więcej


Energetyka

OZE i współpraca regionalna zapewnią Polsce tanią energię (19921)

2016-12-05

Drukuj
galeria

Fot. Pixabay

Polska posiada ogromny potencjał rozwoju energii elektrycznej w sektorze odnawialnych źródeł i wysokosprawnych elektrociepłowni.

Technologie te, wsparte przez budowę większej ilości połączeń transgranicznych i stworzenie regionalnego rynku energii w obszarze Morza Bałtyckiego, pozwolą Polsce na zapewnienie niezawodnych dostaw taniej i czystej energii dla konsumentów oraz podniosą jej konkurencyjność – takie są wyniki analizy "Integracja europejskiego rynku energii. Polska i rozwój w regionie Morza Bałtyckiego" przeprowadzonej przez Advise2Energy i Instytut Energy Brainpool na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przy wsparciu Fundacji im. Heinricha Bölla.

– Jedną z podstawowych potrzeb obywateli stanowi bezpieczeństwo dostaw energii, a rolą państwa jest je zagwarantować. Jeśli chcemy zapewnić szybki rozwój kraju i wyeliminować ryzyko powtarzających się blackoutów, Polska musi już jak najszybciej zacząć aktywnie inwestować  w zrównoważony rozwój sektora energetycznego. To jedyny sposób na zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej dla odbiorców nie tylko teraz, ale i za kilkanaście oraz kilkadziesiąt lat – mówi Izabela Kielichowska, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Autorzy raportu "Integracja europejskiego rynku energii. Polska i rozwój w regionie Morza Bałtyckiego" zwracają uwagę, że zapotrzebowanie na prąd w Polsce rośnie (z obecnych ok. 160 TWh do nawet 240 TWh w roku 2040). Dotychczas większość energii elektrycznej wytwarzano w oparciu o węgiel. Jednak w ciągu najbliższych 8 lat z użytku – z uwagi na wiek i poziom zanieczyszczeń – zostaną wyłączone bloki energetyczne o mocy co najmniej 12 GW, a plany przewidują powstanie niewiele ponad 6 GW.

W raporcie czytamy ponadto, że porozumienie klimatyczne i planowane zmiany na rynku energii będą preferować niskoemisyjne źródła, takie jak energetyka wiatrowa, fotowoltaiczna czy wysokosprawne źródła skojarzone. Oznacza to, że brak znaczących inwestycji w odnawialne źródła energii może prowadzić do znaczącego ograniczenia bezpieczeństwa dostaw energii w Polsce.

W raporcie zaprezentowaliśmy trzy scenariusze, których wdrożenie umożliwi zachowanie dostaw energii elektrycznej do odbiorców oraz pozytywnie wpłynie na konkurencyjność polskiego rynku energii – mówi Thorsten Lenck, jeden z autorów raportu z Instytutu Energy Brainpool.

Martin Berkenkamp, drugi współtwórca analizy dodaje: – Badanie było ukierunkowane na wskazanie tanich, wydajnych i bezpiecznych dla środowiska metod, które wzmocnią polski rynek. Proponowane podejście koncentruje się na ściślejszej współpracy regionalnej w celu uzyskania oczekiwanych efektów w sposób ekologiczny i opłacalny. Publikacja wskazuje długofalowe prognozy z perspektywy integracji z europejskim rynkiem energii. 

Autorzy raportu wnioskują, że aby uniknąć niedoborów energii elektrycznej, polskie władze muszą jak najszybciej podjąć działania w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej oraz stworzyć politykę umożliwiającą rozpoczęcie inwestowania w czyste i niedrogie technologie wytwarzania energii. Przede wszystkim należy wykorzystać potencjał energetyki wiatrowej na lądzie, która w 2030 roku mogłaby osiągnąć łączną moc nawet 16 GW. Prognozuje się, że od roku 2030 węgiel będzie najdroższą metodą produkcji z uwagi na zewnętrzne koszty produkcji energii z tego źródła. Dla porównania – import tej samej ilości energii z regionu Morza Bałtyckiego może pozwolić na zaoszczędzenie nawet do 6,5 mld euro rocznie w roku 2040.

W raporcie "Integracja europejskiego rynku energii. Polska i rozwój w regionie Morza Bałtyckiego" czytamy, że Polska powinna dążyć do stworzenia regionalnej sieci offshorowej na Bałtyku, by wspólnie korzystać z potencjału wiatru i rozwijać przemysł z nim związany. Silne powiązania międzysystemowe ułatwią bilansowanie zmiennych OZE oraz umożliwią wymianę handlową w regionie. W sytuacjach niedoboru zabezpieczy to dostawy energii elektrycznej do polskich konsumentów, a w momentach wytwarzania większej ilości czystej energii pozwoli ją sprzedać odbiorcom w innych krajach.

Raport "Integracja europejskiego rynku energii. Polska i rozwój w regionie Morza Bałtyckiego" jest dostępny pod tym linkiem.

Źródło: red. gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej