więcej


Inicjatywy lokalne

PKP stawia ekologiczne dworce kolejowe (17211)

2014-04-23

Drukuj
galeria

Projekt dworca PKP w systemie IDS

Ekologiczne i tańsze w utrzymaniu – takie mają być Innowacyjne Dworce Systemowe (IDS). PKP SA ma w planach wybudowanie pierwszych eko-dwoców m. in. w Ciechanowie, Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich.

Ekologiczne i tańsze w utrzymaniu – takie mają być Innowacyjne Dworce Systemowe (IDS). PKP SA ma w planach wybudowanie pierwszych eko-dwoców m. in. w Ciechanowie, Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich.

PKP S.A. - spółka, która zarządza dworcami chce obniżyć koszty ich utrzymania i poprawić ich estetykę. Jak podaje Jarosław Bator, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości na 2300 dworców kolejowych w Polsce, czynnych jest niecałe 600, a te które funkcjonują, przynoszą straty rzędu 50 mln złotych rocznie.

− Dlatego właśnie, docelowo nawet w kilkudziesięciu miejscowościach, chcielibyśmy wybudować nowoczesne, ekologiczne obiekty. Mają to być kompaktowe, parterowe budynki, zbudowane z prefabrykowanych elementów i według standardowego wzoru, dopasowanego wzornictwem detali do konkretnej lokalizacji – mówi Jarosław Bator.

Dworce mają być wyposażone m.in. w panele słoneczne czy pompy ciepła i systemy odzyskiwania wody deszczowej. – Dzięki zastosowanym rozwiązaniom ekologicznym uda się znacznie obniżyć koszty eksploatacji i utrzymania obiektów. Ciekawym rozwiązaniem będzie dynamiczna iluminacja, czyli zintegrowany system, który sprawi, że dworzec rozświetli się sygnalizując przyjazd pociągu na stację. Rozwiązanie to nie tylko podniesie poziom bezpieczeństwa, ale również zmniejszy koszty oświetlenia w nocy – mówi Piotr Ciżkowicz, Członek Zarządu PKP S.A.

Każdy dworzec ma składać się z 3 zasadniczych modułów: dworcowego, miejskiego i wiaty parkingowej lub rowerowej. Będą to odrębne bryły, ale połączone wspólnym zadaszeniem. Pozwoli to na stworzenie w obrębie dworca niezależnej, atrakcyjnej przestrzeni publicznej i komercyjnej, stanowiącej dopełnienie samego budynku.

Obecnie realizowane są projekty pilotażowe dla czterech dworców – w Ciechanowie, Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich.

Szacowany koszt realizacji 4 pierwszych IDSów to 13 mln zł, czyli o ponad 5 mln zł mniej niż przy standardowej przebudowie tych obiektów. Teraz PKP S.A. przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wybór projektantów, a następnie wykonawców prac. Prace na pierwszych dworcach mogłyby ruszyć jeszcze pod koniec tego roku. Otwarcie dworców planowane jest w połowie 2015 r.

Źródło: Ekologia.pl

www.ekologia.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej