więcej


Energetyka

Łupki pod kontrolą Ministerstwa Środowiska [WIDEO] (17119)

2014-04-16

Drukuj
galeria

Macieh H. Grabowski, minister środowiska

Czy w Polsce potrzebne jest wsparcie dla efektywności zasobowej? Jak możemy minimalizować wpływ na środowisko eksploatacji gazu z łupków? – Podobną wagę przywiązujemy do spraw związanych z wydobywaniem węglowodorów, jak do spraw związanych z energetyka jądrową – mówił Maciej Grabowski, minister środowiska, podczas rozmowy z portalem ChronmyKlimat.Czy wprowadzenie ekologicznej reformy podatkowej jest dobrym instrumentem promującym efektywność zasobową? – Jeśli chodzi o obciążanie zasobów, w szczególności nieodnawialnych, jestem jak najbardziej za tym, by takie podatki wprowadzać i będziemy to stopniowo robić – odpowiadał minister.

Zapytaliśmy również o kontrowersyjny temat wydobycia gazu z łupków. Przy rozpoczęciu działań na szeroką skalę musimy liczyć się z wieloma zagrożeniami dla środowiska, takimi jak dodatkowa emisja metanu, zagrożenie dla wód podziemnych dobrej jakości, lokalne pogłębianie deficytów wody, nieszczelność lagun gromadzących płyn po szczelinowaniu, czy zagrożenie związane z transportem chemikaliów do szczelinowania. Istotne jest więc, by jak najbardziej zminimalizować ten wpływ.

– To są bardzo ważne dla nas sprawy, gdyż z jednej strony efekt środowiskowy musi być minimalizowany, a z drugiej jakakolwiek większa awaria może spowodować dramatyczny wzrost zniechęcenia i inwestorów i społeczeństwa do tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest wydobywanie węglowodorów – tłumaczył minister Grabowski. – Dlatego przywiązujemy równie wielką wagę do przepisów, a w szczególności do implementacji. Ja położyłem znaczny nacisk, żeby przy zmianach prawa górniczego i geologicznego wyposażyć w dodatkowe kompetencje zarówno inspektorów środowiska, jak i służby geologiczne i górnicze.

Wywiad przeprowadziła Olga Bakanowska.

ChronmyKlimat.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej