więcej


Zielona gospodarka

Więcej stacji ładowania i jednakowe wtyczki. Tak chce Unia (17178)

2014-04-25

Drukuj
galeria

Zgodnie z nową dyrektywą Unii Europejskiej, dotyczącą unijnej infrastruktury dla paliw alternatywnych, nastąpi m.in. ujednolicenie wtyczek do samochodów elektrycznych. Parlament Europejski przyjął sprawozdanie w tej sprawie.

Zgodnie z nową dyrektywą Unii Europejskiej, dotyczącą unijnej infrastruktury dla paliw alternatywnych, nastąpi m.in. ujednolicenie wtyczek do samochodów elektrycznych. Parlament Europejski przyjął właśnie sprawozdanie w tej sprawie.

Unijna dyrektywa ma na celu określenie wspólnych ram dla działań mających na celu rozmieszczenie infrastruktury paliw alternatywnych na ternie państw członkowskich Unii. Spodziewane efekty, jakie ma przynieść wprowadzenie dyrektywy to m.in.: niskoemisyjny transport oraz przełamanie monopolu ropy naftowej.

Rozwiązania zawarte w dokumencie dotyczą m.in. budowy minimalnej sieci punktów ładowania paliw alternatywnych poprzez zapewnienie dostępności punktów uzupełniania LNG w portach morskich i śródlądowych.

W dyrektywie mowa jest również o zwiększeniu sieci punktów uzupełniania wodoru oraz zagęszczenia sieci punktów uzupełniania CNG. W Europie z tego typu paliw korzysta już ponad 1 mln pojazdów.

Obecnie w ponad 90% energii w transporcie zapewnia ropa naftowa, z czego aż 84% pochodzi z eksportu. Zdaniem unijnych ekspertów dyrektywa przyczyni się nie tylko do wprowadzenie niskoemisyjnego transportu, ale także pomoże poprawić bilans handlowy Unii.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej