więcej


Transport

Europejski Tydzień Mobilności 2012 pod hasłem: „Podążając we właściwym kierunku” (14799)

2012-09-18

Drukuj

ETZTSetki europejskich miast i miasteczek uczestniczą w jedenastej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności w dniach od 16 do 22 września 2012 r. Obywatele zaproszeni są do udziału w działaniach propagujących alternatywne rodzaje transportu oraz zachęcających do rzadszego korzystania z prywatnych samochodów. 

Tegoroczny motyw przewodni – "Podążając we właściwym kierunku" – to lepsze zapoznanie społeczeństwa z planowaniem zrównoważonej mobilności w miastach oraz sposobami na zwiększenie zaangażowania obywateli i lokalnych zainteresowanych stron w proces planowania.

Janez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska, powiedział: "Planowanie mobilności w mieście jest sposobem na znalezienie równowagi między rozwojem transportu, jakością środowiska naturalnego i sprawiedliwością społeczną. Lepsze planowanie pozwoli nie tylko zwiększyć mobilność w miastach, ale również poprawić jakość powietrza, ograniczyć emisje i hałas oraz oczyścić środowisko miejskie. Pójście w kierunku zrównoważonego i wydajnego systemu transportu wesprze rozwój mobilności, ograniczając jednocześnie zanieczyszczenie i polepszając jakość życia obywateli. A więc chodźmy!".

"W odpowiedzi na czekające nas wyzwanie, polegające na zapewnieniu czystości i bezpieczeństwa w naszych miastach, musimy znaleźć odpowiednią równowagę dla naszych codziennych potrzeb transportowych. Wszystkich nas denerwują korki, hałas i zanieczyszczenie; jesteśmy również świadomi ryzyka wypadków drogowych. Jednak często nasze dobre intencje nie przekładają się na praktyki zrównoważonej mobilności. Z tego właśnie powodu Europejski Tydzień Mobilności wspiera rozwój stref ruchu pieszego, infrastruktury rowerowej i poprawę transportu publicznego oraz sprzyja spotkaniu się władz lokalnych. Wzywamy miasta, aby pomogły nam w podejmowaniu właściwych wyborów, jeśli chodzi o transport publiczny, dzieloną przestrzeń drogową i sprawną mobilność dla wszystkich" – oświadczył Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji.

Komisarz Janez Potočnik zainauguruje oficjalnie kampanię Europejskiego Tygodnia Mobilności w dniu 18 września 2012 r. w ramach imprezy "Zrównoważone dwa kółka" organizowanej w Parlamencie Europejskim. Komisja ds. Transportu Parlamentu Europejskiego zorganizuje po południu posiedzenie podczas którego zaprosi miasta oraz społeczeństwo do udziału w debacie na temat zrównoważonej mobilności w miastach.

Podążając we właściwym kierunku

Ponieważ w obszarach miejskich skutki ruchu samochodowego stają się coraz bardziej odczuwalne, wiele miast uświadamia sobie, że potrzebują ambitnych strategii w odpowiedzi na coraz większe zatory, wyższe poziomy emisji i liczbę wypadków drogowych. Dostępność transportu publicznego ma również skutki społeczne, na przykład wydłużenie czasu dojazdu do pracy w przypadku osób, które muszą mieszkać w miejscach, gdzie czynsze są niższe. Opracowanie planów zrównoważonej mobilności w miastach, w ścisłej konsultacji z przedsiębiorstwami i społeczeństwem obywatelskim, może stymulować wyniki gospodarcze miast i poprawić jakość życia na poziomie lokalnym. Europejski Tydzień Mobilności stwarza możliwość rozwoju i udoskonalenia tych planów dzięki zorganizowanym konferencjom i debatom oraz prezentacji i testowaniu nowych rozwiązań. Stwarza on także okazję dla władz lokalnych do wprowadzenia i propagowania środków zachęcających do jazdy na rowerze, chodzenia pieszo i korzystania z transportu zbiorowego.

Nagroda Tygodnia Mobilności

Miasta, które biorą udział w Europejskim Tygodniu Mobilności, zachęca się do udziału w konkursie o nagrodę Europejskiego Tygodnia Mobilności 2012. Nagrody otrzymują miasta, w których przeprowadzono kampanie najbardziej nowatorskie pod względem jakości imprez związanych z hasłem przewodnim i wdrożonych na stałe rozwiązań. Bolonia (Włochy) była laureatem Europejskiego Tygodnia Mobilności w 2011 r. Bolonia zdobyła serca jurorów Europejskiego Tygodnia Mobilności, organizując nie jeden dzień, ale cały weekend bez samochodu. Wdrożone na stałe rozwiązania obejmowały budowę punktów ładowania akumulatorów dla aut elektrycznych, oraz plan rozbudowy miejskiej sieci ścieżek rowerowych do 130 km. Drugie i trzecie miejsce zajęły miasta Zagrzeb w Chorwacji i Larnaka na Cyprze.

Europejskie miasta mogą podpisać Kartę Europejskiego Tygodnia Mobilności i publikować swoje programy na stronie: www.mobilityweek.eu.

Europejski Tydzień Mobilności w Polsce

Ministerstwo Środowiska zachęca do udziału w akcji hasłem "Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!".

W tegoroczną akcję promującą proekologiczne rozwiązania w transporcie włączyło się ponad 1500 miast w całej Europie, w tym aż 87 polskich. Na mieszkańców czekają liczne atrakcje i promocje – od rajdów rowerowych, przez przeglądy filmowe po darmową jazdę komunikacją miejską.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską, aby zachęcić społeczeństwo do ekologicznych sposobów podróżowania – jazdy na rowerze, środkami komunikacji miejskiej i chodzenia. Punktem kulminacyjnym ETZT jest Dzień Bez Samochodu obchodzony 22 września. Tego dnia w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Olsztynie czy Rzeszowie kierowcy będą mogli korzystać z transportu publicznego za darmo lub po okazaniu dowodu rejestracyjnego swojego auta. Z kolei po Puławach można będzie poruszać się wodnym tramwajem, a po Radomiu i Szczytnie rikszami.

Urzędy, instytucje, organizacje pozarządowe i firmy prywatne przygotowały również wiele innych propozycji, które mają podnieść świadomość konsekwencji nadmiernego użytkowania samochodów. Kraków namawia mieszkańców do używania dwóch kółek nie tylko w celach sportowych, czy rekreacyjnych, ale i w codziennych podróżach do pracy, szkoły czy na zakupy, a prywatne firmy do zapewnienia swoim klientom i pracownikom bezpiecznych i wygodnych stojaków rowerowych. Bardzo ciekawe propozycje przygotował również Szczecin. Obok urządzania tymczasowych parków na parkingach, tramwajowej gry miejskiej i pokazu filmów ekologicznych – wykona 3 zdjęcia pokazujące, ile miejsca w przestrzeni miejskiej zajmują osoby poruszające się kolejno: samochodami, rowerami i autobusami komunikacji publicznej. Poza tym Szczecin zaprasza na wyjątkowy rajd rowerowy, w którym wziąć udział mogą wyłącznie osoby ubrane w... garnitury.

W programach wydarzeń związanych z obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu nie brakuje również szkoleń i warsztatów z ekologicznego prowadzenia samochodu. W tym roku kampania Ministerstwa Środowiska promująca ETZT odbywa się bowiem pod hasłem "Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!". – Samochód to główny środek transportu dla ponad 80 proc. mieszkańców miast. Oczywiście, w wielu sytuacjach z jazdy nim nie da się zrezygnować. Jednak poruszając się autem, warto wyrobić w sobie pewne nawyki, które z jednej strony przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin, a z drugiej przyniosą także wymierne korzyści finansowe samym kierowcom – przekonuje Marcin Korolec, minister środowiska.

W ramach akcji resortu powstała strona internetowa www.miejskajazda.pl, na której znajduje się symulator ekojazdy. Zasiadając za kółkiem wirtualnego samochodu, możemy zmierzyć się z sześcioma zadaniami, które uczą najważniejszych technik ekologicznego prowadzenia pojazdu. Pierwsze z nich dotyczy usuwania zbędnych rzeczy z bagażnika samochodu, drugie oszczędnego używania klimatyzacji, trzecie regularnego sprawdzania ciśnienia w oponach, czwarte prawidłowego ruszania autem, piąte płynnej zmiany biegów, a ostatnie hamowania silnikiem. Zanim przystąpimy do kursu, warto obejrzeć filmy instruktażowe, w których Maja Włoszczowska, ambasadorka kampanii, przedstawia zasady ekojazdy. Jej wskazówki będą bardzo przydatne przy wykonywaniu kolejnych zadań. Po kursie możemy natomiast zmierzyć się z egzaminem. Jeśli kierowca pozytywnie go ukończy, otrzyma certyfikat ekojeźdźca, a przyznane mu w poszczególnych zadaniach punkty zostaną umieszczone na tablicy wyników. W ten sposób może rywalizować ze swoimi zmotoryzowanymi kolegami.

źródło: © Unia Europejska, 1995-2012; Ministerstwo Środowiska
europa.eu, www.mos.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej