więcej


Transport

W Ministerstwie Transportu startuje rada ds. przeniesienia tirów na tory (14603)

2012-07-24

Drukuj

Logo_tirynatoryDzięki uporowi i nieustępliwości działań kampanii "Tiry na tory" udało się doprowadzić do pierwszego spotkania w sprawie powołania Rady ds. Transportu Intermodalnego – organu pomocniczego dla ministra transportu.

Spotkanie odbyło się 10 lipca i wzbudziło duże zainteresowanie środowisk, którym zależy na rozwoju gałęzi transportu do tej pory traktowanej po macoszemu. Obok ministra Massela i urzędników z Ministerstwa Transportu nie zabrakło przedstawicieli przewoźników kolejowych i drogowych, zarządców kolejowej infrastruktury liniowej, czołowych naukowców-ekspertów zajmujących się tematyką intermodalu oraz przedstawicieli kampanii „Tiry na tory". Docelowo w składzie Rady mają znaleźć się również osoby reprezentujące interesy portów morskich i terminali przeładunkowych.

Pomysł powołania Rady spotkał się z aprobatą zebranych. Wedle zgodnych opinii, taki podmiot wspomoże strategiczne planowanie i ożywi relacje pomiędzy różnymi środowiskami, co w przyszłości przyniesie korzyści całej polskiej gospodarce i pozwoli na równi współzawodniczyć z krajami, które już dawno postawiły na transport intermodalny. Rada ds. Transportu Intermodalnego będzie  opierać się na pracy społecznej, a jej członkowie za swój wkład nie otrzymają wynagrodzenia.

Oczywiście, w czasie debaty pojawiło się sporo pytań i wątpliwości, jednakże bez zaangażowania i pracy trudno przełamać istniejące bariery (m.in. problem stawek za dostęp do infrastruktury kolejowej, brak jednolitej dokumentacji przewozowej dla przewoźników drogowych i kolejowych, słaba integracja pomiędzy infrastrukturą portową a lądową, przestarzały tabor kolejowy i inne) i osiągnąć jakiekolwiek zmiany – również w polityce transportowej państwa.

Jak w podsumowaniu powiedział Andrzeja Massel: „Spotkanie utwierdziło mnie w przekonianiu, że takie ciało warto powołać. Zakładam, że Rada doprowadzi do powstania czegoś konstruktywnego".

Z kolei prof. zw. dr hab. Leszek Mindur dodał, że „Rada to krok w dobrym kierunku", przy okazji pochwalił decyzję Andrzeja Massela mówiąc, że: „minister Massel jest pierwszym ministrem, który podejmuje w tym zakresie działania". Według prof. Mindura Polskę czeka długa droga, aby dorównać Zachodowi na polu intermodalu, przede wszystkim brakuje uregulowanego ustawodawstwa i długofalowych (co najmniej w cyklach pięcioletnich) planów rozwoju omawianej gałęzi transportu.

Następne spotkanie w sprawie Rady ma odbyć się pod koniec sierpnia br. Do tego czasu uczestnicy spotkania mają przygotować swoje opinie, rekomendacje i pomysły dotyczące obszaru działań i struktury Rady.

 

źródło: Tiry na  tory

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej