do 22 września 2012 r. Obywatele zaproszeni są do udziału w działaniach propagujących alternatywne rodzaje transportu oraz zachęcających do rzadszego korzystania z prywatnych samochodów.
Więcej
-
UE ustąpi w sprawie lotnictwa?
2012-09-17Europejscy urzędnicy rozważają wstrzymanie włączenia całego lotnictwa do europejskiego systemu handlu emisjami i ulgi dla pozaeuropejskich linii lotniczych – poinformowały w zeszłym tygodniu czołowe agencje prasowe. Mają nadzieję, że pomoże to wyjść z impasu i uniknąć wojny handlowej, przed którą ostrzega najbardziej zagrożony Airbus. Czy polityka klimatyczna Unii zawodzi?
Więcej
-
Zieleń w mieście – chcemy parków nie parkingów!
2012-09-08Nie ścieżki rowerowe, nie parkingi – ale zwiększenie powierzchni zielonych terenów jest najczęściej wymienianą przez mieszkańców miast potrzebą – wynika z Globalnego Raportu Ogrodniczego Husqvarna 2012.
Więcej
-
Transport intermodalny w ciągu roku urósł dwukrotnie. Dalszy rozwój uzależniony od poprawy infrastruktury
2012-09-06Polska gospodarka w coraz większym stopniu czerpie korzyści, jakie daje transport intermodalny, czyli połączenie w jeden mechanizm trzech tradycyjnych dróg: morskiej, drogowej i kolejowej. Jego udział zwiększył się w ciągu roku dwukrotnie. "Statystyki pokazują, że wzrost jest bardzo duży w ostatnim okresie" – mówi Krzysztof Dyl. Do czołówki europejskiej sporo nam jeszcze brakuje, ale, jak zapewnia prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Polska ma najlepszą dynamikę wzrostu w Europie.
Więcej
-
Maja Włoszczowska i Ministerstwo Środowiska zachęcają do ekojazdy
2012-09-05Jest czujny i rozsądny. Dba o ciśnienie i porządek. Nie pali i nie wrzuca na luz. Oszczędza nawet 1000 zł rocznie na stacjach benzynowych. Kto to taki? Ekologiczny kierowca. W rozpoczętej 3 września br. ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Ministerstwo Środowiska przekonuje, że każdy może nim zostać. Do grona ekologicznych kierowców dołączyła już Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim – i chce werbować kolejnych.
Więcej
-
Inteligentne systemy transportowe szansą na usprawnienie ruchu w mieście
2012-08-27Kraków, Białystok, Wrocław i Poznań. Kolejne polskie miasta planują wdrożyć inteligentne systemy sterowania ruchem drogowym, tzw. ITS. Mają być podobne do tych, jakie z powodzeniem działają już w Londynie i Sztokholmie, przynosząc wymierne korzyści. "Udało się tam o ponad 20 procent zmniejszyć natężenie ruchu oraz emisję spalin" – mówi Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services.
Więcej
-
RWE: Za kilka lat rynek aut elektrycznych będzie bardzo ważny
2012-08-19Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce na razie liczona jest w sztukach. Według analityków branży, mimo trudnego początku, rynek w końcu zacznie dynamicznie się rozwijać. Sukces będzie zależeć od współpracy firm energetycznych i motoryzacyjnych. "To musi być równoległy rozwój infrastruktury i dostępności samochodów elektrycznych" – podkreśla Janusz Moroz, członek zarządu RWE, które rozbudowuje sieć punktów ładowania baterii do tych aut. "Za kilka lat ten rynek będzie bardzo ważny".
Więcej
-
Ekolog: Najgorszy jest samochód, transport publiczny wygodny, a rower zbawienny. Bo korki i tak będą
2012-08-17Rowery "Veturilo" wydają się być strzałem w dziesiątkę. Coraz częściej można zobaczyć w stolicy rowerzystę jadącego na "miejskim" rowerze. Czy to kierunek, który powinniśmy obrać? O tym, jaki jest najlepszy środek transportu, rozmawiał serwis NaTemat.pl z Wojciechem Szymalskim, prezesem stowarzyszenia Zielone Mazowsze.
Więcej
-
BMW liczy na wzrost sprzedaży ekosamochodów
2012-08-11Według BMW rynek samochodów elektrycznych należy do perspektywicznych i to tu należy spodziewać się zwiększonego zainteresowania ze strony klientów. Potwierdzają to analizy globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan, z których wynika, że sprzedaż ekoaut w Polsce powinna osiągnąć w 2017 roku ok. 4,4 proc. udziału w rynku osobowych i lekkich samochodów dostawczych.
Więcej
-
System zachęt przy zakupie auta elektrycznego już w 18 krajach UE. W Polsce wciąż go nie ma
2012-08-07Wysokie ceny, niedoskonała technologia i brak odpowiedniej infrastruktury. To najpoważniejsze bariery rozwoju rynku samochodów elektrycznych. Ma on jednak niewątpliwie potencjał. W większości krajów UE jego rozwój stymulują zachęty ze strony państwa. "Zabiegamy o to, na razie niestety bezskutecznie" – mówi prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Jakub Faryś.
Więcej
-
Za 2 m-ce ma ruszyć budowa bazy serwisowej dla Pendolino w Warszawie
2012-07-30120 mln zł będzie kosztowało wybudowanie nowoczesnego centrum serwisowego dla szybkich pociągów Pendolino. "W ciągu dwóch miesięcy będzie wkopany kamień węgielny" – mówi Janusz Malinowski, prezes zarządu PKP Intercity. "W najbliższym czasie będziemy podpisywali umowę na dofinansowanie ze środków unijnych tej budowy".
Więcej
-
Europejskie lobby rowerowe walczy o dostawy
2012-07-29Ponad 30 firm w całej Europie uruchomiło Europejską Federację Dostaw Rowerowych (European Cycle Logistics Federation, ECLF) w celu zwiększenia dostaw za pomocą rowerów w miastach. Federacja będzie także domagać się przyjęcia polityki w tym zakresie.
Więcej
-
Ostatnia prosta w wielkim wyścigu województw o stojaki rowerowe
2012-07-28Jeszcze kilka dni pozostało na zdobywanie kilometrów dla swojego regionu. Uczestnicy akcji "Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie" przejechali już łącznie ponad 65 000 kilometrów.
Więcej
-
Rowerem przez Warszawę
2012-07-27Lato w pełni, słoneczna pogoda wyciąga warszawiaków z domów. Stolica z roku na rok oferuje coraz więcej atrakcji osobom aktywnym, lubiącym spędzać czas wolny na otwartym powietrzu. Właśnie teraz rusza miejski system wypożyczalni rowerów, ułatwiający zwiedzanie i przemieszczanie się po mieście. Poza tym znajdziemy w Warszawie wiele prywatnych i niedrogich wypożyczalni, połączonych z klimatycznymi kawiarniami.
Więcej
-
W Ministerstwie Transportu startuje rada ds. przeniesienia tirów na tory
2012-07-24Dzięki uporowi i nieustępliwości działań kampanii "Tiry na tory" udało się doprowadzić do pierwszego spotkania w sprawie powołania Rady ds. Transportu Intermodalnego – organu pomocniczego dla ministra transportu.
Więcej
-
Prof. Szumanowski: Popularność aut ekologicznych zależy od władz rządowych i samorządowych
2012-07-21Ewolucyjna zmiana w motoryzacji, z silników spalinowych na elektryczne, wymaga zmian w myśleniu o transporcie. Musimy przyzwyczajać się do tego, że takimi autami będziemy jeździć wolniej i na krótkich dystansach. W dłuższe trasy bardziej przydatne będą hybrydy. To, w jakim tempie ekologiczne auta zdobędą polski rynek, w dużej mierze zależy od władz rządowych i samorządowych.
Więcej
-
PKP Cargo: Ze względu na coraz większą sieć płatnych dróg, transport towarów ucieka na tory
2012-07-19W pierwszym kwartale tego roku w ramach przewozów intermodalnych polscy przewoźnicy kolejowi przetransportowali ponad 1,8 mln ton towarów. To ponad połowę więcej niż w ubiegłym roku. Udział kolei w tym rodzaju transportu rośnie w szybkim tempie. "Mógłby rosnąć szybciej po obniżce stawek za dostęp do torów dla przewozów czysto kontenerowych" – mówi Ireneusz Wasilewski, członek zarządu PKP Cargo.
Więcej
-
MG promuje elektryczne samochody
2012-07-17Naukowo-techniczne aspekty samochodów elektrycznych oraz propozycje działań upowszechniających e-mobilność to główne tematy konferencji "2012 International Conference on Electric Vehicles". Dyskusja z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, odbyła się 9 lipca 2012 r. na Politechnice Warszawskiej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności