więcej


Transport

MG promuje elektryczne samochody (14559)

2012-07-17

Drukuj

Naukowo-techniczne aspekty samochodów elektrycznych oraz propozycje działań upowszechniających e-mobilność to główne tematy konferencji "2012 International Conference on Electric Vehicles". Dyskusja z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, odbyła się 9 lipca 2012 r. na Politechnice Warszawskiej.

"Rosnące ceny paliwa powodują, że samochody elektryczne zdobywają coraz więcej zwolenników. Koszt przejechania 100 km takim autem może wynieść tylko 5 zł, czyli kilka razy taniej niż pojazdem z silnikiem spalinowym" – powiedział wicepremier Pawlak.

W opinii wicepremiera rozwijająca się technologia pojazdów elektrycznych może przyczynić się do skutecznego sprostania wyzwaniom klimatycznym, przed jakimi stoi UE. "Globalne ocieplenie, zależność od paliw kopalnych, zanieczyszczenie powietrza czy gromadzenie energii odnawialnej w akumulatorach samochodowych to tylko niektóre z nich" – wymienił.

Wicepremier Pawlak poinformował, że MG przygotowało dokument "Uwarunkowania wdrożenia zintegrowanego systemu e-mobilności w Polsce". "Specjaliści z sektora motoryzacyjnego, energetycznego oraz administracji samorządowej zawarli w nim rekomendacje, dzięki którym korzystanie z pojazdów elektrycznych stanie się bardziej powszechne" – wyjaśnił.

Szef resortu gospodarki przypomniał również, że Polska jest europejskim zagłębiem produkcji części motoryzacyjnych dla wielu światowych marek. "Dzięki temu w naturalny sposób mogłaby się stać dostawcą komponentów do samochodów elektrycznych" – dodał.

***

Organizatorem konferencji "2012 International Conference on Electric Vehicles" była Politechnika Warszawska, Polskie Towarzystwo Pojazdów Ekologicznych i Warszawski Klaster E-Mobil.

Dokument "Uwarunkowania wdrożenia zintegrowanego systemu e-mobilności w Polsce" można pobrać ze strony: www.mg.gov.pl/files/upload/16447/2012-07-04%20skan%20Uwarunkowanie.pdf.

  

źródło: Ministerstwo Gospodarki

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej