więcej


Inicjatywy lokalne

Mieszkańcy Warszawy oddali ponad 7 ton odpadów do przetworzenia z okazji Dnia Ziemi (17180)

2014-04-19

Drukuj
galeria

galeria
galeria

Aż 800 odwiedzających i ponad 7 ton odpadów do przetworzenia – mieszkańcy stolicy i okolic z zaangażowaniem włączyli się w obchody Dnia Ziemi w STENA EkoStacji.

Już od wczesnego rana, w sobotę 12 kwietnia br., w bramie przy ul. Chełmżyńskiej 180 ustawiał się sznur samochodów zapełnionych zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, butelkami PET oraz makulaturą.

W zamian za surowce goście otrzymywali nasiona i sadzonki wiosennych roślin, a także mogli włączyć się w konkurs wiedzy ekologicznej czy wspólne dekorowanie wielkanocnych pisanek z użyciem drobnych odpadów. Partnerami wydarzenia byli: IKEA Targówek oraz Urząd Miasta Ząbki.

Ponad 7 ton surowców – to wynik sobotniej zbiórki w ramach obchodów Dnia Ziemi w STENA EkoStacji – pierwszej stacji recyklingu w tym rejonie. Mieszkańcy Warszawy i okolic entuzjastycznie odpowiedzieli na apel Stena Recycling, oddając: 4 800 kg elektroodpadów, 2 060 kg makulatury, 140 kg butelek PET oraz 40 kg aluminiowych puszek. Recykling zebranej ilości odpadów pozwoli na redukcję CO2 emitowanego do atmosfery aż o 6 ton. Dla porównania, jest to ilość wydzielanego dwutlenku węgla przy spalaniu 1 668 litrów benzyny czy podczas oglądania 42 calowego telewizora LCD przez 135 lat.

Sobotnie wydarzenie w STENA EkoStacji nie tylko było okazją do oddania odpadów w zamian za sadzonki bratków, narcyzów, niezapominajek, stokrotek czy prymulek. To przede wszystkim uroczyste obchody Święta Zielonej Planety. Odwiedzający, niezależnie od wieku, z zaangażowaniem włączyli się we wspólne dekorowanie gigantycznych modeli jaj z użyciem ścinek materiałów czy plastikowych nakrętek. Te nietypowe, wielobarwne pisanki trafiły do Domu Samotnej Matki na warszawskiej Pradze oraz do IKEA Targówek, partnera akcji. Goście dzielnie walczyli także o ekogadżety w konkursie wiedzy ekologicznej. Atrakcji było więcej - dzieci biły kolejne rekordy, sortując wirtualne odpady w grze komputerowej Recycle Drop. W Showroomie można było obejrzeć pomysłowe aranżacje i rozwiązania dla wygodnej segregacji.

– Dzień Ziemi w EkoStacji był dla nas doskonałą okazją do zachęcenia mieszkańców Warszawy do prowadzenia zrównoważonego życia w domu. Cieszymy się, że wielu z nich z zainteresowaniem podpatrywało ekologiczne rozwiązania, jakie zastosowaliśmy w naszym Showroomie – opowiada Paulina Nesteruk, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Targówek

STENA EkoStacja jest otwarta aż siedem dni w tygodniu, od pn. do pt. od 8.00 do 20.00, a w weekendy od 9.00 do 15.00.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej