- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
negocjacje klimatyczne
-
UE zatwierdza nowe przepisy dla państw członkowskich w celu zdecydowanego ograniczenia zanieczyszczenia powietrza
2016-12-21Parlament Europejski i Rada przyjęły nową dyrektywę w sprawie krajowych poziomów emisji, w oparciu o wniosek Komisji, w którym proponuje się bardziej rygorystyczne wartości graniczne dla pięciu głównych czynników zanieczyszczenia powietrza w Europie.
Więcej
-
Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła – przykłady najlepszych praktyk w budynkach wielorodzinnych
2016-12-21Jednym z wyraźnych trendów nowoczesnego budownictwa jest dążenie do osiągnięcia jak największej samowystarczalności energetycznej budynków.
Więcej
-
Gdzie gmina może szukać środków na niskoemisyjny rozwój?
2016-12-21Warsztaty w Dubience odbyły się 19 grudnia 2016 r. Wzięło w nich udział 30 osób – przedstawicieli Urzędu Gminy, a także mieszkańców, radnych i sołtysów. Spotkanie otworzył wójt Gminy Dubienka, pan Waldemar Domański. Głównym tematem spotkania były możliwości pozyskania środków na inwestycje w efektywność energetyczną oraz odnawialne źródła energii.
Więcej
-
Zielone miejsca pracy - zapis debaty online
2016-12-20Zapraszamy do obejrzenia zapisu debaty on-line, która odbyła się 19 grudnia 2017 r.
Więcej
-
MŚ: na razie nie ma decyzji nt. lokalizacji szczytu klimatycznego w Polsce
2016-12-20Na razie nie ma decyzji nt. lokalizacji 24. szczytu klimatycznego ONZ w 2018 r. w Polsce – poinformowało Ministerstwo Środowiska. Lokalizacja wydarzenia, w którym wezmą udział przedstawiciele ponad 200 państw, na tym etapie nie jest przesądzona – wskazuje resort.
Więcej
-
UE opóźniona w porównaniu do Chin i USA
2016-12-19
Agnieszka Tomaszewska-Kula
Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że w najbliższych pięciu latach Chiny i Stany Zjednoczone Ameryki znacznie wyprzedzą Unię Europejską w zakresie wdrażania odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
O biomasie w Skierniewicach – kolejne warsztaty za nami
2016-12-19Drugie w województwie łódzkim warsztaty projektu KLIMAPOLKA odbyły się 14 grudnia 2016 r. w Skierniewicach w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.
Więcej
-
W Łodzi rusza pilotażowy projekt dot. elektromobilności
2016-12-19Budowa sześciu publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych i systemu zarządzania nimi znalazła się w pilotażowym projekcie "e-Mobility", który będzie realizowany w Łodzi. List intencyjny z PGE Polską Spółką Akcyjną podpisał w tej sprawie wojewoda łódzki Zbigniew Rau.
Więcej
-
BRIEFING: Cele redukcji emisji dla państw członkowskich UE w sektorach non-ETS
2016-12-16Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki przygotował krótki briefing odnośnie "Propozycji celów i rocznych limitów emisji gazów cieplarnianych dla krajów członkowskich UE po roku 2020 w odniesieniu do sektorów non-ETS", który zawiera rekomendacje Koalicji Klimatycznej.
Więcej
-
Raport GIOŚ za rok 2015 – powietrze w Polsce przekracza normy zanieczyszczenia
2016-12-16Najnowszy raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie pozostawia złudzeń. Polskie powietrze dalekie jest od doskonałości, a główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza są gospodarstwa domowe.
Więcej
-
Zielone miejsca pracy - tezy do debaty
2016-12-16Przedstawiamy główne tezy i założenia do poniedziałkowej debaty online "Zielone miejsca pracy a projekt Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". Zapraszamy do dyskusji!
Więcej
-
Opodatkowanie żywności sposobem na ograniczenie emisji
2016-12-15
Agata Golec
Nałożenie podatku węglowego na produkty spożywcze mogłoby spowodować ograniczenie emisji gazów cieplarnianych nawet o 9% - przekonują brytyjscy naukowcy.
Więcej
-
Nabór na inwestycje w sektorze wytwarzania energii cieplnej z OZE
2016-12-15Budowa nowych lub przebudowa instalacji skutkującej zwiększeniem mocy zainstalowanej jednostek wytwarzania energii cieplnej wykorzystujących biomasę (pow. 5 MWth), energię promieniowania słonecznego (pow. 2 MWth) lub energię geotermalną (pow. 2 MWth) – to typ projektów mogących ubiegać się o dofinansowanie w ogłoszonym konkursie w ramach poddziałania 1.1.1 POIiŚ 2014-2020. Do rozdysponowania jest 210 mln zł.
Więcej
-
Ekologiczny bezemisyjny transport publiczny
2016-12-15NCBR poszukuje partnera publicznego w związku z przygotowaniem programu badawczego na rzecz "Ekologicznego bezemisyjnego transportu publicznego"
Więcej
-
PSEW komentuje skierowanie ustawy odległościowej do TK
2016-12-14Oświadczenie Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w sprawie wniosku grupy posłów na Sejm o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów ustawy z dnia 20 maja 2016 roku o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
Więcej
-
Polska firma wyróżniona przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii
2016-12-14XTPL to pierwsza polska firma, która została zaproszona na tego typu spotkanie organizowane przez European Institute of Innovation & Technology (EIT), instytucję, która powstała w 2008 roku z inicjatywy Unii Europejskiej na wzór amerykańskiego MIT.
Więcej
-
Zielone miejsca pracy a Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - debata online
2016-12-13Jakie szanse i możliwości rozwoju zielonych miejsc pracy stwarza Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju? Zapraszamy do udziału w debacie online 19 grudnia w godz. 11.00-12.30.
Więcej
-
Trwają konsultacje społeczne projektu ustawy o rynku mocy
2016-12-13Ministerstwo Energii 2 grudnia 2016 roku rozpoczęło konsultacje społeczne projektu ustawy o rynku mocy. Uwagi można zgłaszać do 19 grudnia br.
Więcej
-
Jak wzmocnić pozycję konsumenta na polskim rynku energii?
2016-12-13Nie wystarczy poszerzenie istniejących praw konsumenckich. Nowy raport Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wskazuje, że prawo musi nadążać za technologią i umożliwiać obywatelom aktywny udział w rynku energii poprzez zarządzanie jej zużyciem, czy wytwarzanie na własny użytek.
Więcej
-
Klimatyczny biznes - jak to działa?
2016-12-12Warsztaty w Kielcach odbyły się 8 grudnia 2016 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej. Głównym tematem spotkania był związek polityki klimatycznej z rynkiem pracy.
Więcej
-
World Energy Outlook 2016 – to jest dobry czas dla gazu ziemnego oraz energii z wiatru i słońca
2016-12-12
Agnieszka Tomaszewska-Kula
Polityki rządów jak i zmniejszenie inwestycji w tradycyjną energetykę przyczynią się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i poprawy efektywności energetycznej na przestrzeni najbliższych 25 lat.
Więcej
-
Regulacje prawne i specjalistyczna wiedza niezbędne do niskoemisyjnego rozwoju gmin
2016-12-12Samorządy potrzebują wsparcia rządu, by aktywnie rozwijać gospodarkę niskoemisyjną. Poprawa jakości powietrza jest dla gmin ważniejsza niż ochrona klimatu, dlatego warto wskazywać im możliwości wdrażania projektów służących obu celom. Poziom angażowania społeczeństwa nadal jest niewystarczający. Oto kilka stwierdzeń, które padły podczas wczorajszej konferencji w Warszawie.
Więcej
-
W Radomiu o klimacie
2016-12-11Warsztaty w Radomiu zostały zorganizowane w dniu 7 grudnia 2016 r. we współpracy ze Spółką Wodociągi Miejskie w Radomiu i Gminą Miasto Radom.
Więcej
-
Google: 100 proc. energii odnawialnej już w 2017 roku!
2016-12-10Internetowy potentat poinformował, że już w nadchodzącym roku jego wszystkie biura i centra serwerowe będą zasilane energią produkowaną wyłącznie ze źródeł odnawialnych.
Więcej
-
Chiny szykują się do handlu emisjami
2016-12-09
Agata Golec
Chińskie władze zapowiadają, że już w połowie przyszłego roku uruchomią największy na świecie system handlu uprawnieniami do emisji.
Więcej
-
Kanada chce zamknąć wszystkie elektrownie węglowe
2016-12-09Rząd Kanady zapowiedział, że zintensyfikuje działania zmierzające do zamknięcia wszystkich działających w tym kraju elektrowni na węgiel. Ottawa pokazuje, że traktuje poważnie zobowiązania przyjęte na forum ONZ podczas ubiegłorocznego szczytu klimatycznego w Paryżu.
Więcej
-
Raport nt. gospodarki cyrkularnej
2016-12-09Opublikowany przez Koalicję RECONOMY raport mówi o tym, w jaki sposób możemy rozwijać się w sposób zrównoważony dzięki wykorzystaniu potencjału odpadów.
Więcej
-
Czysta energia dla wszystkich Europejczyków - ale czy również dla Polaków?
2016-12-08
Greenpeace Polska
Komentarz Anny Ogniewskiej, ekspertki Greenpeace ds. energetyki odnawialnej na temat tzw. pakietu zimowego - pakietu dyrektyw i regulacji “Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”, które będą kształtować rynek energii w Unii Europejskiej po 2020 roku.
Więcej
-
Polskie drogi oplecie sieć ładowarek
2016-12-08
Maciej Stańczyk, Forbes
Spółka Greenway Infrastructure Poland planuje wybudować stacje do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Punkty mają stanąć przy głównych trasach, żeby kierowcy mogli wybrać się autami zasilanymi na prąd w dalsze podróże.
Więcej
-
Kraje wysokorozwinięte szczyt zużycia energii mają za sobą
2016-12-07
Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl
Wiele wskazuje na to, że kraje należące do OECD (do tego klubu należy także Polska) osiągnęły szczyt zapotrzebowania na energię w 2007 roku i już nigdy nie będą jej potrzebować więcej ─ wynika z opublikowanego właśnie raportu Międzynarodowej Agencji Energii.
Więcej
-
EEA o realizacji unijnych celów w zakresie klimatu i energii
2016-12-07
Agnieszka Tomaszewska–Kula
Kraje członkowskie Unii Europejskiej są na dobrej drodze, aby zrealizować cele w zakresie odnawialnych źródeł energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych wyznaczonych na rok 2020, ale słabo radzą sobie w realizacji celów długoterminowych.
Więcej
-
Brak regulacji wstrzymuje rozwój OZE
2016-12-06Traci na tym także crowdfunding udziałowy, coraz popularniejsza w Polsce forma inwestowania.
Więcej
-
Oddolne strategie adaptacji do zmiany klimatu
2016-12-06
Anna Kucińska
Jak adaptować do zmiany klimatu różne regiony geograficzne i sektory przemysłu? Studia przypadków w projekcie BASE dostarczają odpowiedzi.
Więcej
-
OZE i współpraca regionalna zapewnią Polsce tanią energię
2016-12-05Polska posiada ogromny potencjał rozwoju energii elektrycznej w sektorze odnawialnych źródeł i wysokosprawnych elektrociepłowni.
Więcej
-
MŚ: Unijny system handlu uprawnieniami do emisji wymaga poprawy
2016-12-05
Kamil Szydłowski, Teraz Środowisko
Aktualny kształt unijnej polityki klimatycznej nie jest zdaniem rządu korzystny dla polskiej gospodarki. Część winy leży również po stronie krajowej administracji, która zdaniem NIK nie ze wszystkimi kwestiami poradziła sobie właściwie.
Więcej
-
Plastik nie do pieca - piec nie do plastiku
2016-12-03Fundacja PlasticsEurope Polska w edukacyjno-społecznej akcji organizowanej w kilku regionach Polski przypomina o szkodliwości spalania odpadów w piecach, przydomowych kotłowniach i na wolnym powietrzu, co jest szczególnie naganne w przypadku odpadów plastikowych.
Więcej
-
Polskie firmy i uczelnie dostrzegają potencjał transportu elektrycznego
2016-12-0228 listopada 2016 roku w Krakowie grupa polskich przedsiębiorców i uczelni podpisała list intencyjny ws. powołania klastra, którego celem jest współpraca na rzecz rozwoju elektomobilności, a w szczególności rynku autobusów elektrycznych i części służących do ich budowy.
Więcej
-
Poznań: 300 mln zł m.in. na poprawę efektywności energetycznej
2016-12-02Ok. 300 mln zł trafi w formie pożyczek na poprawę efektywności energetycznej i rewitalizacje m.in. zdegradowanych terenów w Wielkopolsce. To efekt dwu umów podpisanych w poniedziałek między wielkopolskim samorządem a Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Więcej
-
Finlandia chce zrezygnować z węgla do 2030 roku
2016-12-01W ciągu 14 lat Finlandia zaprzestanie produkcji energii z węgla – wynika z przedstawionych w ubiegłym tygodniu rządowych planów. Do 2050 roku produkcja energii w tym kraju ma być neutralna dla środowiska.
Więcej
-
Konsumenci energii już niebawem ze znacznie większymi prawami?
2016-12-01Komisja Europejska opublikowała 30 listopada projekty ośmiu nowych regulacji w zakresie energetyki – tzw. pakiet zimowy.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności