więcej


Polityka klimatyczna

Ochrona klimatu oznacza korzyści (17121)

2014-04-15

Drukuj
galeria

Tak mówi najnowsza, trzecia część piątego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) dotycząca możliwości ograniczenia zmian klimatycznych, przedstawiona w niedzielę w Berlinie. Koalicja Klimatyczna ma nadzieję, że wnioski i rekomendacje raportu IPCC staną się podstawą do rzetelnej, merytorycznej debaty nad kierunkiem rozwoju Polski oraz do włączenia się naszego kraju w realizację celów europejskiej polityki energetyczno-klimatycznej.

– Ten raport pojawia się w kluczowym momencie. Rządy większości państw świata pracują nad nowym globalnym porozumieniem w sprawie ochrony klimatu. Zostało im niewiele czasu, nowe cele muszą zostać przyjęte w 2015 roku. Raport IPCC zawiera wyraźne wskazania co do tego, jakie działania mogą i powinny być realizowane. Pokazuje, że będą one korzystne i że nas na nie stać. Światowa gospodarka nie straci na chronieniu naszego „miejsca do życia”, wszyscy natomiast stracimy wiele, jeśli klimat na naszej planecie za bardzo i za szybko się zmieni – komentuje Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Raporty IPCC to rezultat bardzo szerokiej ogólnoświatowej współpracy naukowej. Nad najnowszą, przedstawioną w niedzielę 13 kwietnia, trzecią częścią V raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, pracowało 235 autorów z 58 krajów. Przy pracy nad raportem uwzględniono 38 315 komentarzy przekazanych przez 879 recenzentów. Nie ma na świecie bardziej kompleksowych i dogłębnie zweryfikowanych raportów dotyczących spowodowanej działalnością człowieka zmiany klimatu.

Dwie wcześniejsze części piątego raportu IPCC jednoznacznie wskazują, że wpływ człowieka na zmiany klimatu nie ulega wątpliwości. Podkreślają powagę sytuacji i ogrom wyzwań, jakie przed nami stoją. Stwierdzają, że jeżeli nie podejmiemy skutecznych działań, to przewidywane skutki zmian, m.in. dla bezpieczeństwa żywnościowego, dostępności wody pitnej, ochrony zdrowia i bioróżnorodności będą katastrofalne.

– Teraz, kiedy już to wiemy, nie można umieścić ochrony klimatu w kategorii "zbyt trudne/nie do zrobienia". Na szczęście opublikowana w niedzielę trzecia część raportu mówi nam, że po pierwsze, nie jest za późno na działanie, a po drugie ograniczanie naszego wpływu na klimat wcale nie będzie tak kosztowne, jak się powszechnie uważa – wyjaśnia Urszula Stefanowicz, koordynator Koalicji Klimatycznej – Wiele niezbędnych działań przyniesie nam korzyści. „Zazielenione” miasta mogą się stać lepszymi miejscami do życia. Spadek zanieczyszczenia powietrza przełoży się na poprawę zdrowia mieszkańców. Rozwój technologii przyczyni się do poprawy jakości życia, stworzy nowe miejsca pracy i poprawi bezpieczeństwo. Te korzyści możemy uzyskać również w Polsce.

Połączenie i podsumowanie wszystkich trzech części raportu IPCC ma być upublicznione w październiku tego roku.

 

 

źródło: Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej