więcej


Energetyka

Niemcy, Czechy, Polska – co nas łączy i co nas dzieli w polityce energetycznej? (17185)

2014-04-24

Drukuj
galeria

Niemcy, Polskę i Czechy łączy jedno w obszarze polityki energetycznej: zależność od węgla. Jednocześnie kraje te wybrały różne strategie wobec owego uzależnienia. Twórcy raportu „Greening the Heartlands of Coal in Europe – Insights from a Czech-German-Polish Dialogue on Energy Issues” analizują czy i w jaki sposób niemiecka transformacja energetyczna może wpływać na kraje sąsiedzkie – Polskę i Czechy.

Ponad sześćdziesięciostronicowy raport jest efektem prac trójstronnej grupy eksperckiej, która spotykała się regularnie w minionym roku na zaproszenie Fundacji im. Heinricha Bölla oraz Ecologic Institute. Autorzy raportu zajmują się postrzeganiem Energiewende w trzech krajach, zastanawiają się nad wpływem niemieckiej transformacji energetycznej na przepływy energii między nimi i przedstawiają zróżnicowane mechanizmy wsparcia odnawialnych źródeł energii.

Twórcy raportu w 4 rozdziałach: „Porównanie sektorów energetycznych i okołoenergetyczne debaty”, „Zagraniczne perspektywy i luki informacyjne”, „Trzy główne zagadnienia poruszane w ramach dialogu trójstronnego” oraz „Polityka energetyczna UE – integracja, współpraca czy izolacja?”, analizują przeszłość i dzień dzisiejszy oraz wskazują możliwe kierunki rozwoju energetyki z perspektywy każdego z trzech państw z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń i polityki energetyczno-klimatycznej UE.

Do raportu załączono „Przewodnik po Energiewende”. Prostuje on nieporozumienia narosłe wokół niemieckiej transformacji energetycznej, które jednak powtarzane są w debacie toczącej się w Czechach, Polsce i innych krajach wspomnianych podczas dialogu trójstronnego.

Całość kończą rekomendacje eksperckie. Autorzy podkreślają, że choć program spotkań nie przewidywał wypracowania spójnego programu działania czy rozwiązań na płaszczyźnie politycznej to powstał w ich trakcie szereg koncepcji i rekomendacji przeznaczonych dla podmiotów zainteresowanych dialogiem transgranicznym. Zaproponowane rozwiązania adresowane są do instytucji rządowych, organizacji pozarządowych i podmiotów gospodarczych, a ich celem jest promocja zrównoważonych dostaw energii w regionie. Choć podczas warsztatów nie przeprowadzono wyczerpującej analizy wszystkich zarysowanych koncepcji, poniższa lista zawiera zagadnienia, które domagają się wdrożenia lub pogłębionego namysłu pozwalającego na wypracowanie odpowiedniego podejścia do pojawiających się wyzwań.

Rekomendacje dotyczą dwóch kluczowych obszarów: pogłębienia współpracy w obszarze wspólnych interesów Czech, Niemiec i Polski oraz wzmocnienia instytucjonalnego i dialogu ze społeczeństwem obywatelskim.

Więcej publikacji na temat polityki klimatycznej na stronie Fundacji im. Heinricha Bölla.

 


Pliki do pobrania


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej