- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Eko-świadomość to dobry początek zmian – wywiad ze starostą wołomińskim Piotrem Uścińskim
2014-04-25O tym, że problemy globalne związane ze zmianami klimatu mają swój wymiar lokalny, nikogo przekonywać nie trzeba. W naszym wywiadzie starosta wołomiński mówi o praktycznych aspektach tego faktu.
Więcej
-
URE: Polacy wciąż nie korzystają z prawa do zmiany dostawcy energii elektrycznej
2014-04-25Niecałe 100 tys. gospodarstw domowych w Polsce zmieniło dostawcę energii elektrycznej od momentu, kiedy pojawiła się taka możliwość. To mniej niż 1 proc. wszystkich odbiorców. Urząd Regulacji Energetyki liczy jednak, że dzięki rozpoczętej właśnie akcji informacyjnej Polacy zaczną być świadomi swojego prawa do zmiany.
Więcej
-
Więcej stacji ładowania i jednakowe wtyczki. Tak chce Unia
2014-04-25Zgodnie z nową dyrektywą Unii Europejskiej, dotyczącą unijnej infrastruktury dla paliw alternatywnych, nastąpi m.in. ujednolicenie wtyczek do samochodów elektrycznych. Parlament Europejski przyjął sprawozdanie w tej sprawie.
Więcej
-
Kalifornijskie hrabstwo samowystarczalne energetycznie dzięki fotowoltaice
2014-04-25W zlokalizowanym w Kalifornii hrabstwie Yolo County instalacje fotowoltaiczne produkują więcej energii niż potrzebują jej mieszkańcy. Lokalne władze liczą, że w okresie ich działania na produkcji energii słonecznej zarobią dziesiątki milionów dolarów.
Więcej
-
W Warszawie jazda rowerem tworzy miejsca pracy i ratuje życie
2014-04-24Jeśli największe europejskie miasta zaadaptują kopenhaski model transportu publicznego oparty na jeździe rowerem, przyczyni się to do powstania 76 tysięcy miejsc pracy w zielonym biznesie, a także zmniejszy ilość ofiar wypadków aż o 10 tysięcy – czytamy w najnowszym raporcie WHO.
Więcej
-
Niemcy, Czechy, Polska – co nas łączy i co nas dzieli w polityce energetycznej?
2014-04-24Niemcy, Polskę i Czechy łączy jedno w obszarze polityki energetycznej: zależność od węgla. Jednocześnie kraje te wybrały różne strategie wobec owego uzależnienia. Twórcy raportu „Greening the Heartlands of Coal in Europe – Insights from a Czech-German-Polish Dialogue on Energy Issues” analizują czy i w jaki sposób niemiecka transformacja energetyczna może wpływać na kraje sąsiedzkie – Polskę i Czechy.
Więcej
-
W Rypinie o lokalnym rozwoju opartym na energii odnawialnej
2014-04-24W Rypinie 23 kwietnia 2014 zebrał się konwent starostów województwa kujawsko-pomorskiego na kolejnej regionalnej konferencji klimatycznej projektu „Dobry klimat dla powiatów”. Bardzo miło przyjęli uczestników konferencji uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej, w której funkcjonują m.in. klasa wojskowa i kulinarna. Uczestnikom konferencji nie było jednak w smak, że wciąż nie promujemy OZE w Polsce, tak jak w Unii.
Więcej
-
Emisje z transportu podwoją się do 2050 roku
2014-04-23Jeśli będziemy podążać tą ścieżką, co dotychczas, gazy cieplarniane emitowane przez samochody, pociągi, statki i samoloty mogą stać się główną przyczyną zmian klimatu powodowanych przez człowieka – twierdzą autorzy V raportu IPCC.
Więcej
-
Komisja Europejska wnosi skargę przeciwko Polsce, a Ministerstwo Środowiska odpowiada
2014-04-23W związku z nieprzestrzeganiem przez Polskę przepisów unijnych dotyczących fluorowanych gazów cieplarnianych, Komisja Europejska wniosła 16 kwietnia przeciwko naszemu państwu sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. Ministerstwo Środowiska odnosi się do zarzutów na swojej stronie internetowej.
Więcej
-
Resort gospodarki spodziewa się szybkich prac w sejmie nad ustawą o OZE
2014-04-23Przyjęty przez rząd projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii lada moment trafi do Sejmu. Odpowiedzialny za projekt resort gospodarki liczy, że po długich konsultacjach z zainteresowanymi stronami posłowie nie będą mieli wielu wątpliwości i ustawa szybko przejdzie ścieżką legislacyjną. Wiceminister Jerzy Pietrewicz podkreśla, że ustawa jest kompletna, mimo że nie przewiduje wsparcia dla wszystkich technologii OZE.
Więcej
-
PKP stawia ekologiczne dworce kolejowe
2014-04-23Ekologiczne i tańsze w utrzymaniu – takie mają być Innowacyjne Dworce Systemowe (IDS). PKP SA ma w planach wybudowanie pierwszych eko-dwoców m. in. w Ciechanowie, Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich.
Więcej
-
35,6 GW moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w 2013 roku
2014-04-22W 2013 roku moc zainstalowana w energetyce wiatrowej na świecie osiągnęła 318,6 GW. Mimo że rynek nowo zainstalowanych mocy zwiększył się o 12% i osiągnął 35,5 GW, to w porównaniu z rokiem 2012 odnotowano spadek dynamiki przyrostu nowych mocy zainstalowanych.
Więcej
-
Unijne ramy polityki w zakresie klimatu i energii do roku 2030: gra o klimat
2014-04-22Silvia Brugger, koordynatorka programu “Energia i Klimat” w biurze Fundacji im. Heinricha Bölla w Brukseli, dokonała interesującej analizy aktualnej sytuacji politycznej wokół unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego. Zapraszamy do lektury.
Więcej
-
Japonia zastępuje atom negawatami
2014-04-22Przed trzęsieniem ziemi i falą tsunami, która doprowadziła 11 marca 2011 r. do awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie, w Japonii pracowały 54 reaktory jądrowe. W ciągu krótkiego czasu po katastrofie zatrzymano pracę wszystkich reaktorów w Japonii, pozbawiając kraj aż jednej trzeciej energii elektrycznej.
Więcej
-
Mieszkańcy Warszawy oddali ponad 7 ton odpadów do przetworzenia z okazji Dnia Ziemi
2014-04-19Aż 800 odwiedzających i ponad 7 ton odpadów do przetworzenia – mieszkańcy stolicy i okolic z zaangażowaniem włączyli się w obchody Dnia Ziemi w STENA EkoStacji.
Więcej
-
Rozwój z poszanowaniem środowiska – BEIŚ przyjęty przez Radę Ministrów
2014-04-19Rada Ministrów przyjęła Strategię Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko – perspektywa do 2020 r. (BEiŚ), przedłożoną przez Ministra Gospodarki. Dokument został opracowany we współpracy z Ministerstwem Środowiska.
Więcej
-
W. Pawlak: blokowanie OZE to zamykanie szans na rozwój regionów
2014-04-18Dzięki OZE Polska może sama produkować energię na własne potrzeby, zamiast kupować ją z zagranicy Waldemar Pawlak sugeruje, że brak wsparcia dla rozwoju OZE oznacza zgodę na uzależnienie Polski od importu energii spoza kraju. – To nie jest dobra polityka, jeśli jej rezultatem jest utrzymanie ludzi w biedzie i zamykanie szans na rozwój regionów – podkreślił Waldemar Pawlak.
Więcej
-
O adaptacji do zmian klimatu na Konwencie Marszałków RP
2014-04-18W uzdrowisku Busko-Zdrój odbyło się II posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP pod świętokrzyską prezydencją 2014. Jednym z tematów spotkania była adaptacja do zmian klimatu. O polskiej strategii dostosowania do tych zmian mówił minister środowiska Maciej Grabowski.
Więcej
-
Uprawnienia do emisji przekazane przedsiębiorcom
2014-04-18Jak informuje Ministerstwo Środowiska, 12 kwietnia br. zostały wydane uprawnienia do emisji na rok 2013 na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 8 kwietnia 2014 r. w sprawie wykazu instalacji wytwarzających energię elektryczną objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się od dnia 1 stycznia 2013 r., wraz z przyznaną im liczbą uprawnień do emisji.
Więcej
-
Chcesz zaoszczędzić? Podpisz apel!
2014-04-17Z 8 mld euro środków unijnych, które w latach 2014-2020 ma zostać przeznaczone na inwestycje w zmniejszenie zużycia energii i rozwój jej odnawialnych źródeł, powinni skorzystać przede wszystkim zwykli ludzie – apeluje do wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju, Elżbiety Bieńkowskiej oraz do marszałków województw Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Więcej
-
Nowe zasady wsparcia dla OZE: europejska branża OZE chce pozwać Brukselę w ETS
2014-04-17W odpowiedzi na przyjęcie przez Komisję Europejską nowych wytycznych w zakresie krajowych systemów wsparcia dla OZE Europejska Federacja Energii Odnawialnej (European Renewable Energies Federation – EREF) zapowiedziała skierowanie przepisów proponowanych przez Brukselę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).
Więcej
-
Poziom dwutlenku węgla w Pacyfiku zwiększa się szybciej, niż sądzono
2014-04-17Najnowsze badania naukowców NOAA wyraźnie pokazują, że zawartość CO2 w tropikalnych rejonach Oceanu Spokojnego są znacząco wyższe, niż przewidywały prognozy. Oznacza to nie tylko zabójczą dla wielu organizmów zwiększoną kwasowość, ale także może to zachwiać globalnym cyklem węglowym i przyczynić się do przyspieszenia zmian klimatycznych.
Więcej
-
Łupki pod kontrolą Ministerstwa Środowiska [WIDEO]
2014-04-16Czy w Polsce potrzebne jest wsparcie dla efektywności zasobowej? Jak możemy minimalizować wpływ na środowisko eksploatacji gazu z łupków? – Podobną wagę przywiązujemy do spraw związanych z wydobywaniem węglowodorów, jak do spraw związanych z energetyka jądrową – mówił Maciej Grabowski, minister środowiska, podczas rozmowy z portalem ChronmyKlimat.
Więcej
-
KE chce urynkawiać OZE. Nowe wytyczne dotyczące systemów wsparcia dla OZE
2014-04-16Komisja Europejska przyjęła nowe wytyczne w zakresie krajowych systemów wsparcia dla OZE na lata 2014-2020. Zdaniem Brukseli, ich wdrożenie będzie kierunkiem w stronę urynkowienia odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Europarlament za bezpiecznymi i czystszymi ciężarówkami
2014-04-16Parlament Europejski na posiedzeniu plenarnym prawie jednomyślnie (606 głosów za, 54 przeciw) 15 kwietnia 2014 roku zagłosował za zmianami w kabinach ciężarówek, które mogą uchronić setki ludzi przed śmiercią i ograniczyć zużycie paliwa i emisje zanieczyszczeń. To głosowanie to początek końca kabin w kształcie cegły. O ile państwa członkowskie je poprą.
Więcej
-
Podlaskie stawia na lokalną gospodarkę niskoemisyjną
2014-04-1615 kwietnia 2014 roku projekt „Dobry klimat dla powiatów” zagościł w Augustowie. 14 konferencja regionalna projektu odbyła się w otoczeniu lasów i jezior z widokiem na drogę krajową nr 8, którą przez Augustów jak co dzień sunęły tysiące TIR-ów. Jednak tematem konferencji jak zwykle była ochrona klimatu, choć w trakcie dyskusji bardzo często odwoływano się do paradygmatu rozwoju opartego o zasoby lokalne i na rzecz lokalnie dystrybuowanych zysków z ich wykorzystania. Województwo podlaskie ma ku temu predyspozycje.
Więcej
-
Ochrona klimatu oznacza korzyści
2014-04-15Tak mówi najnowsza, trzecia część piątego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) dotycząca możliwości ograniczenia zmian klimatycznych, przedstawiona w niedzielę w Berlinie. Koalicja Klimatyczna ma nadzieję, że wnioski i rekomendacje raportu IPCC staną się podstawą do rzetelnej, merytorycznej debaty nad kierunkiem rozwoju Polski oraz do włączenia się naszego kraju w realizację celów europejskiej polityki energetyczno-klimatycznej.
Więcej
-
Zużycie energii wzrośnie do 2035 r. o ponad 40%. Głównie ze źródeł kopalnych, w tym gazu łupkowego
2014-04-15Przez najbliższych 20 lat paliwa kopalne pozostaną głównym źródłem energii, której globalna produkcja wzrośnie o ponad 40% Trzy główne surowce: węgiel, gaz ziemny i ropa naftowa, będą miały po nieco ponad jedną czwartą rynku – wynika z raportu BP Energy Outlook 2035.
Więcej
-
W Białymstoku powstanie fabryka paneli fotowoltaicznych
2014-04-15Firma High Tech Project chce zbudować fabrykę, w której produkować będzie panele fotowoltaiczne. Inwestycja planowana jest w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zatrudnienie w fabryce ma znaleźć 74 pracowników.
Więcej
-
Mostki termiczne – newralgiczne punkty naszego domu
2014-04-15Ograniczenie występowania mostków termicznych jest jednym z kluczowych zagadnień dotyczących projektowania i wznoszenia domów energooszczędnych. – Należy pamiętać, że nie da się całkowicie wyeliminować mostków termicznych, ale odpowiedni projekt oraz wykonanie zmniejszą ich ilość i skalę oddziaływania – mówi w rozmowie z Energooszczędnymi 4 kątami dr inż. Dorota Kowalska z Narodowej Agencji Poszanowania Energii i Fundacji Poszanowania Energii.
Więcej
-
Ekspert: według prognoz druga połowa XXI w. będzie jeszcze cieplejsza
2014-04-14Według przewidywań naukowców druga połowa XXI wieku będzie cieplejsza niż jego początek, a wzrost temperatur na kuli ziemskiej jeszcze wyraźniej odczuwalny – powiedział PAP prof. Krzysztof Błażejczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej
-
Zanieczyszczenie powietrza – 7 milionów przedwczesnych zgonów
2014-04-14Powietrze zanieczyszczone produktami spalania odbiera życie aż 7 milionom ludzi rocznie.
Więcej
-
Przełom w efektywności energetycznej UE
2014-04-14Efektywność energetyczna w Europie boryka się obecnie z kilkoma problemami. Z jednej strony wolumen inwestycji energooszczędnych może być stopniowo powiększany przez czynniki rynkowe, które niosą wiele korzyści, jednak często zdarza się, że są sabotowane przez niedostateczne środki finansowe przeznaczane przez fundusze europejskie.
Więcej
-
Europa wypada z czołówki inwestujących w OZE
2014-04-13Organizacja Pew Charitable Trusts przedstawiła raport "Who’s Winning the Clean Energy Race?", w którym podsumowała wyniki za 2013 r. największych gospodarek w zakresie wartości inwestycji w OZE.
Więcej
-
Organizacje ekologiczne pytają gminy o pomoc w ubóstwie energetycznym
2014-04-128 kwietnia br. do wszystkich urzędów gmin w Polsce trafiło pismo z prośbą o udzielenie informacji publicznej dotyczącej pomocy osobom ubogim, w szczególności zaś pomocy osobom mającym problemy na tle energetycznym.
Więcej
-
Polski transport najgorszy w UE
2014-04-11Polska i Bułgaria wypadają najgorzej w dziedzinie transportu na tle wszystkich państw Unii Europejskiej – wynika z zestawienia przygotowanego przez Komisję Europejską. Najlepsze pod tym względem okazały się Holandia i Niemcy – donosi euractiv.pl.
Więcej
-
Liczniki przedpłatowe – skuteczne przeciwdziałanie odcięciom prądu
2014-04-11Znowelizowane niedawno prawo energetyczne porusza ciekawą kwestię przedpłatowych liczników energii energetycznej.
Więcej
-
KOBIZE rozpoczął wydawanie uprawnień do emisji dwutlenku węgla dla przemysłu i ciepłownictwa
2014-04-11Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami rozpoczął 4 kwietnia wydawanie stosownych uprawnień za lata 2013 i 2014. Proces przyznawania zakończy się 14 kwietnia.
Więcej
-
Janosik i klimat na Mazowszu
2014-04-11W dniu 10 kwietnia 2014 zebrał się konwent starostów województwa mazowieckiego, aby w ramach regionalnej konferencji klimatycznej porozmawiać o ochronie klimatu na Mazowszu. Nie obyło się bez dyskusji na temat Janosikowego a także bez zachwytów nad widokiem z wysokiego płockiego brzegu na Jezioro Włocławskie.
Więcej
-
Ban Ki-Moon: UE musi przyjąć cele pakietu energetyczno-klimatycznego na 2030 r.
2014-04-10Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon nie ma żadnych wątpliwości, że podczas czerwcowego szczytu Rady Europy muszą zostać przyjęte cele pakietu energetyczno-klimatycznego, zaproponowane przez KE w styczniu bieżącego roku. Dlaczego tak powinno się stać i jak należy rozumieć słowa przewodniczącego, analizuje w swoim materiale na łamach portalu Euractiv.com Arthur Neslen.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności